Облік операцій на поточних рахунках в установах банків і на реєстраційних рахунках в органах Державної казначейської служби України

На рахунках в установах банків та органах ДКСУ обліковуються рух і наявність коштів, які перебувають на особових, реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунках, відкритих в органах ДКСУ, або поточних ра­хунках, відкритих в установах банків, і використовуються у вста­новленому порядку. На рахунки зараховується сума коштів, яка фактично надійшла на ім'я установи (у тому числі кошти, що вно­сяться на відновлення касових видатків поточного року).

Списання коштів з рахунків установи на оплату видатків про­водиться відповідно до затверджених кошторисів. Крім того, з рахунків установи можуть бути списані кошти за операціями з: Пезспірного списання коштів у випадках, установлених чинним законодавством України; помилкового або зайвого надходження коштів на ім'я установи; перерахування коштів розпорядникам Пюджетних коштів вищого рівня або підвідомчим установам згід­но з нормативно-правовими актами, наказами та іншими розпо­рядчими документами розпорядників бюджетних коштів вищого рівня.

Рахунки, які відкриваються в органах Державного казначей­ства України відповідно до порядку їх функціонування та призна­чення коштів, поділяються на бюджетні та небюджетні.

Бюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються в органах ДКСУ для забезпечення казначейського обслуговування коштів державного та місцевих бюджетів.

Бюджетні рахунки для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями) - рахунки для зарахування доходів бюджетів, надходжень в частині повернення до бюджетів бюджетних пози­чок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та креди­тів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії.

Інші бюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються за відпо­відними кодами бюджетної класифікації для здійснення операцій і (вслуговування внутрішніх і зовнішніх боргових зобов'язань дер­жави та в інших випадках, визначених нормативно-правовими актами.

Рахунки для обліку операцій з фінансування бюджетів - рахун­ки, які відкриваються для обліку операцій з фінансування бюдже­тів. передбачених законом України про Державний бюджет Украї­ни та рішеннями про місцеві бюджети на відповідний рік.

Небюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються органами ДКСУ у випадках, передбачених зако­нодавчими та іншими нормативно-правовими актами, розпоряд­никам та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим струк­турним підрозділам розпорядників бюджетних коштів, підприєм­ствам, установам, організаціям та фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності, за операціями, що не належать до і шерацій за виконанням бюджетів.

Зупинення операцій з бюджетними коштами, відповідно до Порядку зупинення операцій з бюджетними коштами (Постанова КМУвід 19.01.2011р. №21), застосовується у разі виявлення факту порушення вимог бюджетного законодавства і полягає у зупинен­ні будь-яких операцій із здійснення платежів з рахунків розпоряд­ників та/або одержувачів. При цьому складається протокол про порушення бюджетного законодавства. Якщо факт порушення вимог бюджетного законодавства зафіксовано в акті ревізії контр­олюючого органу, то протокол про порушення вимог бюджетного законодавства не складається. На підставі зазначеного протоколу або акта ревізії уповноважений орган приймає протягом трьох ро­бочих днів з дня його надходження розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами.

Для обліку руху і наявності коштів на поточних рахунках в установах банків передбачений рахунок 31 «Рахунки в банках»

За дебетом субрахунків рахунків 31 та 32 обліковуються суми бюджетних асигнувань, власних надходжень та інших доходів. , і також суми, що надходять на ім'я установи на відновлення ка­сових видатків. За кредитом субрахунків рахунків 31 та 32 відо­бражаються суми проведених оплат видатків установи, суми по­милково та зайво перерахованих коштів, внутрішньовідомчі роз­рахунки.

Відображення проведених операцій здійснюється в регістрах бухгалтерського обліку згідно з Інструкцією про форми меморі­альних ордерів бюджетних установ та порядком їх складання, затвердженою наказом Державного казначейства України від 27.07.2000 р. № 68 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції Украї­ни 31.08.2000 р. за №570/4791.

3.3.Облік інших коштів

 

Інші кошти - це оборотні активи установи у формі еквівалентів і грошових коштів, тобто коштів, що знаходяться в акредитивах, у чекових книжках, в оплачених талонах на бензин (смарт-картках). харчування та інші, оплачених путівках у будинки відпочинку, санаторії, турбази, пансіонати, в оплачених проїзних докумен­тах тощо. Також на рахунках цієї групи обліковуються кошти в дорозі.

