Функції грошової одиниці
Майбутня вартість визначається за формулою:
,
де - майбутня вартість грошової суми;
- поточна вартість грошової суми;
- альтернативна норма доходу;
- тривалість періоду часу приведення.
Поточна вартість визначається за формулою:
,
де at - коефіцієнт дисконтування (або фактор поточної вартості), що визначається за формулою:
Різні за часом надходження або виплати грошових сум можна розглядати як порівнянні лише після їх дисконтування або компаундування до одного моменту у часі.
На практиці застосовується ряд прикладних формул, що дозволяють у певних випадках спростити розрахунки поточної або майбутньої вартості:
Ануїтетом називається серія рівновеликих платежів через рівні проміжки часу.
Поточна вартість звичайного ануїтету. Виплати здійснюються наприкінці періодів, починаючи з першого, рівними сумами протягом n періодів. Поточна вартість такої серії платежів на початок першого періоду, визначається за формулою:
.
Внесок на амортизацію показує, яким повинний бути платіж ануїтету, щоб поточна вартість ануїтету дорівнювала б заданій сумі:
.
Майбутня вартість звичайного ануїтету. Виплати здійснюються наприкінці періодів, починаючи з першого, на протязі n періодів. Майбутня вартість ануїтету на кінець n-го періоду визначається за формулою:
.
Внесок на формування (фактор фонду відшкодування) показує, яким повинний бути платіж ануїтету, щоб майбутня вартість ануїтету становила б задану суму. Визначається за формулою:
.
Поточна вартість нескінченного ануїтету. Під нескінченним ануїтетом розуміють серію рівновеликих грошових виплат, що не обмежена у часі, тобто . Поточна вартість такого ануїтету визначається за формулою:
.
Важливим фактором при дисконтуванні є періодичність отримання результатів і витрат. Так, якщо норма дисконту визначена як річна, а одержання доходів очікується, наприклад, щомісяця, доцільне застосування наступної формули для розрахунку коефіцієнта дисконтування:
,
де m - кількість більш дрібних періодів, на які розділений основний.
У граничному випадку, коли кількість періодів, на які розділяється основний, необмежено зростає, тобто , формула для розрахунку коефіцієнта дисконтування приймає вигляд:
.
де e - основа натурального логарифма.
Ця формула дозволяє одержати гранично низькі значення коефіцієнта дисконтування (і гранично високі значення коефіцієнта компаундування) при заданій нормі дисконту і періоді приведення.
Лекція №4 "Показники економічної ефективності інвестицій"
План:
1 Класифікація показників економічної ефективності.
2 Показники загальної економічної ефективності.
3 Показники порівняльної економічної ефективності.
Зміст:
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 534;