Економічне зростання та економічний розвиток
Економічне зростання – це єдиний реальний спосіб досягти справедливого розподілу доходів у цивілізованому суспільстві. Воно є основним засобом поліпшення економічного становища бідніших верств населення. Економічне зростання супроводжується скороченням частки зайнятих у конвеєрному виробництві. Оновлення устаткування, як правило, знижує напруженість праці та ймовірність нещасних випадків. Сучасні кондиціоновані приміщення набагато вигідніші та зручніші, ніж задушливі фабричні цехи минулого. Високий рівень життя, що забезпечується економічним зростанням, дає можливість значній частині населення здобувати освіту та збагачуватись у духовному плані.
Економічне зростання завжди пом'якшує суперечність між безмежними потребами й обмеженими ресурсами. В умовах економічного зростання вибір соціальних цілей стає менш болісним і веде до зменшення суперечностей між різними групами населення. Цілком можливо модернізувати збройні сили, підтримувати інфраструктуру на належному рівні, здійснювати програми допомоги непрацюючим, хворим і бідним, вдосконалювати систему освіти та інші галузі соціальної сфери і в той же час підвищувати особисті доходи за вирахуванням видатків.
Проте не треба забувати, що економічне зростання супроводжується і певними негативними наслідками, зокрема забрудненням навколишнього середовища. Індустріалізація та економічне зростання породжують такі негативні явища сучасного життя, як забруднення, промисловий шум і викиди, погіршення вигляду міст, транспортні затори. Всі ці втрати економічного зростання виникають через те, що виробничий процес лише перетворює природні ресурси, але не утилізує їх повністю. Практично все, що втягується у виробництво, з часом повертається у навколишнє середовище у вигляді відходів. Чим значніше економічне зростання і вищий рівень життя, тим більше накопичується відходів. Однак, усе це не може заперечувати необхідності економічного зростання як основи підвищення життєвого рівня народу.
Розв'язання цієї проблеми можливе із введенням законодавчих обмежень або особливих податків, щоб компенсувати недоліки системи ціноутворення і протидіяти нераціональному використанню природних ресурсів. Хоча існують серйозні проблеми, пов'язані із забрудненням навколишнього середовища, але це не означає, що обмеження економічного зростання зможе розв'язати ці проблеми.
Економічний розвиток – гармонійне поєднання зростання основних виробничих фондів і випуску готової продукції, заснованої на якісній зміні технології і споживчих властивостей товарів, розширеному відтворенні природних ресурсів та заходи з охорони навколишнього середовища людини життя; багатоплановий процес, що веде до радикальних змін у соціальній структурі, поведінці людей, громадських інститутах, а також до прискорення економічного зростання, скорочення нерівності та викорінення безробіття; перехід економіки з одного стану в інший, більш досконалий, що відбувається хвилеподібно або циклічно зі зміною стадій (фаз) підйому і спаду виробництва.
Більшість вчених під економічним зростанням розуміють такий економічний розвиток, коли протягом певного періоду кількісно і якісно зростає суспільне виробництво, яке перебуває в постійному русі, в динаміці.
Економічне зростання та економічний розвиток тісно взаємопов'язані. Але слід зауважити, що економічне зростання може відбуватися і за умов відсутності економічного розвитку.
У зв'язку з труднощами виміру процесу економічного розвитку в макроекономіці найчастіше аналізують економічне зростання, хоча це лише один з критеріїв економічного розвитку. Швидке або, навпаки, нульове і навіть негативне економічне зростання не завжди говорить про швидкий економічний розвиток, топтання на місці або економічну деградацію.
Отже, економічне зростання є більш вузьким за змістом порівняно з економічним розвитком, адже розвиток економіки створює передумови для збільшення обсягів виробництва на якісно новій основі. Можна сказати, що економічне зростання становить зміст розвитку, є його складовою частиною. Якщо економічне зростання віддзеркалює суто кількісні зміни в економіці, то економічний розвиток це якісне економічне зростання.
