Інформація як основа організації інформаційного забезпечення
Багатий на різні форми відображення Всесвіт характеризується виявами різноманітних видів інформації. Інформація, як зазначалося вище, властива всім видам і формам руху матерії, зокрема й соціальній формі її руху, що відображає розмаїття матеріального й духовного світу. Матеріалістична діалектика, теорія відображення, статистична теорія, теорія інформації, кібернетика, сучасний рівень розвитку природничо‒наукових знань істотно розширили суть поняття інформації. Вона стала об'єктивною характеристикою не тільки живих, а й взагалі всіх матеріальних систем, зокрема об'єктів неживої природи та їх взаємодії на всіх рівнях організації матерії.
У хронологічному порядку генезис і взаємозв'язок видів інформації можна подати як фізичний, біологічний та соціальний. Вони характеризують якісну своєрідність процесів відображення на різних рівнях організації матерії. Фізична інформація властива процесам відображення в неорганічній природі (елементи, речовини, неорганічні структури, планетні й зоряні системи). Біологічна інформація циркулює в живій природі й формує її структури. Соціальна інформація виробляється, використовується й накопичується в процесі управління суспільством і його підсистемами. Це пояснюється тим, що людина, яка її виробляє, формує, використовує і трансформує у процесі діяльності, — істота соціальна за своєю суттю й така, що обов'язково належить до певного суспільства, класу, нації, соціальної верстви, організації, колективу. У суспільстві та властивих йому суспільних сферах і структурах, зокрема й загальноосвітньому навчальному закладі, циркулює переважно соціальна інформація.
Інформація стає таким самим важливим видом ресурсів, як енергетичні, природні, фінансові та людські.
Розглянемо сутність поняття «соціальна інформація» та його інтерпретацію вченими, дослідниками, практиками. Відомий учений‒соціолог В.Афанасьєв визначає соціальну інформацію як «знання, повідомлення, відомості про соціальну систему, а також про системи природи тією мірою, якою їх використовує суспільство» . Однак він зауважує, що «інформація — це знання, але не всі, якими володіє людство, а лише та їх частина, що використовуються для орієнтування, активної дії, управління» .
Поняття «соціальна інформація» Н.Вінер тлумачить так: «Інформація — це визначення змісту, одержаного із зовнішнього світу в процесі нашого пристосування до нього й пристосування до нього наших почуттів». Інші вчені дають таке визначення: «Інформацією є всі ті дані про зовнішній світ, що ми здобуваємо як безпосереднім впливом на наші органи чуття навколишніх предметів і явищ, так і опосередковано через книжки, газети, розповіді інших людей». У праці В.Афанасьєва та А.Урсула «Соціальна інформація: деякі методологічні аспекти» дається визначення поняттю «соціальна інформація» як відображення в суспільстві розмаїття природних і соціальних явищ. Зазначається, що соціальна інформація — це нагромаджені в суспільстві й визнані ним знання у зміненій формі.
З означеним розумінням суті поняття «соціальна інформація» корелює точка зору А.Урсула: «...Соціальна інформація — це аспекти й результат відображення суспільством як самої соціальної форми руху матерії, так і всіх інших її форм тією мірою, якою їх використовує суспільство, і мірою залучення їх до орбіти громадського життя. Інформація, яку люди здобувають і використовують у різних сферах діяльності, є соціальною за своєю природою, бо її рух спричиняється і спрямовується суспільством. Якими б не були джерела інформації, вона стає соціальною за своєю природою, тільки‒но потрапляє в сферу діяльності людини й використовується нею. Соціальна інформація є вищим, найскладнішим і різноманітним типом серед усіх інших видів інформацій, невід'ємною властивістю та специфічною рисою соціальної форми руху матерії». Це вищий тип інформації ще й тому, що «її використання пов'язане з найвищим типом доцільності — усвідомленою доцільністю, властивою тільки людині, а остання, в свою чергу, пов'язана з логічним мисленням — вищим типом відображення дійсності. Матеріальним носієм, сигналом, який несе інформацію, є слово, мова — найвищий з відомих типів сигналів, сигнал сигналів», за висловом І.Павлова. Саме слово і є тим універсальним сигналом, що дає змогу логічному змісту соціальної інформації набути матеріальної форми, завдяки якій ця інформація може формуватися, сприйматися, зберігатися й передаватися, а також використовуватися в процесі людської діяльності, зокрема й управлінської.