Для скорочення термінів розрахунків готівкою за отримані то­вари (виконані роботи та надані послуги) застосовують розрахун­кові чеки (чекові книжки), які використовуються тільки для пере­рахувань з рахунка чекодавця на рахунок отримувача коштів і не підлягають сплаті готівкою. Форми розрахункових чеків затвер­джуються Національним банком України. Порядок заповнення розрахункових чеків (чекових книжок) та механізм розрахування ними визначаються нормативними документами Національного банку України відповідно до чинного законодавства.

При отриманні пальних і мастильних матеріалів деякі уста­нови застосовують смарт-картки. Порядок відображення в об­ліку придбання пальних і мастильних матеріалів із застосуван­ням смарт-карти відрізняється від відображення операцій з при­дбання цих матеріалів за талонами лише тим, що вартість самої смарт-картки потрібно обліковувати як малоцінні і швидкозно­шувані предмети.

На керівника установи та матеріально відповідальних осіб по­ширюються всі вимоги щодо збереження грошових документів, так само, як і щодо грошових коштів у касі установи.

Для обліку інших коштів Планом рахунків бухгалтерського об­ліку передбачено рахунок 33 «Інші кошти». На рахунку 33 "Інші кошти" ведеться узагальнення інформації про наявність і рух грошових документів (у національній та іноземній валюті), які знаходяться в касі установи (поштових марок, сплачених проїзних документів, сплачених путівок до санаторіїв, пансіонатів, будинків відпочинку, коштів, що містяться в акредитивах, у чекових книжках, в оплачених талонах на бензин, мазут, харчування та в інших грошових документах тощо), та про кошти в дорозі.

 

3.4. Облік розрахунків з дебіторами

 

Дебіторська заборгованість - фінансовий актив установи, що виникає унаслідок договірних відносин між двома юридичними особами, серед яких одна, що є власником активу, після настання відповідних умов угоди має право на отримання платежів, товарів, робіт та послуг.

Бюджетні установи мають право одержувати короткострокові векселі для оформлення грошового боргу за фактично одержані товари, роботи, послуги. Порядок здійснення операцій з векселя­ми регламентується Законом України «Про обіг векселів в Україні».

Для обліку одержаних короткострокових векселів передбаче­ний рахунок 34 «Короткострокові векселі одержані

За дебетом субрахунків рахунка 34 «Короткострокові векселі одержані» відображаються векселі, отримані установою в рахунок асигнувань загального фонду бюджету або іншого виду доходу, а за кредитом субрахунків рахунка 34 відображається погашення векселем кредиторської заборгованості.

Аналітичний облік короткострокових векселів ведеться у при­бутково-видатковій книзі довільної форми в розрізі кожного отри­маного векселя, видів коштів та кодів бюджетної класифікації. Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, завірена підписами керівника й головного бухгалтера та скріплена пе­чаткою установи. Протягом місяця операції про отримані короткострокові векселі групуються у меморіальному ордері фор­ми № 274 (бюджет).

Після закінчення місяця дані меморіального ордера перено­сяться до книги «Журнал-головна».

Усі господарські відносини бюджетної установи з постачальни­ками товарів, робіт (послуг), покупцями, замовниками та іншими дебіторами оформляються договорами. Форми договорів та поря­док їх укладання регламентуються Цивільним кодексом України.

Для обліку розрахунків з покупцями та замовниками призна­чений рахунок 35 «Розрахунки з покупцями та замовниками

За дебетом субрахунка 351 записуються суми авансових платежів та попередньої оплати, сплачених установою в рахунок виконання договорів з придбання товарів, робіт та надання по­слуг, і вартість товарів, робіт та послуг, виконаних установою, за кредитом субрахунка 351 відображаються прийняті в рахунок сплаченого установою авансу і попередньої оплати товари, роботи та послуги та отримана плата за виконані установою роботи, по­слуги та за надані товари.

Для обліку розрахунків з іншими дебіторами установи призна­чений рахунок 36 «Розрахунки з різними дебіторами».

