ТЕМА 2. ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВНИХ АЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ , ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬ ДЛЯ ЗМІШАНИХ НАПОЇВ.
До основних алкогольних напоїв, які використовують як основу для змішаних напоїв, належать: горілка, джин, віскі, ром, коньяк, виноградні та плодово-ягідні бренді, гіркі настоянки, натуральні виноградні вина.
Горілка — алкогольний напій, який готують методом змішування (купажування) ректифікованого (очищеного) спирту і води невисокої твердості з наступною обробкою водно-спиртової суміші активованим вугіллям і фільтруванням.
Основні сорти горілки, які використовують для приготування змішаних напоїв: Українська горілка, Княжий келих, Київська Русь, Галичина, Данило Галицький, Екстра, Московська особлива, Столична, Російська, Пшенична, Сибірська, Посольська, та ін.
Поєднуючи горілку з іншими натуральними напоями, можна одержати змішаний напій будь-якого смаку, наприклад: горілка + апельсиновий Сік = плодовий коктейль з апельсиновим смаком; горілка + шоколадний лікер = десертний коктейль з шоколадним смаком. Горілку можна використовувати і як зм’якшуюче-згладжуючий компонент у змішаних напоях, де основою є віскі, джин, коньяк, ром, плодово-ягідні бренді. Вона пом’якшує гостроту цих специфічних натуральних напоїв.
Джин – міцноалкогольний напій, який одержують перегонкою збродженої зернової сировини з додаванням (для аромату) екстракту ягід ялівцю. В цей екстракт можуть входити такі спеції як коріандр дудник, кардамон, тмин, імбир, кориця. Виготовляють англійські, голландські, американські та російські джини . Як основу для приготування змішаних напоїв. Вони бувають сухі (білі жовті) й солодкі. Солодкий джин Старий Том (Олд Том) є основою для відомого змішаного напою Том Коллінз. Голландський Слон-джин (терновий лікер) використовують у змішаних напоях. Американські, російські і голландські (крім Слон-джин) джини п’ють в натуральному охолодженому вигляді маленькими ковтками, запиваючи пивом.
Віскі — ароматичний алкогольний напій, який дістають перегонкою збродженого зернового сусла з наступною тривалою витримкою в дубових бочках з обпаленими внутрішніми стінками. Розрізняють такі сорти віскі: житні — американські, канадські, російські; кукурудзяні — американські; ячмінні — шотландські, ірландські. Американські житні віскі містять 51 % жита і 10 —15 % ячмінного солоду; кукурудзяні — 51 % кукурудзи і 10- 15 % ячмінного солоду. За способом виробництва американські віскі поділяють на чисті й змішані сорти із вмістом спирту від 47 до 57 %. "Чисті" віскі якісніші, ніж "змішані", проте останні мають м’якший і ніжніший смак. Кращими сортами американських віскі вважаються кукурудзяні Олдгренд-дед і Хапер Бурбон, житні Маунт Всрнон. Вони витримані не менше 20 років.
Канадські житні віскі містять 51 % жита, 10 % ячмінного солоду і 10 — 40 % пшениці, вівса. За смаком канадські віскі нагадують суміш житніх американських і ячмінних шотландських віскі. Вміст алкоголю в канадських віскі може бути від 40 до 45 % об’єму спирту. Кращі сорти житніх канадських віскі — Канедіан клаб, Сігремс . Російські віскі містять 45 % об’єму спирту, колір — світло-коричневий, смак — м’який, злегка пекучий із специфічним ароматом.
Шотландські й ірландські віскі поділяють на чисті ячмінні й змішані зернову
Американські та канадські сорти віскі використовують як основу всіх груп змішаних напоїв, а ірландські й шотландські — для довгих змішаних напоїв. Віскі добре поєднуються з ароматичними винами, лікерами, а також з такими наповнювачами, як содова вода, імбирний лимонад, імбирне пиво
Ром — міцноалкогольний напій, який одержують перегонкою браги з патоки цукрової тростини (меласси) або інших продуктів цукрової тростини і витримують у дубових бочках протягом тривалого часу (від 2 до 20 років). Вміст алкоголю може бути від 45 до 76 % об’єму спирту.
Відомі такі сорти рому: кубинські, уперто - риканські, барбадоські, мексиканські, ямайські, демарарські , російські. Сорти рому відрізняються між собою кольоровою гамою (від світлих, як вода, до темних, як янтар), міцністю, вмістом спецій (гвоздики, ванілі, акації "ботайя") і різних добавок (родзинок, ананасів, паленого цукру .
