Оцінка сегментів ринку
Здійснюючи оцінку різних сегментів ринку, компанія повинна враховувати три моменти: розмір сегменту та потенціал його росту, привабливість сегменту та можливості компанії відносно цього сегменту.
Перш за все компанія повинна зібрати та проаналізувати дані про поточні обсяги продажу та очікувану прибутковість кожного з сегментів. Компанію цікавлять сегменти, які мають прийнятні розміри та показники росту. Однак "прийнятні розміри та показники росту" — поняття досить відносні. Великі та швидко зростаючі сегменти не обов'язково будуть найпривабливішими об'єктами для будь-якої компанії. Малі компанії можуть з'ясувати, що їм не вистачає ресурсів та навичок для обслуговування крупних сегментів або що саме ці сегменти відрізняються високим рівнем конкуренції. Такі компанії швидше віддадуть перевагу меншим за розміром та менш привабливим сегментам, які, однак, для даних компаній є потенційно прибутковішими.
Компанії варто розглянути кілька основних структурних факторів, що визначають довгострокову привабливість даного сегменту [33]. Зокрема, привабливість сегменту зменшується, якщо на ньому вже діє багато сильних та агресивних конкурентів. Наявність великої кількості реальних або потенційних товарів-замінників значно впливатиме на ціни компанії та приведе до зниження прибутку, який можна отримати на даному сегменті. Відносна впливовість покупців також визначає ступінь привабливості сегменту. Якщо в тому чи іншому сегменті покупці демонструють сильнішу (ту, що дозволяє відстоювати свої інтереси) ринкову позицію, ніж у продавця, вони можуть вимагати зниження цін та підвищення якості товарів чи послуг або налаштувати конкурентів один проти одного, — і все це за рахунок зниження прибутковості компанії. Також сегмент може виявитися менш привабливим, якщо на ньому діє потужний постачальник, який може контролювати ціни та знижувати якість та кількість товарів та послуг, що замовляються.
Навіть якщо сегмент має задовільний розмір, темпи росту та є структурно привабливим, компанія повинна проаналізувати свої власні цілі та ресурси відносно даного сегменту. Від деяких привабливих сегментів доведеться відразу відмовитись з тієї простої причини, що їх розробка не співпадає з довгостроковими цілями компанії. Якщо ж якийсь сегмент співпадає з цілями компанії, то компанія повинна чітко вирішити, чи має вона достатні досвід та ресурси, щоб досягти успіху на даному сегменті. Компанія повинна розпочинати діяльність лише на тих сегментах, на яких вона може використати свої порівняльні переваги. Врешті, привабливі самі по собі сегменти можуть виявитися непридатними.
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 732;