Структура зведеного бюджету виробничого підприємства
Зведений бюджет виробничого підприємства складається з трьох бюджетів першого рівня – операційного, інвестиційного і фінансового. Часто у вітчизняній літературі фінансовий бюджет визначають ще як ”бюджет руху грошових коштів” або ”грошовий бюджет”. Це не зовсім коректно, тому що метою складання фінансового бюджету є не тільки планування грошових надходжень і витрат підприємства, але й, ширше, всіх оборотних коштів і короткострокових зобов'язань як основних факторів, що визначають поточну платоспроможність підприємства.
Операційний бюджет фокусується на моделюванні майбутніх витрат і доходів від поточних операцій за бюджетний період. Отже, об'єктом розгляду операційного бюджету, є фінансовий цикл підприємства.
Інвестиційний бюджет представляє напрями відновлення і вибуття капітальних активів (основних засобів і вкладень, довгострокових фінансових вкладень), що складає основу інвестиційного циклу.
Мета фінансового бюджету – планування балансу грошових надходжень і витрат, а в більш широкому змісті – балансу оборотних коштів і поточних зобов'язань для підтримки фінансової стійкості підприємства протягом бюджетного періоду.
”Вихідними” результатами бюджетного процесу є планові форми зведеної фінансової звітності.
До них відносять:
· звіт про фінансові результати (прибутки і збитки) – ”вихідна” форма операційного бюджету;
· звіт про рух грошових коштів і звіт про зміну фінансового стану – ”вихідні” форми фінансового бюджету;
· звіт про інвестиції – ”вихідна” форма інвестиційного бюджету;
· баланс – інтегральна ”вихідна” форма, що поєднує результати всіх трьох основних бюджетів, що складають зведений бюджет підприємства.
Структура зведеного бюджету виробничого підприємства показана на схемі 7.2.
Операційний бюджет складається з ряду бюджетів (або підбюджетів) другого рівня:
· бюджету продажів;
· бюджету виробництва;
· бюджету запасів готової продукції (товарних залишків);
· бюджету постійних (загальногосподарських і загальних комерційних) витрат;
· бюджету закупівель.
У свою чергу, деякі бюджети другого рівня складаються з бюджетів третього рівня. Бюджети третього рівня можуть розкладатись на бюджети четвертого рівня і т.д., залежно від масштабів і різноманіття господарських опера цій підприємства. Наприклад, бюджет виробничих витрат є бюджетом третього рівня і включається в бюджет виробництва, а бюджет прямих матеріальних витрат – бюджетом четвертого рівня, що входить до складу бюджету виробничих витрат. Таким чином, для зведеного бюджету виробничого підприємства характерна багатоступінчаста ієрархічна структура (схема 7.3).
Кожний вид підбюджетів різних рівнів займає свою, строго визначену ”нішу” і відіграє свою чітку роль у технології складання зведеного бюджету підприємства.
* У бюджетному процесі поняття ”витрати”, ”витрати”, ”витрати” використовуються як синоніми, притім, що в теорії і практиці управлінського обліку історично склався ряд стійких визначень у включенням даних термінів – наприклад, ”прямі витрати праці”, але ”загальновиробничі витрати”.
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 750;