Соціальна інформація циркулює в соціальному середовищі, стосується насамперед відносин, взаємодій між людьми, їхніх потреб та інтересів і передається комунікативно в процесі людської діяльності, в управлінні соціальними інституціями, процесами, явищами. Соціальне середовище можна розглядати як інформаційне середовище, через яке будь‒яка людина може отримати соціальну інформацію та її фрагменти. Соціальну інформацію тлумачать як відчужене від індивіда знання, узагальнене й закріплене на матеріальному носії. Інакше кажучи, така інформація — це трансформована форма знання. Знання як елементарна форма науки та її елемент традиційно зароджувалися в процесі діяльності людини. Знання накопичувалися й передавалися від покоління до покоління як усвідомлений набутий практичний досвід. Процес утворення нових знань, як і процес створення нової технології або техніки, можна подати як результат взаємодії людини й природи, людини й суспільства, суб'єкта й об'єкта. Пізнання суб'єктом навколишнього світу відбувається за умови не тільки безпосереднього вивчення, спостереження, дослідження, а й за його видозміни та перетворення. Знання, вироблене людством, є рушійною силою, яка спричиняє подальші видозміни світу і є не тільки якістю результату пізнання, а й якістю взаємодії людини із Всесвітом. У процесі суспільно‒практичної діяльності людини змінюється не тільки обсяг знань, змінюється й обсяг пізнання суб'єкта, тобто розширюється сфера застосування знань у практиці життєдіяльності людини.
Соціальне життя людини неможливе без знань, без вироблення, здобуття й використання інформації. Інформація виявляється в процесі пізнання, демонструючи загальні й багатогранні зв'язки з дійсністю у відображенні цієї дійсності. Тому інформація є ступенем розвитку не тільки пізнання, а й суспільної практики людей, їхніх відносин між собою й ставлення до природи. Соціальна інформація поділяється на матеріальну та ідеальну. До матеріальної належить інформація, яку визначає сама людина у процесі життєдіяльності, у її ставленні до різноманітних чинників соціального буття, Всесвіту. Ідеальну інформацію людина свідомо здобуває з навколишнього соціального й природного середовища. Названі вище види соціальної інформації можуть взаємоперетворюватися.
Соціальна інформація з позицій системного й функціонального наукових підходів утворює систему різнорівневого знання, що характеризує політичні, економічні, культурологічні, соціальні (енергетично‒речовинні, комунікаційно‒інформаційні, духовні, демографічні, освітні) та інші процеси, що відбуваються в суспільстві, окремих соціальних інституціях, установах (підприємства, агропромислові комплекси, навчальні заклади тощо), а також інтереси, прагнення, думки людей у соціальних, професійних і національних групах. Соціальна інформація передається різними каналами зв'язку й засобами її поширення. Вона надзвичайно різноманітна. Соціальна інформація складається зрізних видів інформації, зокрема науково‒технічної, політичної, економічної, світоглядної, технічної, публіцистичної, естетичної, наукової, екологічної, релігійної, побутової та інших, що відображають зміст, спосіб та сферу її вироблення та забезпечують реалізацію певного виду професійної діяльності людей. У статті 18 Закону України «Про інформацію» визначено види інформації та розкрито зміст статистичної, адміністративної, масової, соціологічної, правової інформації; інформації про діяльність державних органів влади та органів місцевого й регіонального самоврядування, інформації про особу, інформації довідково‒енциклопедичного характеру.