Економічний розвиток ще трактують як незворотні, закономірні зміни технологічного способу виробництва. На відміну від економічного розвитку, для економічного зростання такі ознаки не характерні, оскільки воно може перериватись економічним спадом. Незворотність економічного розвитку означає передусім сутнісні (радикальні) зміни в структурі продуктивних сил і техніко-економічних відносин, що розширює адаптивні можливості технологічного способу виробництва, а зворотний характер економічного зростання характеризує здебільшого процес функціонування певного способу виробництва (відбуваються передусім перерозподіл його структурних елементів і кількісно-якісні зміни в межах однієї сутності). Економічне зростання без урахування його зворотного характеру є складовою економічного розвитку, поступово нагромаджує для нього зміни, що зумовлюють появу сутнісних перетворень. Економічний розвиток безвідносно до певного типу економічної системи охоплює закономірні зміни лише тих елементів системи, які є спільними для всіх суспільно-економічних формацій.
Таким чином, підсумовуючи вищенаведене, слід зауважити, що економічний розвиток є не просто розширенням виробництва, а його ускладненням, диференціацією. Поняття економічного розвитку включає в себе наявність такої поведінки і здібностей працюючих, які б абсорбували новітні технології у сучасну економіку, що, до того ж, базується на досконалій освіті, інфраструктурі та інституціях. Іншими словами, економічний розвиток означає не що інше, як систематичне і довготривале та масове поліпшення матеріальних і духовних умов життя людей на основі зростання продуктивності праці та капіталу.
У ряді країн є істотні особливості національного господарства, які обумовлені додатковими економічними труднощами і суперечностями. У зв'язку з цим, замість однозначної перспективи збільшення національного доходу на душу населення в економічній теорії виникли два абсолютно різних і протилежних один одному погляди. Їх можна представити у вигляді дилеми: "економічне зростання без розвитку" або "економічний розвиток без зростання". Перш за все, з'ясуємо сутність дилеми. Під економічним зростанням тут мається на увазі просте збільшення обсягу виробництва національного доходу, що дозволяє підвищити розмір душового доходу. Економічний розвиток, в свою чергу, означає таке вдосконалення виробництва, інвестиції в яке ведуть до підвищення якісних соціально-економічних показників. Мова йде, наприклад, про відновлення екологічної рівноваги, оздоровлення умов праці, підвищення рівня потреб і споживання.
Концепція "економічне зростання без розвитку" стосується країн, що розвиваються. Більшість з них не ввійшли до індустріальної стадії виробництва і, звичайно, не в змозі технологічно освоїти досягнення НТР. Разом з тим у цих країнах спостерігається дуже високий щорічний приріст населення, який за своїми темпами значно перевершує швидкість господарського розвитку.
Концепція "економічний розвиток без зростання" набула поширення в західних країнах. З одного боку, тут широко освоєні новітні досягнення НТР, а на цій основі забезпечений високий рівень виробництва національного доходу в розрахунку на кожну людину. З іншого боку, в ряді держав украй низькі темпи приросту населення і йде процес депопуляції (зменшення чисельності населення).
Однак, не все зростання є позитивним. Одна справа зростання на базі відживаючих електрифікованих технологій, і зовсім інша – на базі технологій технотронних або цифрових. У першому випадку зростання не виводить зі стану відсталості, тоді як у другому воно пов'язане з прогресом і підйомом продуктивних сил. Інакше кажучи, в першому випадку має місце зростання без розвитку, а в другому, навпаки, забезпечується інтенсифікація самого розвитку. Вирішальним критерієм практичного розрізнення одного й іншого є склад продуктивних сил: якщо вони перетворюються з електрифікованих у технотронні, тоді зростання в тій чи іншій мірі збігається з розвитком, а якщо такого перетворення не відбувається і технології їх будови залишаються на рівні первинної індустріалізації, значить є зростання, але немає розвитку.
Запитання для самоконтролю
1. Що таке екстенсивне економічне зростання?
2.Що таке інтенсивне економічне зростання?
3. У чому полягають цілі економічного зростання (їх можливі переваги та недоліки)?
4. Яку роль відіграють інвестиції в інфраструктуру і чому вони, як правило, здійснюються державою?
5.Проілюструйте за допомогою прикладів тезу про значення технологічного прогресу для зростання економіки.
6. Яке значення для зростання економіки має освіта?
7. Чому процес економічного зростання супроводжується структурною перебудовою? У чому полягає її характер?
8. Чи має держава можливості впливу на економічне зростання?
9. У чому полягають природні межі економічного зростання?
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 1568;