Функції спілкування
Спілкування — це багатоплановий процес, який виконує цілу низку функцій. Функціональні можливості спілкування реалізуються на різних рівнях, залежать від ситуацій, змісту і мети спілкування. Функції спілкування - це ролі й завдання, які воно виконує в процесі життєдіяльності особистості.
· контактна — встановлення комунікації як виявлення взаємної готовності прийняти та передати інформацію;
· інформаційна — обмін інформацією;
· спонукальна — стимул, спрямування активності на виконання певних дій;
· координаційна — взаємна орієнтація на узгодження дій для спільної діяльності;
· розуміння — адекватне сприйняття і розуміння стилю поведінки, взаєморозуміння;
· амотивна — цілеспрямоване викликання необхідних емоцій, обмін емоціями, зміна у партнерів емоційних станів;
· встановлення відносин — усвідомлення та фіксація свого місця в системі;
· здійснення впливу - зміна стану, поведінки; ціннісно- мотиваційної сфери, особистісно-смислових утворень; намірів, настанов, думок, рішень, потреб, дій, оцінок.
Зони комфорту.
У кожної людини є межі свого особистого простору, яке допускається іноді порушувати тільки близьким людям. Воно обмежується інтимною зоною спілкування.
Вибір простору між собою і співрозмовником непроста справа. Щоб розмова склався вдало і співрозмовники зрозуміли один одного, відстань між ними не повинно бути занадто великим або занадто малим.
Якщо в інтимну зону входить близька людина, то ми сприймаємо його доброзичливо, можемо доторкнутися до нього або обійняти його. Вторгнення в інтимну зону малознайомої людини викликає негативну реакцію, організм сприймає чужу людину як небезпечного. У відповідь на вторгнення малознайомої або незнайомої людини в інтимну зону і наш особистий простір організм готується відбити напад і в кров викидається адреналін. В результаті серце прискорює свій ритм, кров приливає до мозку і скелетних м'язів, щоб можна було бігти або битися.
Простір між спілкуються людьми підрозділяється:
1) інтимна зона спілкування. Вона складається, коли відстань між спілкуються людьми не перевищує 0,5 м. На такій відстані можуть спілкуватися близькі люди, друзі, родичі. Спілкування в цій зоні зазвичай відбувається тихим голосом, відрізняється найчастіше теплотою і душевністю;
2) особиста зона спілкування. Відстань між співрозмовниками в особистій зоні спілкування знаходиться в межах від 0,5 до 1,2 м. В цій зоні зазвичай відбувається спілкування між добре знайомими людьми, між товаришами по службі на відпочинку;
3) соціальна зона спілкування. У цій зоні відстань між співрозмовниками знаходиться в межах 1-3,7 м. У такій зоні можуть спілкуватися колеги-друзі або малознайомі люди. Спілкування може складатися як доброзичливо, так і конфліктно;
4) публічна зона спілкування. В суспільній зоні відстань між мовцями людьми понад 3,7 м. На такій відстані можна привітатися, а потім наблизитися один до одного, або ще більше віддалитися. У цій зоні зазвичай знаходяться незнайомі люди, які зібралися в одному приміщенні.
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 1781;