Значення спілкування для формування настрою
Ми розуміємо, що настрій можна пізнати через психічні реакції на будь-що, але в загальному на те, як особа оцінює себе, особливо з точки зору соціальної ролі. А в цьому вже виявляється зв'язок психічного здоров'я з соціальним.
Звідки ж людина черпає соціальне здоров'я?
Воно формується в самому суспільному житті. Жодна людина не живе сама по собі. Вона завжди член якоїсь соціальної групи: сім'ї, родини, трудового чи навчального колективу, в цілому — суспільства. Звідти вона черпає життєвий досвід, вчиться жити за правилами співжиття, стає, що називається, людиною — основною цінністю як для суспільства, так і для себе. Як доречні тут слова Максима Рильського у вірші "Синові":
Хай веселять тебе любов і праця,
хай дружби непогасної крило
гірке від тебе відганяє зло,
і хай у час останній свій про сина
спокійно я подумаю: Людина!
Основною формою людської життєдіяльності є спілкування між людьми. Воно, з одного боку, є вимушеним з необхідності спільних дій, з другого, є потребою, задоволення якої приносить радість, позитивний настрій. Бо завдяки спілкуванню особа самоутверджується в суспільстві, дізнається про свої якості і можливості, про свою соціальну цінність, що стає підставою хорошого настрою.
Наприклад, учням доручили оформити навчальний клас. Дане завдання не було б виконане, якби вони не знайшли погодженості між собою та узгодженості в діях. Такий процес відбувся завдяки спілкуванню, обміну інформацією, в тому числі, хто чого вартий, на що здібний, як розуміє себе та інших. У підсумку— задоволення не тільки виконаною роботою, а й спілкуванням. Тому що воно збагатило їх позитивними емоціями, дружнім ставленням один до одного, гордістю за свої здібності.
Отже, спілкування — це багатоплановий процес встановлення і розвитку контактів між людьми шляхом обміну інформацією, чуттєво-емоційним сприйманням, взаєморозумінням. Воно є джерелом формування настрою.
Навіть у разі поганого настрою особа у вільному спілкуванні може отримати моральну підтримку, повернути віру в себе і в людей. Так, учень 5-го класу Микола спитав у Тані "Котра година?" не тому, що не знав, а тому, що переживав, як вона відреагує, бо щось давно не звертає на нього уваги. Дуже зрадів, коли Таня привітно і лагідно відповіла. Отже, відбувся обмін інформацією. Ввічливе, небайдуже ставлення викликає приємні емоції і позитивний настрій. А усамітнення і пасивність є помилковим способом втечі від неприємностей.
Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 495;