Статистична інформація ‒ це офіційна документована державна інформація, що дає кількісну характеристику масових подій, явищ та процесів, які відбуваються в економічній, соціальній, культурній та інших сферах життя України. Державна статистична інформація підлягає систематичному відкритому публікуванню. Забезпечується відкритий доступ громадян, наукових установ, зацікавлених організацій до неопублікованих статистичних даних, які не підпадають під дію обмежень, установлених цим Законом, а також Законом України «Про державну статистику». Система статистичної інформації, її джерела й режим визначаються Законом України «Про державну статистику» та іншими правовими актами в цій галузі (Стаття 19 Закону України «Про інформацію»).
Розвиток наукового пізнання значно поглибив поняття інформації та пов'язав його з категорією відображення. Саме філософське розуміння категорії відображення як загальної властивості матерії (первинної щодо відображення) допомагає зрозуміти суть поняття «інформація».
Адміністративна інформація (дані) — це офіційні документовані дані, що дають кількісну характеристику явищ та процесів в економічній, соціальній, культурній, інших сферах життя і збираються, використовуються, поширюються та зберігаються органами державної влади (за винятком органів державної статистики), органами місцевого самоврядування, юридичними особами відповідно до законодавства з метою виконання адміністративних обов'язків та завдань, що належать до їх компетенції (Стаття 19‒1. Адміністративна інформація (дані)).
Масова інформація — це публічно поширювана друкована та аудіовізуальна інформація. Друкованими засобами масової інформації є періодичні друковані видання (преса) — газети, журнали, бюлетні тощо і разові видання з визначеним накладом. Аудіовізуальними засобами масової інформації є радіомовлення, телебачення, кіно, звукозапис, відеозапис тощо. Порядок створення (заснування) та організації діяльності окремих засобів масової інформації визначається законодавчими актами про ці засоби (Стаття 20. Масова інформація та її засоби).
Інформація державних органів та органів місцевого і регіонального самоврядування — це офіційна документована інформація, що створюється в процесі поточної діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого й регіонального самоврядування. Основними джерелами цієї інформації є законодавчі акти України, інші акти, що приймаються Верховною Радою та її органами, акти Президента України, підзаконні нормативні акти, ненормативні акти державних органів, акти органів місцевого й регіонального самоврядування.
Інформація державних органів та органів місцевого і регіонального самоврядування доводиться до відома зацікавлених осіб шляхом опублікування її в офіційних друкованих виданнях або поширення інформаційними службами відповідних державних органів і організацій; опублікування її в друкованих засобах масової інформації або публічного оголошення через аудіовізуальні засоби масової інформації; безпосереднього доведення її до зацікавлених осіб (усно, письмово чи іншими способами); надання можливості ознайомлення з архівними матеріалами; оголошення її під час публічних виступів посадових осіб.
Джерела й порядок одержання, використання, поширення та зберігання офіційної інформації державних органів, органів місцевого й регіонального самоврядування визначаються законодавчими актами про ці органи. Законодавчі та інші нормативні акти, що стосуються прав, свобод і законних інтересів громадян, які не доведені до публічного відома, не мають юридичної сили (Стаття 21. Інформація державних органів та органів місцевого й регіонального самоврядування.)
Правова інформація — це сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про право, його систему, джерела, реалізацію, юридичні факти, правовідносини, правопорядок, правопорушення й боротьбу з ними та. Джерелами правової інформації є Конституція України, інші законодавчі й підзаконні нормативні правові акти, міжнародні договори та угоди, норми й принципи міжнародного права, а також ненормативні правові акти, повідомлення засобів масової інформації, публічні виступи, інші джерела інформації з правових питань. З метою забезпечення доступу до законодавчих та інших нормативних актів всім громадянам держава забезпечує видання цих актів масовими тиражами в найкоротший термін строки після набрання ними чинності (Стаття 22. Правова інформація).
В кібернетиці поняття інформації характеризується як міра неоднорідності тощо матерії та енергії в просторі й часі; «...міра змін, якими супроводжуються всі процеси, що відбуваються у світі»; як універсальна міра складності й структурованості систем будь‒якої природи матеріального світу; як об'єктивна інформаційна характеристика реально існуючих систем.