Підзвітна особа - працівник установи, який отримав під звіт кошти для майбутніх видатків. Суми під звіт видаються з каси установи або зараховуються на картковий рахунок на оплату ви­датків, які неможливо або недоцільно проводити шляхом безготів­кових розрахунків, і тільки працівникам, що працюють у цій уста­нові. Суми видаються за розпорядженням керівника установи. Умови видачі коштів під звіт та порядок здачі підзвітними особами звітів визначено Положенням про ведення касових операцій у на­ціональній валюті в Україні, затвердженим постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (зі змінами та доповненнями).

Витрати на службові відрядження здійснюються згідно з «Ін­струкцією про службові відрядження у межах України та за кор­дон», затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. №59 зі змінами та доповненнями. Відповідно до «Інструкції про службові відрядження у межах України та за кор­дон» установа, що відряджає працівника, зобов'язана забезпечити його грошовими коштами (авансом) у розмірах, установлених нормативно-правовими актами про службові відрядження.

Норми добових витрат і граничні норми відшкодування витрат визначені в Постанові Кабінету Міністрів України від 02.02.2011р. № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних с лужбовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів«.

Для обліку розрахунків з підзвітними особами Планом рахунків Бухгалтерського обліку призначений субрахунок 362 «Розрахунки з підзвітними особами». За дебетом субрахунка відображаються суми, видані або перераховані під звіт, за кредитом субрахунка відображаються використані суми авансів і повернуті залишки підзвітних сум. Залишок за субрахунком 362 може бути як дебето­вим, так і кредитовим. У фінансовій звітності він відображається розгорнуто: дебетове сальдо - у складі оборотних активів, а креди­тове - у складі зобов'язань.

До розрахунків з дебіторами установи належать розрахунки за відшкодуванням завданих збитків, тобто розрахунки за заподі­яними установі збитками у вигляді недостач і крадіжок грошових коштів, матеріальних цінностей, втрат від псування матеріальних цінностей, а також суми, що згідно з чинним законодавством Укра­їни належать утриманню з посадових осіб, винних в порушенні ви­трачання коштів на службові відрядження, та інші призначені до утримання суми.

Для обліку розрахунків з відшкодування завданих збитків Пла­ном рахунків бухгалтерського обліку передбачено субрахунок 363 «Розрахунки з відшкодування завданих збитків». За дебетом су­брахунка відображаються суми виявлених недостач, крадіжок, втрат грошових коштів та матеріальних цінностей, за кредитом субрахунка відображаються суми, що надійшли на відшкодування завданого установі збитку.

Для обліку розрахунків з іншими дебіторами установи Планом рахунків бухгалтерського обліку передбачений субрахунок 364 «Розрахунки з іншими дебіторами». За дебетом субрахунка 364 відображаються: нарахована плата за гуртожиток, відвантажені товари, виконані роботи та надані послуги, за які оплата буде от­римана в майбутньому, перерахована попередня оплата за товари, роботи та послуги, що будуть надані установі в майбутньому. За кредитом субрахунка відображаються: надходження коштів за вже відвантажені в минулому товари, виконані роботи та надані иослуги, отримання товарів, робіт та послуг, що були оплачені в минулому шляхом попередньої оплати. Залишок за субрахунком 364 «Розрахунки з іншими дебіторами» може бути як дебетовим, гак і кредитовим.

 

Питання для самоконтролю

1. Порядок ведення касових операцій.

2. Документальне оформлення руху грошових коштів у касі бю­джетних установ.

3. Охарактеризуйте рахунок 30«Каса».

4. Синтетичний облік грошових коштів в касі.

5. Аналітичний облік грошових коштів в касі.

6. Поняття «дебіторська заборгованість».

7. Поняття та призначення підзвітних сум.

8. Нормативні документи, які забезпечують облік витрат на службові відрядження в бюджетних установах.

9. Порядок документального оформлення відправлення пра­цівників бюджетних установ у службові відрядження.

10. Які витрати відшкодовуються державними службовцями при відрядженнях в межах України?

11. Які витрати відшкодовуються працівниками бюджетних установ при відрядженнях за кордон?

12. Який порядок звітності підзвітних осіб?

13. Охарактеризуйте рахунок 362 «Розрахунки з підзвітними особами».

14. Як здійснюється синтетичний облік розрахунків з підзвітни­ми особами?

15. Аналітичний облік розрахунків з підзвітними особами.








Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 1669;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.011 сек.