Облік витрат на виробництво та калькулювання собівартості продукції
Калькулювання - це процес розробки планової калькуляції, тобто документа, де вказуються витрати на виробництво одиниці продукції.
Розробляється калькуляція на основі групування витрат по статтях калькуляції.
Методами калькулювання є:
- метод прямого розрахунку: відношення собівартості до кількості виготовленої продукції в натуральному виразі. Даний метод використовується в однономенклатурних виробництвах;
- розрахунково-аналітичний метод: прямі витрати визначаються нормативним методом, а непрямі розподіляються пропорційно встановленій нормативній базі.
До непрямих витрат відносять такі статті:
- утримання й експлуатація машин та устаткування;
- загальновиробничі витрати.
Стаття “Утримання та експлуатація машин і устаткування” є комплексною і охоплює такі витрати, як амортизаційні відрахування по машинах і устаткуванню, витрати на електроенергію, пальне, технологічний інструмент тощо. На ці витрати складається кошторис по кожному цеху на рік (квартал).
Витрати на утримання та експлуатацію машин і устаткування обчислюються методом розподілу на одиницю кожного виготовленого різновиду продукції
Найбільш поширеним є розподіл цих витрат пропорційно основній зарплаті виробничих робітників.
Статті “Загальновиробничі витрати”, “Загальногосподарські витрати” є близькі за змістом і відрізняються тільки рівнем узагальнення витрат.
Загальновиробничі - це витрати на управління, виробниче і господарське обслуговування в межах цеху (виробництва). Розподіляються загальновиробничі та загальногосподарські витрати пропорційно сумі основної заробітної плати виробничих робітників і витрат на утримання й експлуатацію машин і устаткування.
Непрямі витрати цієї статті розподіляються між виробами пропорційно виробничій собівартості.
Розрахунок зниження собівартості продукції відбувається під впливом дії таких техніко-економічних чинників: підвищення технічного рівня виробництва, покращання організації виробництва і праці, зміна обсягу і структури продукції, що виготовляється, тощо.
Послідовність розрахунку має бути така:
- виходячи з рівня витрат базового року, визначається собівартість товарної продукції планового року;
- за такими ж чинниками визначається рівень зниження собівартості продукції.
Питання самоконтролю
1. Охарактеризуйте криві вартості при зміні масштабу виробництва та при диспропорції темпів зростання продукції і ресурсів.
2. Розкрийте сутність концепції собівартості і класифікацію витрат на виробництво і реалізацію продукції
3. Охарактеризуйте концепцію умовно-змінних та умовно-постійних витрат.
4. Наведить характеристику економічним елементам і калькуляційним статтям витрат.
5. Розкрийте сутність матеріальних витрат, витрат на оплату праці, відрахування на соціальне страхування, амортизації основних фондів і нематеріальних активів.
6. Розкрийте сутність окремих калькуляційних статей витрат на виробництво продукції.
7. Назвіть джерело формування загальновиробничих витрат.
8. Розкрити цінову політику та методи визначення цін.
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 699;