Правила техніки безпеки та виробничої санітарії в комп’ютерних лабораторіях.
Загальні вимоги до робочого місця оператора ЕОМ
‒ Робочі місця операторів за дисплеями слід розміщувати в спеціально відведеному приміщенні, яке відповідає гігієнічним вимогам щодо площі, умов природного освітлення та вентиляції.
‒ Для роботи за дисплеєм більше підходить приміщення з північною, північно‒східною або північно‒західною орієнтацією вікон.
‒ Площа приміщення повинна відповідати вимогам санітарних норм: 4,5 кв м на одного чоловіка. Об'єм виробничого приміщення на одну особу повинен бути не меншим 15 куб м.
‒ Робоче місце складається з стола з розміщеним на ньому екраном, клавіатурою і підставкою під документи, крісла, підставки для ніг.
‒ Розміри стола залежать від розмірів екрану, орієнтовні розміри:
довжина 160 см, ширина 90 см, загальна площа 1,44 кв м. Висота стола повинна регулюватись у відповідності з антропометричними даними учня в межах 68‒84 см.
‒ Доцільне розміщення клавіатури окремо від екрана. Це забезпечує вибір оптимального положення, висоти та нахилу всіх складових обладнання робочого місця учня.
‒ Екран повинен знаходитись нижче рівня очей прямо, або з нахилом на оператора. Кут зору, при якому забезпечується оптимальне розміщення символів на екрані в межах 0,5. Екран повинен розміщуватись на відстані 40‒90 см від очей оператора. Оптимальна відстань при висоті символів 2,5 мм ‒ 50 см; при висоті символів 3‒4 мм її можна збільшити до 80 см.
‒ Документи повинні читатись оператором з підставки, висота і нахил якої регулюються. Нахил документа 60 дозволяє максимально зменшити відблиск від нього.
‒ Робоче крісло повинно бути рухоме.Короткі підлокітники крісла повинні забезпечувати положення рук трохи вище стола.
‒ Підставка для ніг рекомендується розмірами 40х30х15 см з кутом нахилу ЗО, без переміщення по підлозі.
‒ Освітленість робочих місць повинна бути в межах від 300 до 500 як в зоні розміщення документів і клавіатури.
‒ В робочій зоні відношення яскравостіповерхонь не повинно перевищувати 3:1, а між робочою поверхнею столу та навколишніми поверхнями (стіл, обладнання і т.п.) 10:1.
‒ З метою виключення на екранах дисплеїв яскравих плям, на робочому місці не повинно бути яскравих (блискучих) предметів великих розмірів. Одяг учня повинен бути по можливості темним; всі предмети позаду учня повинні мати низьку яскравість; при рядковому розміщенні обладнання не можна допускати, щоб дисплеї були повернуті екранами один до одного, у випадку, якщо це має місце, необхідно між ними встановити перегородки.
‒ Для уникнення засвіток екранів і зниження перепадів яскравості в полі зору при природному освітленні, робочі столи учнів необхідно розміщувати далі від вікон і таким чином, щоб віконні шиби знаходились збоку від учнів, а природне світло падало з лівої сторони. Вікна повинні бути оснащені шторами, які розсіюють світло, або регульованими жалюзі. При південній орієнтації вікон найбільш ефективним засобом для створення сприятливого світлового середовища в приміщенні і зниженні теплової дії інсуляції є використання на вікнах плівки з металізованим покриттям.
‒ Рекомендується робота на клавіатурі дисплея сліпим десяти пальцевим методом. Це дозволяє знизити втомлюваність зору за рахунок його постійного переключання з документа на екран і клавіатуру та шкідливу дію блищання клавіатури.
Техніка безпеки
Умови праці‒ це сукупність елементів виробничого середовища, які впливають на функціональний стан людини.
Сприятливими вважаються такі умови праці, коли сукупність елементів, що їх утворюють, впливає на людину і сприяє духовому і фізичному розвитку особистості, формування творчого ставлення до праці, почуття задоволеності ним, високої працездатності.
Несприятливі умови праці спричиняють передчасну втому, яка знижує можливості людини і може призвести до хворобливого стану.
