Облік касових операцій
Касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.
Облік касових операцій у бюджетних установах здійснюється відповідно до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (зі змінами та доповненнями).
Установлення ліміту каси проводиться самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним бухгалтером та керівником установи. До розрахунку приймається строк здавання установою готівки для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами установи.
Бюджетна установа визначає ліміт каси з урахуванням режиму і специфіки його роботи, віддаленості від банку, обсягу касових оборотів (надходжень і видатків) за всіма рахунками, установлених строків здавання готівки, тривалості операційного часу банку.
Бюджетні установи, у яких відповідний середньоденний показник, обчислений на підставі касових оборотів, дорівнює нулю або не більше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, можуть встановлювати ліміт каси в розмірі, що перевищує обчислений середньоденний показник, але не більше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Готівка, одержана бюджетними установами, має витрачатися тільки за цільовим призначенням відповідно до кошторисів бюджетних установ.
Усі касові операції ведуться касиром або іншим працівником, який призначається на цю посаду керівником установи.
Порядок видавання готівки розпорядникам бюджетних коштів, одержувачам коштів державного бюджету та іншим клієнтам здійснюється відповідно до наказу Державного казначейства України від 25.05.2004 р. № 89 «Про затвердження Порядку обслуговування державного бюджету за видатками».
Для оформлення документів на отримання та повернення заробітної плати, стипендії, допомоги, видатків на службові відрядження та інших коштів, що видаються на видатки, які не можуть бути проведені безготівковою оплатою, бюджетні установи й організації подають до органів Державного казначейства заявку на видачу готівки та і їлатіжне доручення на переказ готівкових коштів.
Документальне оформлення надходження і видавання грошових коштів бюджетних установ здійснюють на підставі належним чином оформлених прибуткових і видаткових касових ордерів.
Надходження і видача готівки установами відображається у касовій книзі. Касова книга може вестися і в електронній формі за допомогою комп'ютерних засобів.
Наприкінці робочого дня касові операції за день підсумовують, виводять залишок готівки в касі на початок наступного дня і передають із прибутковими і видатковими ордерами та підтверджу - вальними документами до бухгалтерії як звіт касира.
Контроль за правильним веденням касової книги покладається па головного бухгалтера або уповноважену керівником особу.
Облік руху та наявності грошей у касі установи або централізованої бухгалтерії ведеться на рахунку 30 «Каса» з розподілом на субрахунки:
- 301«Каса в національній валюті»;
- 302«Каса в іноземній валюті».
За дебетом субрахунків рахунку 30 записуються надходження в касу, а за кредитом - видані кошти.
Аналітичний облік за рахунком 30 «Каса» здійснюється в меморіальному ордері № 1 «Накопичувальна відомість за касовими операціями», форма № 380 (бюджет). Для відображення операцій із готівкою в касі бюджетної установи призначені картки аналітичного обліку готівкових операцій, в яких готівкові операції відображають у розрізі кодів бюджетної класифікації і видів коштів, окремо за загальним та спеціальним фондами й видами коштів спеціального фонду. Картка відкривається щомісячно, записи в ній здійснюють на підставі кожного звіту касира.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 705;