Методика обліку загальновиробничих витрат і їх застосування.
Витрати, пов’язані з організацією виробництва та управлінням, поділяють загальновиробничі та загальногосподарські (адміністративні).
Загальновиробничі витрати — це витрати на організацію виробництва управління окремими галузями підприємства. Залежно від місця виникнення виділяють загальновиробничі витрати в рослинництві, тваринництві, допоміжні: та промислових виробництвах. Розрізняють також загальновиробничі витрат бригад, ферм та інших структурних підрозділів. До загальновиробничих витрат включають, крім витрат з організації виробництва та управління окремими галу; ми виробництва, також інші непрямі витрати, які під час їх виникнення не можна прямо віднести на конкретний об’єкт обліку, бо вони пов’язані з роботою відповідної галузі або виробничого підрозділу в цілому.
За способом включення в собівартість продукції загальновиробничі витрати непрямими.
Вони відносяться у витрати виробництва шляхом розподілу. Адміністративні витрати — це витрати, пов’язані з управлінням та обслуговуванням підприємства в цілому. Вони не беруть участі у створенні продукції анеобхідні для нормального функціонування виробництва.
Адміністративні витрати не включають у собівартість продукції, а списують на фінансові результати. Облік витрат з організації виробництва та управління має забезпечити: правильне документальне оформлення операцій, точний і своєчасний облік витрат контроль за їх здійсненням, обґрунтований розподіл витрат по об’єктах виробництва, достовірну інформацію для управління накладними витратами.
До складу загальновиробничих витрат у сільськогосподарських підприємствах включають:
· витрати на управління виробництвом (оплата праці, відрахування на соціальні заходи, витрати на службові відрядження працівників апарату управлінь і фахівців галузей (цехів), дільниць, підрозділів тощо);
· амортизацію необоротних активів загальновиробничого (цехового, дільничного, бригадного) призначення;
· витрати на утримання, експлуатацію і ремонт, страхування, операцій оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничі призначення;
· витрати на вдосконалення технології та організації виробництва (оплата праці, включаючи відрахування на соціальні заходи, працівників, зайняті удосконаленням технології та організації виробництва, поліпшенням якості продукції, підвищенням її надійності, довговічності, інших експлуатаційних характеристик у виробничому процесі; оплата послуг сторонніх організацій, витрати матеріалів);
· витрати на утримання загальних приміщень виробничого призначення (опалювання, освітлення, водопостачання, водовідведення тощо);
· витрати на охорону праці, техніку безпеки й охорону навколишнього природного середовища;
· плату за оренду землі й майно виробничого призначення;
· інші витрати (нестачі і втрати від псування матеріальних цінностей у цехах, оплата простоїв, внутрішнє переміщення матеріалів зі складів до цехів і готової продукції на склади тощо).
Облік виробничих витрат на організацію виробництва та управління цехами, дільницями, відділеннями, бригадами, фермами та іншими підрозділами основного і допоміжного виробництва, а також витрат на утримання й експлуатацію машин та обладнання ведеться на рахунку 91 «Загальновиробничі витрати». Це рахунок активний, операційний, розподільний.
За дебетом рахунка 91 відображається сума визнаних згідно з положеннями П(С)БО 16 «Витрати» витрат, за кредитом — щомісячне, за відповідним розподілом, списання на рахунок 23 «Виробництво» та 90 «Собівартість реалізації».
Аналітичний облік ведеться за місцями виникнення, центрами і статтями (видами) витрат. До рахунка 91 «Загальновиробничі витрати» в сільськогосподарських підприємствах можна відкрити такі субрахунки: 911 «Загальновиробничі витрати рослинництва»; 912 «Загальновиробничі витрати тваринництва»; 913 «Загальновиробничі витрати промислових виробництв»; «Загальновиробничі витрати інших виробництв»; «Утримання й експлуатація машинно-тракторного парку»; 916 «Утримання й експлуатація самохідних машин»; 917 «Фіксований сільськогосподарський податок».