Найважливішими елементами умов праці є освітленість, стан повітряного середовища (температура, вологість, рухливість і чистота повітря), шум, вібрація.
Поліпшення освітленості робочого місця грунтується на таких рекомендаціях:
В усіх випадках перевагу слід надати природному освітленню;
При загальному штучному освітленні бажано використовувати люмінесцентні лампи нейтрального білого світла;
Місцеве освітлення повинно поліпшувати умови робочої зони. Цього можна досягти зручним розміщенням джерела світла і сприятливим розподілом яскравості в полі зору. Місцеве освітлення не повинно створювати різку межу із загальним освітленням (не слід працювати при настільній лампі в дуже темній кімнаті).
Фарбувати стіни кабінету у відносно світлі тони.
Світло не повинно осліплювати, рефлектувати.
Стан повітряного середовища має забезпечувати профілактику переохолодження і перегрівання, необхідну вологість і швидкість руху повітря.
Стабілізація напруги
В багатьох населених пунктах нашої країни напруга в мережі може дуже коливатись. Для комп'ютера такі зміни напруги не бажані (особливо шкідливе різке зниження напруги), тому краще підключити комп'ютери через стабілізатор. Найбільш надійний захист від неприємностей, пов'язаних з нестабільністю електроживлення, здійснюють спеціальні пристрої безперервного живлення (USP), які не тільки забезпечують постійну напругу, але й дають можливість працювати з комп'ютером при повному вимиканні живлення на протязі від 5 хв. до декількох годин (в залежності від потужності пристрою). За цей час можна, в усякому випадку, повністю завершити роботу на комп'ютері, щоб при його вимиканні не відбулося втрати інформації. Для серверів локальних мереж і комп'ютерів, що обробляють цінну комерційну інформацію, застосування приладів безперервного живлення є практично обов'язковим (багато фірм не приймають комп'ютерів на гарантійне і сервісне обслуговування, якщо вони експлуатуються без USP). Для інших комп'ютерів в якості дешевого замінника можна використати побутові стабілізатори, вони забезпечують надійну роботу комп'ютерів при падінні або коливаннях напруги в електричній мережі.
Системний блок комп'ютера
Системний блок комп'ютера бажано поставити в такому місці, щоб на нього не впливали поштовхи і коливання. Недопустимо ставити на системний блок матричний принтер ‒ поштовхи, що виникають при роботі, можуть пошкодити комп'ютер. Всі кабелі, що з'єднують системний блок комп'ютера з іншими пристроями, необхідно вставляти і виймати тільки при вимкненому комп'ютері. Раз в декілька місяців потрібно відкривати системний блок комп'ютера і знищувати бруд.
Використання монітора
Важливе значення для ефективної роботи з комп'ютером має правильне використання монітора:
Монітор потрібно поставити так, щоб стояв надійно і не на краю стола;
Потрібно встановити монітор так, щоб на нього було зручно дивитися під прямим кутом, а не збоку;
Потрібно правильно відрегулювати зображення, тому що на екран можна дивитися багато годин підряд і якщо він правильно не відрегульований, то можна пошкодити очі. Спочатку потрібно відрегулювати яскравість і контраст монітора. Не слід робити зображення дуже яскравим ‒ від цього швидко втомлюються очі. Перевірити це можна так: чорний колір на екрані повинен бути дійсним, а не блідим. Якщо на екрані є ручка фокусування, її потрібно підкрутити її так, щоб зображення було максимально чітким.
Якщо монітор встановлений так, що від екрану відбивається світло, потрібно придбати фільтр для монітора.
Кінескоп, що знаходиться всередині монітора, використовує дуже високу напругу, тому ні в якому випадку не потрібно відкривати кришку монітора і тим більше торкатись деталей, що знаходяться під кришкою. Це повинні робити тільки спеціалісти по ремонту моніторів.