Коньяк — міцний алкогольний напій світло-золотистого кольору, з складним ароматом і приємним ванільним тоном. Готують коньяк з коньячного спирту, який дістають методом перегонки сухого білого столового виноградного вина з наступним витримуванням у дубових бочках, і
Залежно від віку коньячних спиртів і їх якості виготовляють ординарні, марочні та колекційні коньяки Ординарні коньяки виготовляють з коньячних спиртів, витриманих від трьох до п’яти років. Усі ординарні коньяки уніфіковані. Кількість зірочок на етикетці відповідає віку коньячного спирту. Коньяк три зірочки готують з коньячного спирту, витриманого не менше трьох років. Вміст алкоголю 40 % об’єму спирту, цукру — 1,5 %. Коньяк чотири зірочки виготовляють з коньячного спирту, витриманого не менше чотирьох років, вміст алкоголю 41 % об’єму спирту, цукру — 1,5 %. Коньяк п’ять зірочок виготовляють з коньячного спирту, витриманого не менше п’яти років, вміст алкоголю 42 % об’єму спирту, цукру — 1,5 %.
Марочні коньяки виготовляють з коньячних спиртів з середнім строком витримки більше шести років. Ці коньяки поділяють на такі групи КВ (коньяк витриманий) — з витриманих коньячних спиртів середнього віку від шести до семи років, вміст алкоголю 42 % об’єму спирту, цукру — 1,2 %. КВВЯ (коньяк витриманий вищої якості) — з витриманих коньячних спиртів середнього віку більше десяти років, вміст алкоголю 45 % об’єму спирту, цукру — 0,7 %.
ДС (дуже старий) — готують з добірних коньяків, витриманих більше десяти років, вміст алкоголю 43 — 57 % об’єму спирту, цукру — 0,7 %. Коньяки групи ДС називають колекційними.
Французькі ординарні коньяки позначають зірочками. Одна зірочка визначає строк витримки коньячного спирту — близько чотирьох років і більше. Коньяк дві зірочки виготовляють з коньячного витриманого спирту не менше шести років. Коньяк три зірочки — з витриманого коньячного спирту від семи до десяти років. У всіх французьких коньяках вміст алкоголю може бути від 40 до 42 % об’єму спирту, і цукру — до 1,2 %.
Якість марочних французьких коньяків позначають буквами та їх поєднаннями: Е — екстра (спеціальний); Р — прекрасний; М — витриманий; О — старий; Р — світлий; 8 — кращий; V — дуже.
Поєднання букв визначають такі строки витримки коньячних спиртів: VO — дуже старий — від 12 до 15 років; VSО — дуже якісний, старий — від 15 до 20 років;VSОР — дуже якісний, старий, світлий — від 20 до 30 років. На деяких етикетках французьких коньяків використовують такі поєднання: VSЕР — дуже якісний, спеціальний, світлий — від 18 до 25 років; VVЗОР — дуже, дуже якісний, старий, світлий — від 26 до 40 років. Українські коньяки за своїми якостями не поступаються коньякам зарубіжних марок.
Коньяк Одеса має міцність 43 % спирту. Коньячний спирт витриманий одинадцять років. У букеті добре виражені ванільно-шоколадні тона. Коньяк Україна має міцність 43 %. Коньячний спирт витриманий 12 років. Коньяк Київ має міцність 42 %. Коньячний спирт витриманий 15 років. Він має м’який, приємний смак, янтарно-золотистий колір.
Коньяк Чорноморський має міцність 43 %. Коньячний спирт витриманий більше десяти років.
Виноградні бренді — це насамперед арманьяк (французьке виноградне бренді). Технологія виготовлення його однотипна з коньяком. Кожний сорт арманьяка витриманий не менше 15 — 20 років. Кращі сорти — Великий Арманьяк, Малий арманьяк. Витримані виноградні бренді виготовляють у Франції (Армяньяк), Іспанії,Греції, Болгарії та інших країнах. Іспанські та грецькі бренді темніші й щільніші, ніж французькі. Прекрасною маркою іспанського бренді є Фундадор — 25 років витримки. Грецькі бренді Метакса виготовляють з мускатних сортів винограду, тому вони солодші за смаком і містять до 2,5 % цукру.
У приготуванні змішаних напоїв коньяк і виноградні бренді використовують як основу. Для цього краще рекомендувати ординарні коньяки, а витримані — як натуральний напій до кави і чаю. Коньяки добре поєднуються з різними фруктово-ягідними соками, лікерами і емульгаторами. Поєднання коньяку з ароматичними лікерами і ароматизованими винами дає можливість приготувати прекрасний коктейль ароматичного типу, а в поєднанні з фруктово-ягідними лікерами — післяобідній змішаний напій^і
Виноградні бренді можна вживати окремо як аперитив.
Плодово-ягідні бренді — це ароматичний міцноалкогольний напій, який дістають перегонкою будь-якого кріпленого соку плодів або ягід з наступною витримкою в дубових бочках не менше трьох років. Сировиною цих бренді є ожина, полуниця, малина, яблука, вишні, сливи. Кращими вважають американське яблучне бренді Епл-Джек, у Франції цей напій називають Кальвадос. Вміст алкоголю в ньому 60 % об’єму спирту. Сливове бренді виготовляють у Швейцарії, Венгрії , вишневе — у Франції, Швейцарії, Венгрії. Випускають вишневе бренді двох сортів: темно-вишневе і прозоре.
Вміст алкоголю до 45 % об’єму спирту.