Інформація про особу — це сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про особу. Основними даними про особу (персональними даними) є національність, освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров'я, а також адреса, дата й місце народження. Джерелами документованої інформації про особу є видані на її ім'я документи, підписані нею документи, а також відомості про особу, зібрані державними органами влади та органами місцевого й регіонального самоврядування в межах своїх повноважень. Забороняється збирання відомостей про особу без її попередньої згоди, за винятком випадків, передбачених законом. Кожна особа має право на ознайомлення з інформацією, зібраною про неї. Інформація про особу охороняється Законом (Стаття 23. Інформація про особу.)
Інформація довідково‒енциклопедичного характеру — це систематизовані, документовані або публічно оголошені відомості про суспільне, державне життя та навколишнє природне середовище. Основними джерелами цієї інформації є енциклопедії, словники, довідники, рекламні повідомлення та оголошення, путівники, картографічні матеріали тощо, а також довідки, що даються уповноваженими на те державними органами та органами місцевого й регіонального самоврядування, об'єднаннями громадян, організаціями, їх працівниками та автоматизованими інформаційними системами. Система цієї інформації, доступ до неї регулюються бібліотечним, архівним та іншим галузевим законодавством (Стаття 24. Інформація довідково‒енциклопедичного характеру).
Соціологічна інформація — це документовані або публічно оголошені відомості про ставлення окремих громадян і соціальних груп до суспільних подій та явищ, процесів, фактів. Основними джерелами соціологічної інформації є документовані або публічно оголошені відомості, в яких відображено результати соціологічних опитувань, спостережень та інших соціологічних досліджень. Соціологічні дослідження здійснюються державними органами, об'єднаннями громадян, зареєстрованими у встановленому порядку (Стаття 25. Соціологічна інформація).
Інформація документована — це інформація, що підготовлена і призначена для задоволення потреб користувачів (Стаття 1 Закону України «Про національну програму інформатизації»).
Науково‒технічна інформація — це документовані або публічно оголошені відомості про вітчизняні та зарубіжні досягнення науки, техніки і виробництва, одержані під час науково‒дослідної, дослідно‒конструкторської, проектно‒технологічної, виробничої та громадської діяльності (Стаття 1. Визначення термінів Закону України «Про науково‒технічну інформацію »).
За ступенем доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Держава здійснює контроль за режимом доступу до інформації. Завдання контролю за режимом доступу до інформації полягає у забезпеченні додержання вимог законодавства про інформацію всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, недопущенні необгрунтованого віднесення відомостей до категорії інформації з обмеженим доступом. Державний контроль за додержанням встановленого режиму здійснюється спеціальними органами, які визначають Верховна Рада України і Кабінет Міністрів України.
У порядку контролю Верховна Рада України може вимагати від урядових установ, міністерств, відомств звіти, які містять відомості про їх діяльність щодо забезпечення інформацією зацікавлених осіб (кількість випадків відмови у наданні доступу до інформації із зазначенням мотивів таких відмов; кількість та обґрунтування застосування режиму обмеженого доступу до окремих видів інформації; кількість скарг на неправомірні дії посадових осіб, які відмовили у доступі до інформації, та вжиті щодо них заходи тощо) (Стаття 28. Режим доступу до інформації).
Доступ до відкритої інформації забезпечується шляхом:
•систематичної публікації її в офіційних друкованих виданнях (бюлетенях, збірниках);
•поширення її засобами масової комунікації;
•безпосереднього її надання зацікавленим громадянам, державним органам та юридичним особам.
Порядок і умови надання громадянам, державним органам, юридичним особам і представникам громадськості відомостей за запитами встановлюються цим Законом або договорами (угодами), якщо надання інформації здійснюється на договірній основі. Обмеження права на одержання відкритої інформації забороняється законом. Першим правом на одержання інформації користуються громадяни, яким ця інформація необхідна для виконання своїх професійних обов'язків (Стаття 29. Доступ до відкритої інформації).
Інформація з обмеженим доступом за своїм правовим режимом поділяється на конфіденційну і таємну.