ОРІЄНТОВНИЙ КОМПЛЕКС ВПРАВ ДЛЯ ЗНЯТТЯ ВТОМИ ПІД ЧАС РОБОТИ ЗА КОМП’ЮТЕРОМ
Комплекс вправ для очей
Вправи виконуються сидячи в зручній позі, хребет прямий, очі відкриті, погляд — прямо, відвернувшись від комп'ютера.
Варіант 1
1. Погляд спрямовувати вліво‒вправо, вправо‒прямо, вверх‒прямо, додолу‒прямо без затримки в кожному положенні. Повторити 5 разів і 5 разів у зворотному напрямі.
2. Закрити очі на рахунок «раз‒два», відкрити очі і подивитися на кінчик носа на рахунок «три‒чотири».
3. Кругові рухи очей: до 5 кругів вліво і вправо.
Варіант 2
1. Швидко кліпати очима протягом 15 с.
2. Заплющити очі. Не відкриваючи очей, начебто подивитися ліворуч на рахунок «раз‒чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п’ ять‒вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.
3. Спокійно посидіти із закритими очима, розслабившись протягом 5 с.
Комплекс вправ для зняття м'язового напруження
Варіант 1
Вихідне положення — сидячи на стільці.
1. Витягнути і розчепірити пальці так, щоб відчути напруження. У такому положенні затримати протягом 5 с. Розслабити, а потім зігнути пальці. Повторити вправу 5 разів.
2. Повільно і плавно опустити підборіддя, залишатися у такому положенні 2—3 с і розслабитися.
3. Сидячи на стільці піднести руки якомога вище, потім плавно опустити їх додолу, розслабити. Вправу повторити 5 разів.
4. Переплести пальці рук і покласти їх за голову. Звести лопатки, залишатися у такому положенні 5 с, а потім розслабитись. Повторити вправу 5 разів.
Варіант 2
Вихідне положення — сидячи на стільці.
1. Зробити кілька глибоких вдихів і видихів. Потягнутися на стільці, зігнувши руки на потилиці, відхиляючи голову назад і випростовуючи плечі. Повторити 5 разів.
2. Зробити нахили і повороти голови. Повторити 5 разів.
3. Зробити легкий самомасаж обличчя і кисті руки протягом 3—5 с.
Варіант З
Вихідне положення — стоячи, ноги разом, руки вниз.
1. Прямі руки розвести в боки долонями догори, зробити вдих.
2. Схрестити руки перед грудьми, міцно обхопити себе за плечі, повторити 5 разів.
3. Кругові рухи ліктями вперед протягом 5 с.
4. Те саме назад. Дихати рівномірно.
Контрольні запитання
1.Дати визначення що таке комп’ютер.
2.Охарактеризуйте принципи Неймана.
3.Перелічіть, з яких функціональних блоків складається апаратна частина комп’ютер.
4. Використовуючи функціональну схему комп’ютера (мал..1) опишіть алгоритм розв’язання будь‒якої задачі.
5. Перелічіть, які пристрої розміщують на материнській платі.
6. Перелічіть пристрої введення‒виведення інформації.
7.Перелічіть ряд функцій, які виконує корпус комп’ютера.
8.Охарактеризуйте різні види материнок.
9.Перелічіть та охарактеризуйте основні компоненти процесора.
10. Перелічіть та охарактеризуйте типи оперативної пам’яті.
11. Що собою являє кеш‒пам’ять, BIOS.
12. Що собою являє зовнішня пам’ять, накопичувачі на оптичних дисках.
13. З яких компонентів складається відео система комп’ютера.
14. Перелічіть основні види та характеристики монітора.
15. Перелічіть основні види та характеристики друкуючих пристроїв.
16. Охарактеризуйте різні види портативних ПК.
17. Охарактеризуйте взаємозв’язок апаратного обладнання, системного та прикладного програмних забезпечень.
18. Перелічіть та охарактеризуйте різні типи операційних систем.
19. Перелічіть та охарактеризуйте складові компоненти операційної системи.
20. Призначення та характеристика прикладного програмного забезпечення.
21. Яке призначення програми Windows Commander (WC)?
22. Які дії зручно виконувати за допомогою програми WC?
23. Як виконати копіювання та переміщення за допомогою WC?
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 987;