АНАЛІЗ З КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЦІН І ВИТРАТ ЗА ДОПОМОГОЮ МЕТОДУ ЛАНЦЮЖКА ЦІННОСТЕЙ

 

Найважливішою складовою аналізу стану фірми є конкурентоспроможність її цін і витрат стосовно найближчих конкурентів. Фірми-виробники, поставляючи свої товари кінцевим споживачам мають різні витрати. Різниця у витратах конкурентів може бути викликана:

- різницею у цінах на сировину, матеріали, комплектуючі, енергію й інші товари, куплені в постачальників;

- різницею в технології і віком устаткування;

- різницею у виробничих витратах;

- різницею в рівні залежності конкурентів від інфляції і від зміни обмінних курсів іноземних валют;

- різницею у витратах на маркетинг, продаж і просування товару, у витратах на рекламу;

- різницею у витратах на транспортування товару, що надходить і відправляється;

- різницею у витратах на збутову мережу.

Стратегічний аналіз витрат спрямований на зіставлення витрат фірми та її конкурентів. Одним з ефективних інструментів даного аналізу є ланцюжок цінностей (ланцюжок створення вартості). Ланцюжок, що створює вартість видів діяльності, починається із закупівель і поставок, продовжується в основному виробництві, розподілі оптового і роздрібного продажу продукту споживачам. Загальний вигляд ланцюжка цінностей фірми та її внутрішніх факторів вартості показано на рис. 8.2.

 

Рис. 8.2. Ланцюжок цінностей фірми і схема внутрішніх факторів вартості

 

Ланцюжок цінностей визначає діяльність, функції і процеси, реалізовані фірмою. Якщо далі диференціювати процеси на окремі види робіт, завдання, операції, то можна детально розібратися в структурі витрат фірми і визначити їхні основні елементи.

Очевидно, що різні ринкові умови висувають перед конкуруючими фірмами різні вимоги. По суті, існує певна ієрархія вимог ринку. Тому найважливіша проблема, що постає перед кожною фірмою, - якими навичками повинна володіти фірма, щоб задовольняти вимоги ринку. Чим більше ієрархія навичок фірми відповідає її ланцюжку створення вартості, тим вища її конкурентоспроможність.

Ключові елементи вартісного ланцюжка (див. рис. 8.2):

1. Стратегія основної діяльності.

2. Стратегія маркетингу, розподілу, продажів і обслуговування.

3. Стратегія нововведень.

4. Фінансова стратегія.

5. Кадрова стратегія.

6. Інформаційна стратегія.

7. Лобіювання своїх інтересів в органах влади.

Досліджуючи ланцюжок створення вартості, необхідно розібратися, на якому рівні організаційної ієрархії зосереджено ті чи інші функції, який ступінь впливу на них перерахованих вище ключових елементів і чи надає така структура максимальну вартість фірмі.

Для оцінки конкурентоспроможності фірми найчастіше необхідно знати не тільки ланцюжок цінностей фірми, але і розуміти всю систему створення вартості. У таких випадках проводять аналіз ланцюжка цінностей постачальників і посередницьких структур (рис. 8.3).

Аналізувати ланцюжки вартості постачальників необхідно тому, що результатом їхньої діяльності є продукція, що використовується в ланцюжку цінностей фірми-виробника. І від того, яка буде вартість, якість і комплектність продукції, що поставляється; відповідність її стандартам, будуть залежати загальні витрати фірми-виробника. Аналізувати ланцюжки вартості посередницьких структур необхідно через таке: витрати і доход посередників входять у ціну, що сплачується кінцевим споживачем; діяльність посередників може сильно впливати на задоволеність покупця продукції.

Аналіз витрат і ланцюжків створення вартості є інструментом:

- при порівняльній оцінці цін і витрат фірми і її основних конкурентів;

- при визначенні ефективності окремих видів діяльності;

- при виявленні тих сфер діяльності фірми, що вимагають ретельного дослідження і постійної уваги.

Рис. 8.3. Система ланцюжків цінностей

 








Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 1335;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.