У сільськогосподарських підприємствах витрати на утримання й експлуатацію тракторів, комбайнів та інших самохідних машин можна обліковувати на окремих субрахунках рахунка 23 «Виробництво». Аналітичними рахунками до субрахунку 911 будуть такі: «Бригадні витрати бригади № 1», «Бригадні витрати бригади № 2» і т. ін., «Загальновиробничі витрати рослинництва»; до субрахунку 912 — «Загальні витрати ферми № 1», «Загальні витрати ферми № 2» і т. д., «Загальновиробничі витрати тваринництва» тощо.
Наказом Міністерства аграрної політики України «Про внесення доповнень до Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств» від 25.11.2002 і № 362 встановлено, що суму нарахованого (внесеного) фіксованого сільськогосподарського податку треба включати до загальновиробничих витрат. У кінці звітного періоду (року) суму ФСП розподіляють між об’єктами обліку витрат продукції рослинництва пропорційно площі угідь, зайнятих відповідними культурами.
З метою здійснення контролю за окремими видами витрат загальновиробничого характеру підприємство самостійно встановлює статті витрат для накопичення даних. Наприклад:
· Основна й додаткова заробітна плата з відрахуваннями на соціальні заходи.
· Охорона праці та техніка безпеки.
· Затрати на переїзди і переміщення.
· Витрати на утримання основних засобів загальновиробничого призначення
· Утримання тимчасових споруд.
· Транспортне обслуговування робіт.
На статтю «Основна і додаткова заробітна плата з відрахуваннями на соціальні заходи» відносять основну й додаткову заробітну плату (включаючи відрахування на соціальні заходи) згідно з номенклатурою посад, що відносяться до апарату управління:
• у рослинництві: агрономів, інженерів, агролісомеліораторів, інженерів-і техніків, завідуючих машинним двором, завідуючих цехом рослинництва бригадирів тракторних і рільничих бригад, завідувача і працівників зернового току;
• у тваринництві: зоотехніків, зоотехніків з племінної справи, інженерів з механізації трудомістких процесів на тваринницьких фермах, ветеринарних лікарів, фельдшерів, санітарів та інших працівників ветеринарного пункту,працівників ізолятора і молочних пунктів, лаборантів, завідуючих цехом тваринництва;
• у промислових виробництвах: начальника цеху, майстра.
До статті «Охорона праці та техніка безпеки» включаються витрати на виготовлення і зберігання огорож робочих машин, люків і вентиляційних пристроїв, встановлення сигналізації з метою забезпечення безпеки; пристроїв для екстерної зупинки працюючих механізмів тощо; витрати на використання і зберігав дезінфекційних камер, умивальників, душових, бань, пралень, роздягалень, спецодягу, сушарок та іншого обладнання; інші витрати, пов’язані із забезпеченням охорони праці, зокрема на матеріали, витрачені на використання і зберігання коштів, призначених для забезпечення охорони праці, а також заробітну плату 11 чаючи відрахування на соціальні заходи) працівників, зайнятих ремонтом та обслуговуванням обладнання і пристосування з охорони праці й техніки безпеки.
До статті витрат на переїзди і переміщення включаються витрати на утримання легкових автомобілів і роз’їзних коней, призначених для поїздок обслуговуючого персоналу галузі (рослинництва, тваринництва і промислових виробництв). До витрат на утримання основних засобів загальновиробничого призначення відносяться амортизація, витрати на ремонт, опалення, освітлення і прибирання об’єктів загальновиробничого призначення: зерносушарок, ветлікарень, агрокабінетів, лабораторій, бригадних споруд, автомобілів ветеринарної служби тощо.
До статті «Утримання тимчасових споруд» включають витрати на зведення тимчасових споруд і навісів, на обладнання укриттів для працівників, для зберігання інструментів та інвентарю в полі, витрати на організацію харчування на польових станах (заробітна плата кухарів, вартість палива тощо).
До статті «Транспортне обслуговування робіт» відносять витрати, пов’язані з перевезенням працівників на польові стани, у бригади та інші місця роботи, а також підвезенням води, інвентарю, сільськогосподарських машин, доставкою палива до тракторів, комбайнів, витрати на внутрішньогосподарське переміщення матеріалів га інші транспортні роботи. Не враховуються за цією статтею витрати на доставку мінеральних та органічних добрив, отрутохімікатів на поля, а також кормів.
Окремою статтею можуть бути виділені витрати на використання малоцінних швидкозношуваних предметів (з терміном служби більше одного року) загальновиробничого призначення.
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 938;