Розробка маркетингового комплексу
Після вибору загальної стратегії досягнення конкурентних переваг компанія може перейти до детального планування маркетингового комплексу. Маркетинговий комплекс — одне з ключових понять сучасного маркетингу. Ми визначаємо маркетинговий комплекс як сукупність маркетингових засобів, що піддаються контролю, які компанія використовує з метою одержання бажаної реакції цільового ринку. В маркетинговий комплекс входить усе, що компанія може використати для впливу на попит на свій товар. Численні можливості можна розділити на чотири групи: товар, ціна, методи розповсюдження та просування товару (так звані "чотири Ps": product, price, place, promotion) [16]. На рис. 2.5 показано основні компоненти, що входять до складу "чотирьох Ps". :
Товар представляє собою комбінацію власне товарів й обслуговування, що компанія пропонує цільовому ринку. Наприклад, товар у вигляді автомобіля Ford Taurus складається з гайок, болтів, свіч запалювання, поршнів, фар та безлічі інших деталей. Компанія Ford пропонує кілька варіантів моделі Taurus та різноманітне додаткове устаткування, яке встановлюється на замовлення. Автомобіль поставляється повністю готовим до експлуатації; клієнт одержує повну гарантію якості, що є такою же невід'ємною частиною автомобіля, як і кермо. Ціна — це кількість грошей, що повинні сплатити покупці, щоб одержати товар. Компанія Ford розраховує орієнтовні роздрібні ціни, що її дилери мають право запитувати за кожний Taurus. Проте дилери компанії Ford рідко просять повну ціну, зазначену в прейскуранті. Замість цього вони обговорюють ціну з кожним покупцем, йдуть на знижки, погоджуються на зустрічний продаж (тобто купують старий предмет за умови покупки нового. — Прим. ред.) та на продаж у кредит, відповідно до поточного стану ринку, намагаючись привести ціну у відповідність з уявленням покупця про споживчу цінність автомобіля.
Методи розповсюдження товару включають дії компанії, які роблять товар доступним цільовим споживачам. Компанія Ford, наприклад, має великий штат незалежних дилерів, що продають різноманітні моделі автомобілів. Ford старанно відбирає своїх дилерів і допомагає їм. Дилери тримають на складах певну кількість автомобілів Ford, демонструють їх потенційним покупцям, обговорюють ціни, укладають угоди й обслуговують автомобілі після продажу.
Методи просування товару — це дії, за допомогою яких компанії поширюють інформацію про переваги товару та переконують цільових споживачів купувати його. Компанія Ford витрачає на рекламу понад 1,1 мільярд доларів щорічно — у такий спосіб вона нагадує про себе та свої товари. Торгові агенти компаній-дилерів ведуть роботу з потенційними покупцями і переконують їх, що Ford — найкраща машина для них. Компанія Ford та її дилери з метою додаткового стимулювання збуту проводять спеціальні заходи — розпродаж, продаж зі знижками при розрахунках готівкою або продаж на виплат із низькими відсотками. Ефективна маркетингова програма об'єднує всі елементи маркетингового комплексу в узгоджену програму, розроблену для досягнення маркетингових цілей компанії через надання покупцям споживчої цінності. Маркетинговий комплекс включає набір тактичних прийомів компанії для забезпечення міцного позиціювання на цільових ринках.
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 800;