ТЕМА 3. Характеристика основних напоїв, що використовують як зм’якшуюче - згладжуючий компонент для змішаних напоїв.
Ароматична група.
Ароматизовані вина (Вермут і вина типу Вермут — Бітер, Дюбонне, Ліллет, Рафаель, Фернет-Бранка) виробляють з сухих столових вин з додаванням спирту, цукрового сиропу і настоїв трави (обов’язково сушеного полину), квітів, коріння і насіння, які надають їм особливих запаху аромату Розрізняють вітчизняні сорти Вермуту — міцний (10 % спирту і 10 % цукру) і десертний (по 16 % спирту і цукру). Вермут обох типів буває білий, рожевий, червоний. Основними постачальниками Вермуту на міжнародний ринок є Італія і Франція. Так, італійські фірми "Мартіні і Россі", "Чінзано" випускають чотири сорти Вермуту: сухий, білий, червоний солодкий і бітер-аперитив (червоний). Фірма "Карпано" виробляє такі сорти: класичний (червоний солодкий), білий (солодкий) і аперитив Пунт-е-Мес.
Змішані бітерси (Мартіні-бітер, Чінза-но-бітер, Пунт-е-Мес, Кампарі) належать до винних аперитивів на змішаній основі.
Спиртові аперитиви (Амер-Пікон, Перно-45°) виробляють купажуванням екстрактів різних трав і коріння з спиртом і водою. Спиртові аперитиви поділяють на середньоалкогольні (22 — 26 % об’єму спирту) і міцноалкогольні (від 40 % і вище).
Амер-Пікон — гіркувато-солодкий спиртовий аперитив з хіни, енціана з використанням настою цедри апельсина, вміст алкоголю 26 %у Перно-45° — міцноалкогольний спиртовий аперитив з вмістом алкоголю 45 %.
Кріплені вина (Херес, Портвейн, Мадера, Марсала) виробляють неповним зброджуванням виноградного сусла з додаванням спирту, а інколи і концентрованого увареного у вакуум-апаратах сусла. При приготуванні цих вин бродіння припиняють на певній стадії, щоб зберегти у вині більшу або меншу кількість цукру, для чого в сусло, що бродить, вводять спирт. У кріплених винах міститься цукор, який залишився в результаті неповного бродіння, і підвищена кількість спирту. Кріплені вина мають специфічні аромат і смак, які залежать від сорту винограду (Мускати) або способу їх виробництва (Херес, Мадера, Портвейн, Марсала).
Херес має сильні тонічні властивості, дуже тонкий фруктовий букет, який не повторюється в інших винах, з легким присмаком горіхів. Його називають "королем аперитивів".Колір цього вина буває від золотистого до янтарного. Основою кожної марки Хереса є дуже старе вино Солера. Херес буває чотирьох типів: Фіно — блідий і дуже сухий; Амонтіладо — блідий І сухий, проте не настільки, як Фіно; Олоросо — золотистого кольору і помірно солодкий; Крем — дуже солодкий. Крім цих типів Хереса існують ще такі сорти:
Манзанілла — таке саме вино, як і Фіно, але легше і сухіше; Віно де Пасто — між Фіно і Амонтіла-до, але з відсутністю горіхового приймаку, як у Амонтіладо. Іспанія випускає такі марки Хереса: сухі і десертні Дафф Гордон, Ганзалес Буасс, Джон Харвей і син, королем десертного Хересу є Харвейс Брістоль. Для приготування змішаних напоїв світлі сухі хереси Манзанілла, Віно де Пасто використовуються в коктейлях-аперитивах як замінювачі Вермуту.
Кращими як аперитив є Херес Амонтіладо і сухий Сек. Вітчизняний Херес випускають двох типів: міцний (19 —20 % об’єму спирту і З % цукру) і столовий сухий (14 % об’єму спирту, без цукру).
Ароматизовані вина, змішані бітери і спиртові аперитиви містять екстрактивні речовини, що мають гіркі основи. Ці напої збуджують апетит, їх використовують як аперитиви.
Для приготування коктейлів-аперитивів ароматичного типу Вермут і аперитивні вина типу Вермут використовують як ароматичний компонент; для коктейлів і довгих змішаних напоїв — як зм’якшуюче - згладжуючий компонент: на основі віскі краще використовувати солодкі сорти Вермуту, а на основі джину — сухі сорти.
Вермути і аперитивні вина добре поєднуються з усіма класичними основами, а також з ароматичними лікерами.
Портвейни мають гарний букет, гармонічний смак з фруктовим тоном, велику екстрактивність, в міру солодкі. їх одержують спиртуванням сусла під час бродіння, коли міцність сусла досягне 10°. Це забезпечує збереження цукру у вині в необхідній кількості. Портвейни бувають білі (від світло-золотистого до янтарного), рожеві (від рожевого до світло - червоного), червоні (від світло-червоного до темно-червоного). Вони містять 17 — 20 % спирту і 6 — 13 % цукру.
Наша промисловість виробляє портвейни під такими назвами: марочні — Портвейн білий і червонили Портвейн білий Сурож, Портвейн Червоний, Кримський білий, Портвейн червоний Лівадія, Портвейн червоний Масандра, Карданахі № 14, Прикумський білий.
У приготуванні змішаних напоїв Портвейн використовують як зм’якшуюче -згладжуючий компонент в поєднанні з коньяком і плодово-ягідними бренді, інколи як аперитив, замінюючи Вермут. У коктейлях групи Фліпи його використовують як основу. Білі сухі портвейни вживаються як аперитиви.
