Облік касових і фактичних видатків
Касові видатки - це суми коштів витрачені бюджетною установою готівкою або безготівково перераховані з поточного або реєстраційного рахунків Державним казначейством або фінансовими органами.
Для обліку касових видатків Планом рахунків бухгалтерського обліку призначено рахунки 30 «Каса», 31 «Рахунки в банках» та 32 «Рахунки в казначействі» у розрізі відповідних субрахунків.
На рахунку 30 «Каса» ведеться облік руху та наявності грошей у касі установи або централізованої бухгалтерії з розподілом на субрахунки: 301 «Каса в національній валюті»; 302 «Каса в іноземній валюті».
За дебетом субрахунків рахунку 30 «Каса» записуються надходження в касу, а за кредитом - видані кошти.
На рахунку 31 «Рахунки в банках» ведеться облік руху коштів на поточних рахунках в установах банків з розподілом на субрахунки: 311 «Поточні рахунки на видатки установи»; 312 «Поточні рахунки для переведення підвідомчим установам»; 313 «Поточні рахунки для обліку коштів, отриманих як плата за послуги»; 314 «Поточні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень»; 315 «Поточні рахунки для обліку депозитних сум»; 316 «Поточні рахунки для обліку інших надходжень спеціального фонду»; 318 «Поточні рахунки в іноземній валюті»; 319 «Інші поточні рахунки».
За дебетом субрахунків рахунку 31 «Рахунки в банках» записуються надходження коштів на поточні рахунки. Списання коштів здійснюється за кредитом цих субрахунків.
Субрахунки рахунку 31 «Рахунки в банках» (крім 318) використовуються розпорядниками коштів місцевих бюджетів, які обслуговуються в установах банків та тільки тими розпорядниками коштів державного бюджету, які не переведені на казначейське обслуговування кошторисів доходів і видатків.
На рахунку 32 «Рахунки в казначействі» ведеться облік руху коштів установи на реєстраційних рахунках в органах Державного казначейства України з розподілом на субрахунки: 321 «Реєстраційні рахунки»; 322 «Особові рахунки»; 323 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих як плата за послуги»; 324 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень»; 325 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку депозитних сум»; 326 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку інших надходжень спеціального фонду»; 328 «Інші рахунки в казначействі».
За дебетом субрахунків рахунку 32 «Рахунки в казначействі» відображається зарахування коштів, а за кредитом - перерахування.
Аналітичний облік касових видатків установи ведеться в Картці аналітичного обліку касових видатків, форма та порядок заповнення якої встановлений Наказом Державного казначейства України від 06.10.2000 р. №100 «Про затвердження форм карток і книг аналітичного обліку бюджетних установ та порядок їх складання», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2000 р. за №747/4968.
Аналітичний облік касових видатків ведеться в розрізі кодів бюджетної класифікації, з виділенням видатків за загальним і спеціальним фондами, за джерелами формування спеціального фонду окремо за кожним рахунком, відкритим в органі Державного казначейства (установі банку) на ім'я установи. У централізованих бухгалтеріях облік касових видатків ведеться додатково в розрізі установ, що обслуговуються централізованою бухгалтерією.
Фактичні видатки - це видатки, які проведені за рахунок бюджету тим чи іншим установам. Фактичні видатки дають повну уяву про витратну частину бюджету.
Відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку фактичні видатки обліковуються на рахунку 80 «Видатки із загального фонду», а також на рахунку 81 «Видатки спеціального фонду».
Облік видатків з бюджету ведеться на рахунку 80 «Видатки із загального фонду» з розподілом на субрахунки: 801 «Видатки з державного бюджету на утримання установи та інші заходи»; 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи».
На субрахунку 801 «Видатки з державного бюджету на утримання установи та інші заходи» обліковуються фактичні видатки за рахунок коштів державного бюджету на утримання установ та на інші заходи.
Видатки бюджетних коштів проводяться у відповідності з затвердженим кошторисом.
У кінці року фактичні видатки списуються з кредиту субрахунку 801 у дебет субрахунку 431 «Результат виконання кошторису за загальним фондом».
На субрахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи» обліковуються фактичні видатки, проведені установами за рахунок коштів, одержаних з місцевого бюджету на виконання заходів, передбачених кошторисом даної установи.
У кінці року фактичні видатки списуються з кредиту субрахунку 802 у дебет субрахунку 431 «Результат виконання кошторису за загальним фондом».
Облік фактичних видатків за рахунок спеціального фонду згідно з кошторисами ведеться на рахунку 81 «Видатки спеціального фонду», який розподіляється на субрахунки, наведені в табл.2.2.
Таблиця 2.3 -Субрахунки, на яких обліковуються видатки спеціального фонду
Субрахунки | Коротка характеристика |
811 "Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги" | Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги" обліковуються фактичні видатки спеціального фонду, проведені за рахунок надходжень, що отримані установою як плата за послуги. На цьому субрахунку обліковуються видатки для проведення додаткової діяльності установою |
812 "Видатки за іншими джерелами власних надходжень" | "Видатки за іншими джерелами власних надходжень" обліковуються фактичні видатки спеціального фонду кошторису установи у частині інших джерел власних надходжень. |
813 "Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду" | "Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду" обліковуються фактичні видатки спеціального фонду кошторису установи в частині інших надходжень спеціального фонду. |
Питання для самоконтролю
1. Розкрийте поняття «фінансування бюджетних установ».
2. Охарактеризуйте принципи бюджетного фінансування.
3. Розкрийте поняття «розпорядники бюджетних коштів».
4. Назвіть розпорядників бюджетних коштів.
5. Розкрийте поняття доходів бюджетної установи.
6. Охарактеризуйте склад доходів бюджетних установ.
7. Охарактеризуйте склад доходів спеціального фонду.
8. Який склад доходів загального фонду?
9. Який порядок відображення в обліку доходів загального фонду?
10. Охарактеризуйте види виконаних надходжень бюджетних установ.
11. Як здійснюється облік доходів спеціального фонду?
12. Як здійснюється облік доходів загального фонду?
13. Розкрийте поняття «видатки бюджетних установ».
14. Назвіть ознаки класифікації видатків бюджетних установ.
15. Охарактеризуйте економічну класифікацію видатків бюджету.
16. Охарактеризуйте поточні видатки бюджету.
17. Охарактеризуйте капітальні видатки бюджету.
18. Як здійснюється облік касових видатків?
19. Характеристика рахунків для обліку видатків загального фонду.
20. Характеристика рахунків для обліку видатків спеціального фонду.
21. Як здійснюється облік фактичних видатків?
22. Значення та завдання складання кошторису бюджетної установи.
23. Порядок складання кошторису бюджетної установи.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 875;