Поняття суспільного виробництва.

На думку багатьох вчених, саме виробництво матеріальних благ, праця зумовили виділення людини з тваринного світу, досягнення нею успіхів в оволодіння силами природи, розвитку мови, культури.

Праця– це діяльність людей, спрямована на перетворення та пристосування предметів природи для задоволення своїх потреб. Людська праця відрізняється від тваринно-інстинктивної тим, що вона є цілеспрямованим зусиллям на такі зміни в природі, які забезпечують задоволення певних потреб людини.

Але праця не обмежується функцією створення предметного світу. З метою забезпечення необхідних людині умов існування. Праця є також процесом становлення, формування людини як особистості (тобто лише на основі соціальних зв’язків). Таким чином, праця є соціальним процесом. Процес виробництва є першою і найважливішою передумовою людського існування. З розвитком суспільства ускладнюються задоволення потреб, вимагаючи більш досконалих знарядь праці.

Для дослідження матеріального виробництва в соціальній філософії застосовується поняття способу виробництва. Історичні епохи відрізняються не тим, що люди виробляють, а тим, як, яким способом, за допомогою яких знарядь праці виробляється яка-небудь річ. Між дерев'яною сохою стародавнього землероба і досконалими знаряддями праці селянина лежать багато сотень років людської творчості.

Спосіб виробництва матеріальних благ– це те, яким чином здійснюється виробництво, якими засобами праці і в які при цьому відносини вступають між собою учасники виробництва. Спосіб виробництва – ця органічна єдність продуктивних сил і виробничих відносин.

Структура способу виробництва включає перш за все продуктивні сили - ті сили, за допомогою яких люди впливають на природу, виробляючи матеріальні блага і змінюючи навколишнє середовище. Продуктивні сили є матеріальні сили, і їх розвиток є матеріальний процес, що є результатом практичної діяльності людей, у тому числі і попередніх поколінь. Завдяки цьому простому факту утворюється зв'язок людської історії. В розвитку продуктивних сил є історична спадкоємність, що доводить безперервність людської історії.

Одним з елементів продуктивних сил є знаряддя праці – це спеціальні інструменти для обробки природи людиною. Знаряддя праці втілюють у собі рівень розвитку економічного і інженерного мислення людей.

Предмет праці – це те, на що спрямована трудова діяльність людини. Природним предметом праці є сама природа, земля, вода і надра.

Знаряддя, предмети праці і техніка, узяті разом, складають засоби виробництва. Їх можна називати речовим компонентом продуктивних сил. Предмет праці, засоби праці є такими, якщо вони залучені в процес виробництва. Це ж відноситься і до особового елемента продуктивних сил, тобто до людини як суб'єкту виробництва. Продуктивні сили можуть існувати тільки в рамках взаємодії цих елементів.

В ХХ столітті безпосередньою продуктивною силою суспільства стає наука як система точного знання. Вона стала необхідною умовою розробки нових технологій, створення знарядь праці і техніки. Проте влада людини не стає у зв'язку з цим безмежною. Через свою складність і непідготовленість людини світ техніки у наш час все частіше виходить з-під контролю свого творця. Тоді наступають так звані техногенні (промислові) катастрофи. Вони ставлять під загрозу існування і природу, і саму людину.

Продуктивні сили функціонують в рамках певних виробничих відносин. Виробничі відносини – це відносини, в які вступають люди в процесі виробництва. Продуктивні сили і виробничі відносини відносяться один до одного як діалектична єдність форми і змісту, де формою є виробничі відносини, а змістом - продуктивні сили. Таким чином, і продуктивні сили, і виробничі відносини складають сторони способу виробництва матеріальних благ.

Відносини з приводу власностіуказують на те, в чиїх руках знаходяться знаряддя і предмети праці: індивіда, соціальної групи або ж держави. Це є також і відносини у зв'язку з використовуванням засобів виробництва.

Відносини в ході виробництва(іноді ці відносини називають технологічними) виникають у зв'язку з конкретними функціями учасників сумісної праці (відносини організаційно-управлінські, відносини відповідальності, дисципліни, конкуренція)

Відносини з приводу розподілу і привласнення виробничого продуктуозначають, як і в яких пропорціях учасники сумісної праці одержують свою частку в цьому продукті.

Відносини у зв'язку з обміном виробничим продуктомскладаються і здійснюються між різними соціальними групами (наприклад, селяни - робітники), територіями країни (наприклад центр – регіони) і т.д. Одним з елементів відносин є ринок як система відносин між виробниками і споживачами.

Основою виробничих відносин і їх ядром є відносини власності. Вони визначають характер праці (вільний або скований) і характер взаємостосунків між його учасниками. Наприклад, в первісному суспільстві проста колективна власність на засоби виробництва зумовила суспільні відносини, пронизані духом рівності, взаємодопомога, заснована на авторитеті старших, традиціях і звичаях. Навпаки, приватна форма власності в епоху первинного накопичення капіталу (ХV–XVI вв.) породила вже систему грубого індивідуалізму, прагматизму, прагнення до максимальних прибутків.

 








Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 631;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.