Мадера — це вино, яке одержують білих або рожевих сортів винограду. Після приготування його піддають мадеризації, тобто тепловій обробці при доступі повітря. Ці вина витримують три місяці в бочках на сонці або в спеціальних камерах при температурі близько 60 потім кілька років у винних підвалах. Завдяки термічній дії смак Мадери поліпшується, вино набуває фруктового тону, високої міцності, приємного аромату і смаку, властиві лише цьому вину. Колір Мадери буває від золотистого до темно-бурштинового. Вино містить 19-20 % спирту і 3- 5 % цукру. Мадеру випускають під такими назвами: марочна — Ошакан, Анага, Масандра, Кримська; ординарна — Мадера, Зазалі, Витримана, Бухарська, Учтегіе № 17.
У приготуванні коктейлів-аперитивів суху Мадеру використовують як зм’якшуюче-згладжуючий компонент, замінюючи ароматизоване вино. Решту сортів Мадери використовують як основу для приготування напоїв типу Фліп, Крюшон, Пунш, Слінг в поєднанні з міцноалкогольною основою.
Марсала — це вино, приготовлене тільки з білих сортів винограду Катаррато і Інзолія, які містять велику кількість цукру.За смаком Марсала подібна до Мадери, але солодша від неї і має специфічний присмак бекмесу (увареного виноградного соку). Вона має колір від золотистого до темно-бурштинового, містить 18-20 % спирту і 3-7 % цукру. Кращим вином цього типу є марочна Марсала.
Марсалу використовують як основу в приготуванні деяких груп змішаних напоїв.
Сокова група.
У приготуванні змішаних напоїв використовують як свіжі плодово-ягідні та овочеві соки — апельсиновий, лимонний, мандариновий, грейпфрутовий, сік лайма та ін., так і консервовані.
Плодово-ягідні соки використовують як зм’якшуюче - згладжуючий компонент, а також як основу в безалкогольних змішаних напоях і як наповнювач у довгих змішаних напоях. Останнім часом користуються попитом довгі змішані напої з соком типу: основа + сік, наприклад, горілка з соком апельсиновим або лимонним, грейпфрутовим, лайма, виноградним.
Краще використовувати соки з свіжих плодів цитрусових.
Використання соків для приготування змішаних напоїв сприяє частковій нейтралізації алкоголю і підвищує харчову цінність їх.
Ємульгаторна група.
Ця група включає молоко, вершки, сметану, яйця. Молоко використовують як зм’якшуючий компонент в групі змішаних напоїв Ег-ног; як основу в молочних коктейлях і як наповнювач в молочних пуншах. Вершки добре поєднуються з плодово-ягідними і десертними лікерами, утворюючи своєрідну групу база + вершки + лікер. їх використовують при приготуванні коротких змішаних напоїв. Рекомендується використовувати вершки 35 %-ї жирності.
Сметану, використовують для приготування напоїв групи Фізз і Крем-Фізз. Яйця використовують як цілими, так і частково — білок або жовток в коктейлях ароматичного типу, а також в напоях типу Фліп, Сау, Фізз.
ТЕМА 4. Характеристика смако - ароматичного компонента.
Смако - ароматичний компонент (САК) впливає на солодкість, колір і специфічний аромат змішаного напою. Його поділяють на три групи:
1. Солодка — цукор, натуральний сироп, плодово-ягідні сиропи, натуральний мед, десертні плодово-ягідні лікери і креми, солодкі настоянки і наливки.
2. Солодко-ароматична — міцні ароматичні лікери (Шартрез, Бенедиктин, Кюрасао, Чертоза, Куантро, Кордіал-Медо та ін.).
3. Гірко-ароматична — міцноалкогольні бітери (Ангостура, Унікум, Пейшо, Апельсинова, Грушева, Лимонна, Персикова гіркота), змішані бітери (Мартіні-бітер, Чін.чано-бітер, Пунт-е-Мес), спиртові аперитиви типу Перно-45°, сухі модифікатори (тертий мускатний горіх, тертий шоколад, порошкоподібні прянощі), ефірні олії цитрусових, ароматичні та ароматизовані лікери.
Смако-ароматичний компонент можна використовувати в різних поєднаннях: солодка частина (плодовий сироп), ароматична частина (бітер Ангостура). Бітери можна замінити бальзамами Російський, Ризький, Московський.
Сироп — концентрований розчин цукру у воді або в плодово-ягідних соках, або в відварах. Його можна готувати двома способами: гарячим і холодним.
I спосіб. Плодово-ягідний сік нагрівають у посуді, що не окислюється, і додають цукор, варять на слабкому вогні 5 — 6 хв, додають лимонну або винну кислоту (5 —10 г на 1 кг цукру), варять ще 1—2 хв, проціджують і охолоджують.
II спосіб. Ягоди (чорної смородини, малини, чорниць, полуниць) миють, висушують, розминають, віджимають сік, проціджують його і змішують з лимонною або винною кислотою та цукром у такому співвідношенні: соку — 35 %, цукру — 64 %, кислоти — 1 %. Рідину розмішують до повного розчинення цукру, зберігають у холодильній шафі. Сиропи використовують для приготування напоїв, киселів, желе, у кондитерському виробництві тощо.
Дата добавления: 2016-04-11; просмотров: 1863;