У соціології управління думки науковців щодо визначення поняття «інформація» здебільшого збігаються. Вони розглядають поняття «інформація» з позицій системного підходу як фактору інтеграції систем і характеризують інформацію через знання з погляду розмаїття або ж ототожнюють поняття «інформація» з поняттям «знання».
Конфіденційна інформація— це відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов. Громадяни, юридичні особи, які володіють інформацією професійного, ділового, виробничого, банківського, комерційного та іншого характеру, одержаною на власні кошти, або такою, яка є предметом їх професійного, ділового, виробничого, банківського, комерційного та іншого інтересу і не порушує передбаченої законом таємниці, самостійно визначають режим доступу до неї, включаючи належність її до категорії конфіденційної, та встановлюють для неї систему (способи) захисту. Виняток становить інформація комерційного та банківського характеру, а також інформація, правовий режим якої встановлено Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України (з питань статистики, екології, банківських операцій, податків тощо) та інформація, приховування якої являє загрозу життюі здоров'ю людей.
До таємної інформації належить інформація, що містить відомості, які становлять державну та іншу передбачену законом таємницю, розголошення якої завдає шкоди особі, суспільству і державі. Віднесення інформації до категорії таємних відомостей, які становлять державну таємницю, і доступ до неї громадян здійснюється відповідно до закону про цю інформацію. Порядок обігу таємної інформації та її захисту визначається відповідними державними органами за умови додержання вимог, встановлених цим Законом. Порядок і терміни обнародування таємної інформації визначаються відповідним законом (Стаття ЗО. Інформація з обмеженим доступом).
Документи та інформація, що не підлягають наданню для ознайомлення за запитами осіб. Не підлягають обов'язковому наданню для ознайомлення за інформаційними запитами офіційні документи, що містять у собі:
•інформацію, визнану у встановленому порядку державною таємницею;
•конфіденціальну інформацію;
•інформацію про оперативну і слідчу роботу органів прокуратури, МВС, СБУ, роботу органів дізнання та суду в тих випадках, коли її розголошення може зашкодити оперативним заходам, розслідуванню чи дізнанню, порушити право людини на справедливий та об'єктивний судовий розгляд її справи, створити загрозу життю або здоров'ю будь‒якої особи;
•інформацію, що стосується особистого життя громадян;
•документи, що становлять внутрішньовідомчу службову кореспонденцію (доповідні записки, листування між підрозділами та інше), якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи, процесом прийняття рішень і передують їх прийняттю;
•інформацію, що не підлягає розголошенню згідно з іншими законодавчими або нормативними актами.
Установа, до якої звернуто запит, може не надавати для ознайомлення документ, якщо він містить інформацію, яка не підлягає розголошенню на підставі нормативного акту іншої державної установи, а та державна установа, яка розглядає запит, не має права вирішувати питання щодо її розсекречення; інформацію фінансових установ, підготовлену для контрольно‒фінансових відомств (Стаття 37 Закону України «Про інформацію»).
Інформація в автоматизованих системах становить сукупність усіх даних і програм, які використовуються в автоматизованих системах (АС) незалежно від засобу їх фізичного та логічного подання (Стаття 1 Закону України «Про захист інформації в автоматизованих системах»).
Економічна інформація є сукупністю відомостей про соціально‒економічні процеси і суб'єктів, які керують цими процесами й колективами людей у виробничій і невиробничій сферах. Характеристиками економічної інформації є великі обсяги; багаторазове повторення циклів її отримання і перетворення в певні часові періоди (місяць, квартал, рік тощо); розмаїття джерел і споживачів; значна питома вага одноманітних процедур при її обробці.
Специфічна інформація. Джерела специфічної інформації, яка характеризує види і сфери діяльності, різні, зокрема й Всесвітня мережа Інтернет. Пошук такої специфічної інформації здійснюється за допомогою інформаційно‒пошукових систем. Однією з найбільших за кількістю документів є російська пошукова система Rambler (www.rambler.ru). Вона виконує пошук документів в Інтернет за ключовими словами і з урахуванням морфології російської мови. Окрім того, будь‒який великий пошуковий сервер вміщує інформацію про сервери за певними тематичними групами. Наприклад, пошукова система Rambler вміщує також такі розділи як: бізнес/фінанси, робота, закони, реклама, компанії, товари/послуги, нерухомість, освіта, експертиза.