Плодово-ягідні бренді добре поєднуються з однотипними лікерами і різними соками.
Гіркі настоянки дістають настоюванням спирту на ароматичних травах, коріннях, квітах, плодах і цедрі цитрусових. Для пом’якшення смаку до них додають близько 1 % цукру, а для посилення аромату — ефірні олії. Ці настоянкиналежать до міцних напоїв, вони містять від 35 до 45 % спирту. Асортимент приготування змішаних напоїв гірких настоянок широкий (більше 20 назв), залежно від виду ароматичної сировини з якого їх готують як Перцівка мають функцію спиртових бітерів типу (настояна на червоному і чорному Ангостури , Пейшо, Унікум, перці), Зубрівка .
Приготуванні змішаних напоїв типу Хайболл бальзами використовують як основу з різними наповнювачами, наприклад: бальзам Звіробій (на траві звіробій, що по-казахськи означає "від тисячі хвороб"), Гірський дубняк (на жолудях), Анісова, М’ятна, Кминна та ін. Кожна назва гіркої настоянки має характерні колір, смак і запах. Наприклад, Гірський дубняк — світло-коричневого кольору з злегка в’яжучим смаком.
Натуральні виноградні вина виробляють методом спиртового зброджування свіжого або вяленого винограду з мезгою або без неї.
Виноградні вина містять 9 —20 % спирту, цукор, органічні кислоти, дубильні, мінеральні, ароматичні, барвні речовини, вітаміни С, РР і групи В. Залежно від сировини, яку використовують для виробництва і строку витримки вина поділяються на сортові, купажні , марочні, ординарні.
Сортові вина виробляють з одного сорту винограду. Смак і аромат цих вин властиві певному сорту винограду ,з якого вироблено вино.
Купажні вина виробляють з кількох сортів винограду . Ці вина мають складні та постійні смак і аромат. Марочні вина одержують з визначених сортів винограду і витримують протягом встановленого строку: столові — від 1,5 до 3 років, кріплені — від 2 до’6 років. На пляшках з марочним вином наклеюють ярлик, де вказують рік врожаю винограду.
Марочні вина, витримані не менш як 6 років, п тому числі 3 роки в пляшках, називають колекційними. Ці вина мають чітко виражений ніжний букет. У колекційному вині може утворитися незначний осад, який при збовтуванні швидко осідає на дно пляшки.
Ординарні вина не мають ознак марочних вин. Їх реалізують після витримки до одного року. Ординарні вина віком більше одного року називають витриманими ординарними. За кольором вина поділяють на білі, рожеві, червоні.
Білі вина виготовляють з білих сортів винограду без шкірочки і насіння. Рожеві вина виробляють з червоних і рожевих сортів винограду без шкірочки і насіння.
Червоні вина виробляють тільки з червоних сортів винограду з шкірочкою і насінням.
Залежно від технології приготування, вмісту спирту, цукру, вуглекислоти виноградні вина поділяють на столові, ароматизовані, кріплені, ігристі, шипучі. Столові вина одержують після спиртового бродіння чистого соку свіжого винограду. Вміст алкоголю в цих винах 9— 14 %. При виробництві столових вин не дозволяється додавати спирт, цукор, ароматизатори і барвники.
Столові вина бувають сухі та напівсолодкі. Виробництво сухих столових вин характерне тим, що цукор в них зброджується повністю. Кращими з цих вин є такі: марочні сухі столові вина — Рислінг, Анапа, Абрау, Каберне Абрау і Сібірьковий, Краснотоп-Золотовський, Аліготе Ай-Даніль, Золота Балка, Столова Алушта, Сільпанер Феодосійський, Перлина степу, Оксамит України, Наддніпрянське, Ужгородське, Променисте, Берегівське, Арені, Норашен, Вогковаз, Ечміадзінське, Матра-са, Саділлі, Аліготе, Фотяска, Каберне, Хасілат, Цинандалі № 1, Теліані № 2,Гурджіані № 3, Мукузані № 4, Цолікуа-рі № 1, Тібіані № 12, Ркацителі, Семіль-он Геджуж;
Ординарні сухі столові вина — біле, червоне, рожеве Столове, Рислінг, Са-пераві № 5.
Столове напівсолодке вино поділяють на біле, рожеве і червоне. Для виробництва цих вин використовують сорти винограду, які містять велику кількість цукру (22 — 26 %). Ці вика готують так само, як і сухі, проте процес бродіння припиняють охолодженням маси. В результаті цього напівсолодкі вина містять 3 — 8 % цукру і 9— 14 % спирту. їх смак приємний, кислувато-солодкий. Асортимент напівсолодких ординарних вин . такий: Напівсолодке біле натуральне, Напівсолодке рожеве натуральне, Напівсолодке червоне натуральне, Айгес-тан, Мєгрі, Воскеваз, Чхавері № 11, Тніші № 19, Хванчкара № 20, Усахелау-рі № 21, Кіндзмараулі № 22, Оджалеші № 24, Тетра № 26 та ін
Дата добавления: 2016-04-11; просмотров: 3661;