Дія і дійсність і тлумачення міжнародних договорів.
Юридичні наслідки викликає тільки договір, що вступив в силу. Відповідно до Віденських конвенцій порядок і дата вступу договору в силу встановлюються в самому договорі чи узгоджуються його учасниками. Так, договори можуть вступати в силу з дати підписання, ратифікації, обміну ратифікаційними грамотами чи здачі депозитарію визначеного числа ратифікаційних грамот. Деколи договори не передбачають дату їх вступу в силу. Це відноситься головним чином до двосторонніх угод, юридичну силу яким надають підписи договірних сторін. Передбачається що вони починають діяти з моменту підписання.
Як правило, договір не має зворотної сили, якщо тільки його учасники не домовились про інше.
Вступ договору в силу пов’язаний із строком дії, який, як правило, встановлюється в договорі. Договори можуть укладатись на визначений строк, на невизначений строк, без вказівки строку дії або з вказівкою на безстрокову дію.
Термін дії міжнародного договору може бути продовжений. В цьому випадку говорять про його пролонгацію.
Недійсність міжнародних договорів пов‘язана з порушенням принципів і норм міжнародного права. Діє презумпція дійсності міжнародних договорів.
Недійсність міжнародних договорів в залежності від ступеня його невідповідності міжнародному праву є двох видів:
- абсолютна;
- відносна;
Абсолютно недійсними є міжнародні договори, які суперечать імперативним нормам міжнародного права (пакт Молотова-Ріббентропа).
Відносна недійсність міжнародних договорів полягає в його оспорюваності однією із сторін (внаслідок обману, підкупу, помилки, порушення повноважень).
Розрізняють припинення і призупинення дії договору.
Припинення означає втрату договором з визначеної дати юридичної сили або вихід із нього учасника.
Припинення договору може відбуватись в результаті закінчення строку його дії, виконання договору, виникнення нової імперативної норми міжнародного права, денонсації (правомірна одностороння відмова держави від договору) і т.д.
Призупинення - тимчасове припинення дії договору.
Юридичними наслідками такого призупинення дії договору є звільнення його учасників від обов`язків виконання договору в своїх взаємовідносинах протягом цього проміжку часу. Призупинення дії договору можливе лише в відповідності з положеннями самого договору, або з згоди його учасників.
Забезпечення виконання міжнародно-правових норм, в тому числі договірних, здійснюється самими суб`єктами міжнародного права. Виконання договорів може забезпечуватись за допомогою міжнародних гарантій, міжнародного контролю, при підтримці міжнародних організацій і т.д.
Тлумачення міжнародного договору - це з`ясування дійсного смислу і змісту договору.
Відомі такі принципи тлумачення міжнародних договорів як сумлінність і надання термінам, що використовуються в договорі їх звичного значення (в їх контексті і в світлі об’єкта і мети договору). Тлумачитись текст повинен в поєднанні з преамбулою і додатками, а також з будь-якою угодою, що відноситься до договору. Якщо тлумачення здійснюється самими учасниками договору, то таке тлумачення називається автентичне.
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 2217;