Соціально‒педагогічна інформація. Директор навчального закладу та його заступники свої управлінські функції здебільшого реалізують у процесі комунікації з людьми, здійснюють обмін думками та інформацією соціального спрямування. Аналіз наукової літератури з проблеми дослідження свідчить про те, що вчені й дослідники розглядають у своїх наукових працях такі основні види соціальної інформації, як педагогічна й управлінська, що циркулюють у сфері освіти.
Наведемо приклади авторських визначень і розкриємо суть поняття «педагогічна інформація». В Українському педагогічному словнику вітчизняний науковець С.Гончаренко дає таке визначення поняття інформації: «У педагогіці і психології — зміст будь‒якого повідомлення, дані про щось, які розглядаються в аспекті передачі їх у часі й просторі». Л. Квіртія так описує суть поняття «педагогічна інформація»: «Вона постає як результат пізнавальної діяльності у вигляді окремих фрагментів чи цілісних систем логічних висловлювань, гіпотетичних уявлень, теорій, суджень і висновків про закономірності розвитку антропологічних та інтелектуальних можливостей соціального феномена — людини, а також відомостей про організацію й перетворення «самопізнавальних» систем науки, апарату пошуку й управління потоком її інформації про історичні факти та явища соціально‒педагогічного характеру, про прогноз подальшого розвитку педагогіки, освіту й науково‒комунікативні зв'язки у світовому масштабі». А.К.Шміте визначає поняття педагогічної інформації як «дані, що характеризують стан конкретного об'єкта управління за певний період, а також усі дані про зовнішнє середовище, необхідні для управління школою». Слід зауважити, що дослідник ототожнює поняття «педагогічної» та «управлінської» інформації, що є неправомірним, бо об'єктом управління не завжди може бути педагогічний процес, а, скажімо, педагогічний персонал, обслуговуючий персонал, фінансово‒господарська діяльність або інші види діяльності.
До різновидів соціальної інформації, що відповідає запитам суб'єктів навчально‒виховного процесу й управління, у процесі дослідження входить соціально‒педагогічна інформація як специфічний її різновид, який властивий установам і закладам системи освіти й має специфічний зміст та характерні ознаки. Це пояснюється тим, що вона має свої, тільки їй притаманні властивості.
Розкриваючи суть поняття «соціально‒педагогічна інформація» , слід враховувати його діалектичний характер у вузькому й широкому розумінні. Передусім соціально‒педагогічна інформація належить до наукової інформації як видової, бо педагогіка — це наука про навчання та виховання молодого покоління. Під науковою інформацією розуміють «здобуту в процесі наукового пізнання логічну інформацію, що відображає об'єктивні закономірності матеріального світу й використовується в суспільно‒історичній практиці», або «фактичні дані про предмети навколишнього світу, людської діяльності й думки, закони й методи вивчення об'єктів, певні форми й способи усвідомлення, які характеризують стан галузей наукового знання та їхні досягнення».
Якщо в основі своїй за розрізнювальну ознаку взяти відтворення способу вироблення інформації відповідно до галузей практичної діяльності людей, то соціальну інформацію, одержану в процесі пізнання або в результаті дослідження, можна поділити на соціально‒політичну, ідеологічну, економічну, соціологічну, психологічну, соціально‒педагогічну, управлінську та інші види. Це подано в Законах України «Про інформацію», «Про науково‒технічну інформацію». Причому соціально‒педагогічна інформація належить до спеціальної, тобто такої, яка набуває значення в межах певної формальної соціальної групи та відображає практичну діяльність педагогічних і науково‒педагогічних працівників. ЇЇ зміст має суто професійний характер і усвідомлюється суб'єктами як потреба мати вихідний матеріал для реалізації функціональних обов'язків і управлінських функцій, запропонованих внаслідок розподілу соціальних ролей у педагогічному колективі, вироблення й прийняття науково обґрунтованих управлінських рішень під час професійної діяльності. Характерною рисою спеціальної інформації є імперативна обов'язковість для всіх членів педагогічного колективу загальноосвітнього навчального закладу незалежно від посадових сертифікатів і обов'язків.
Першоджерелами соціально‒педагогічної інформації є суспільство, різні сторони і сфери суспільного життя, установи й загальноосвітні навчальні заклади, соціальні інститути. Проте це не означає, що суб'єкт управління (наприклад, керівник закладу) одержує всю соціально‒педагогічну інформацію, яку використовує в процесі діяльності, безпосередньо від суспільства. Безперечно, частина її — це результат власного управлінського й життєвого досвіду, безпосереднього спілкування з людьми, соціальними колективами й групами, зв'язку з різними сторонами життя і сферами суспільства. Іншу, значно більшу за обсягом і різну за змістом, частину соціально‒педагогічної інформації суб'єкт управління здобуває в процесі педагогічної діяльності, безперервної освіти через систему соціальних інститутів, засоби масової комунікації та інші канали зв'язку.
Узагальнене визначення поняття «Інформація дається у філософії, де під інформацією розуміють відображення реального світу. Це поняття є загально‒науковою категорією, невід'ємним атрибутом матерії та руху. На жаль, ця дефініція в умовах сучасного розвитку науки ще не набула статусу філософської категорії нарівні з поняттями «матерія», «енергія», «час» та «рух».
Термін «соціально‒педагогічна інформація» у вузькому розумінні цього слова — це трансформована з інформаційного простору у внутрішнє педагогічне середовище соціальна інформація, а у широкому — сукупність знань, даних, повідомлень, відомостей, що передаються у часі й просторі про педагогічні й управлінські об'єкти, процеси, явища, про взаємодію об'єктів, науково обґрунтований педагогічний досвід, інновації, технології та зовнішнє соціальне середовище, які необхідні для пізнання й управління.
Отже, соціально‒педагогічна інформація є специфічною формою взаємозв'язку структурних компонентів загальноосвітнього навчального закладу як системи і формою її взаємодії з навколишнім соціальним середовищем.
Окрім зазначених вище у законодавчо‒правових документах видів інформації, існують також авторські класифікації видів і визначення їх назв.
Поняття «інформація» прийнято пов'язувати з певною системою в тому розумінні, що для її одержання та циркуляції необхідний об'єкт, який є носієм або джерелом інформації, та суб'єкт‒споживач, зацікавлений в її продукуванні та використанні. Будь‒який вид інформації має три основні параметри: зміст, кількість, якість.
В інформаційному менеджменті є таке поняття: «інформація Касандри». Ван Гунстерен пише про специфічний вид інформації, що може впливати на вищий менеджмент, і називає його «інформацією Касандри». З усього обсягу інформації, що існує і пропонується керівнику, — пише Ван Гунстерен, — лише певна її частина необхідна для виконання поставлених завдань. « Цю інформацію можна назвати «використаною інформацією» — вона дотична до справи і важлива. Інший вид інформації, що не стосується предмета, але на який, однак, звертають увагу, він називає «змішаною (непевною) інформацією», оскільки вона стосується побічних деталей. Третій вид — «інформація Касандри» —проходить непоміченою. Це інформація, що безпосередньо стосується суті справи, але якій не приділяють належної уваги: це ключові дані, на які не звертають уваги.
Назва цього виду інформації походить від імені дочки царя Трої — Пріама. У Касандру, за класичною легендою, закохався бог Аполлон і наділив її здатністю передбаченням майбутнього. Коли ж вона відкинула його залицяння, взяти подарунок назад уже було неможливо, оскільки дарунок богів є вічним. Тоді Аполлон доповнив його — відтепер Касандру ніхто не хотів слухати, бо вважали її божевільною. За приклад можна навести застереження Касандрою троянців про подарунок афінян — дерев'яного коня («Троянський кінь»), яке її народ проігнорував, внаслідок чого місто було зруйновано.
Ван Гунстерен вважає, що існує кілька причин неуважного ставлення до «інформації Касандри»: керівники не мають достатнього доступу до інформації; інформація є надто загрозливою (наприклад, інформація про те, що війна з греками ще не закінчилася, була надто загрозливою для троянців — і вони відкинули її)». Мораль цієї історії для керівників, які приймають рішення, цілком прозора. Пам'ятати треба про всі види інформації та не забувати про «інформацію Касандри», яка часто є першим попередженням про те, що справа є невідкладною.
Вивчення наукових праць вітчизняних і зарубіжних учених, розвідок дослідників у різних галузях науки, законодавчо‒правових документів стосовно з'ясування суті, характерних ознак і основ класифікації інформації дає змогу сформулювати висновки у такий спосіб. У хронологічному порядку інформація подана такими видами: фізична, біологічна та соціальна.
Суть, характерні ознаки, класифікаційні основи різних видів соціальної інформації, що циркулює у сферах суспільства, лише аспектно висвітлені з урахуванням предмета дослідження у філософії інформаційної цивілізації (Р. Абдєєв); соціальній філософії (В.Андрущенко, М.Горлач); кібернетиці (Н.Вінер, В.Глушков); соціології (В.Афанасьєв, В.Коган, А.Урсул); інформатиці (В.Биков, М.Жалдак, Р.Гіляревський, А.Михайлов, Н.Морзе, А.Чорний); педагогіці (С.Гончаренко, Г.Єльні‒кова, Л.Квіртія, В.Маслов, В.Пікельна, А.Шміте).
Соціальна інформація — це найвищий тип інформації, що виникає в результаті людської діяльності й суспільної практики — найвищої форми перетворень життя й навколишнього середовища. Інформація становить сукупність знань, даних, відомостей і повідомлень про соціальну та інші форми руху матерії, суспільство, соціальне середовище, життя, виробництво і Всесвіт. Відповідно до прийнятої більшістю дослідників‒соціологів точки зору, соціальна інформація — це надзвичайно широка, основна таксономічна надвидова категорія, охоплює багато видів інформації і є щодо них родовою, тоді як типи соціальної інформації відносно неї є видовими. Джерелом вироблення й накопичення інформації є соціальне середовище, що оточує людину, забезпечує соціальні, матеріальні та духовні умови її існування, формування й діяльності.
Соціальну інформацію вчені та дослідники класифікують за різними ознаками. У Законі України «Про інформацію » за системотворчу ознаку класифікації взято розмах циркуляції в інформаційному полі й гіпотетично поділено інформаційний потік на основні види: особистісний, спеціальний, масовий. Соціальна інформація, що циркулює в суспільстві, зокрема, у сфері освіти, є гетерогенною, бо складається з різних неоднорідних складових, охоплює низку специфічних видів.
Керівники закладів і суб'єкти навчально‒виховного процесу використовують усі види інформації в процесі професійної діяльності як разом, так і окремо, в різноманітних поєднаннях і термінах часу для розв'язання стратегічних, тактичних і оперативних завдань і ситуацій. Властивості інформації пов'язані з її змістом, оскільки вона відображає цей зміст (дійсність, об'єктивність, правдивість, вірогідність).
Учені‒соціологи В.Афанасьєв і А.Урсул у процесі конкретизації й класифікації соціальної інформації з урахуванням наявних форм суспільної свідомості (наука, філософія, політика, право тощо) визначили такі основні види соціальної інформації: комунікативна, управлінська, пізнавальна, навчально‒виховна, агітаційно‒пропагандистська.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про інформацію
Цей Закон закріплює право громадян України на інформацію, закладає правові основи інформаційної діяльності.
Грунтуючись на Декларації про державний суверенітет України та Акті проголошення її незалежності, Закон стверджує інформаційний суверенітет України і визначає правові форми міжнародного співробітництва в галузі інформації.
Розділ I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 941;