КУЛЬТУРА ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ В СЕРЕДНІ ВІКИ
3.2.1. Історичний нарис. На відміну від східної частини Римської імперії — Візантії, західна імперія як державна система була повністю знищена в V ст. навалами варварів — так називали римляни (за грецьким зразком) нецивілізовані племена, що тільки й чекали ослаблення великої античної держави. Це були гунни, які вийшли з азійських просторів і, увібравши силу інших народів, потрясли європейським світом, а також численні племена германського походження;
готи, лангобарди, франки, англи, сакси та ін. Розпочалася епоха великого
переселення народів, і Західному Римові судилося стати п жертвою. Варвари зруйнували численні римські міста та пам'ятники культури. Характерно, що назва одного з цих племен — вандали — стала синонімом тупої ненависті до культури взагалі.
Коли Західна Римська імперія перестала існувати, на її території виникли нові, національні держави, в яких запанував варварський елемент. Саме цього періоду — від V до Х ст. — й стосується визначення «темні віки». На певний час культура Заходу дійсно занепала. Достатньо сказати, іцо на престолі римських пап в ту пору бували Й малі діти, й фаворити відомих куртизанок, і всілякі пройдисвіти. Нескінченні війни, занепад права й моралі, хиткість християнських цінностей в новому суспільстві різко відрізняють Рим від тодішнього Константинополя, що дедалі підносився.
Рим античний ставав потроху в очах жителів Заходу ідеальним, високим минулим, до якого слід було дорівнятись.
Наприкінці VIII—в середині IX ст. виникає Каролінгська імперія, перша наднаціональна імперія середньовіччя. Цій імперії Карла Великого, видатного представника династії франкських королів — Каролінгів, належала територія майже всієї тодішньої християнської Західної Європи. Характерна, однак, постать самого Карла, який все життя безрезультатно прагнув навчитися читати й писати. Проте він дуже цінував вченість та культуру й запровадив у своїй державі міині традиції культурного будівництва.
Імперія Карла Великого проіснувала недовго. Вона стала слабшати та розпадатися іце за життя Її творця внаслідок розбрату, міжусобиць та набігів інших племен. Але для нас становить особливий інтерес явище так званого «каролінг-ського відродження».
В епоху панування династії Каролінгів розгортається будівництво храмів та палаців, причому нерідко використовуються залишки старих античних споруд. Нові будівлі прикрашались розписами та мозаїкою. Розвивається книжність, зростає рівень побутової культури. Відоме ім'я абата й письменника АлкуЇна, якого Карл зробив своєю правою рукою у всьому, що стосувалося запровадження культури.
Більшість каролінгських культурних пам'яток загинула. Про культурну творчість тієї пори розповідають здебільшого книги з ілюстраціями-мініатюрами, написані прекрасним круглим письмом (каролінгський мінускул). Каролінгські мініатюри створювали за римськими чи візантійськими зразками. Ілюстрації виконували фарбами і золотом. Ілюструвалися переважно книги релігійного змісту -*- найчастіше Євангеліє та Псалтир.
3.2.2. Согуально-політичне життя, та право в Західній Європі. Античний світ ґрунтувався на рабовласництві, оскільки основну працю виконували раби. Але рабовласництво не могло вже забезпечити достатній рівень виробництва та політичної стабільності середньовічного суспільства.
Окрім цього, з поширенням християнської моралі володіння людьми як тваринами стало сприйматися як дикість. Нові європейці, більшою частиною — вчорашні варвари, які нещодавно самі легко могли перетворитися на рабів, ставилися до рабства негативно. 1
9*
На зміну рабству прийшло кріпосне право: селяни зобов'язані були відтепер працювати на сеньйора-феодала, їх вже неможливо було безкарно вбити: і феодал, і кріпаки були християнами, рівноправними перед Богом.
Для порівняння: у середньовічній Японії, яка відкинула християнство й обрала, синтоістську та буддійську релігії, було видано указ імператора, за яким кожен самурай мав право зарубати на дорозі будь-якого зустрічного селянина, аби спробувати гостроту меча.
Але селяни мали віддавати значну частину продуктів своєї праці феодалам, за іцо ті захищали їх від навал інших феодалів, керували їхнім життям, вершили в своїх володіннях правосуддя. Загублене серед лісів та бездоріжжя, село безсило тулилося до феодального замку, не розраховуючи на королівську або яку іншу владу й заступництво. Кріпосне право було більш гуманним, ніж рабство, але все ж таки по-варварському жорстоким.
У селі панувало натуральне господарство: все — їжа, пряжа, одяг, прикраси — робилося власними руками. Через відсутність грошей товарообіг здійснювався переважно через натуральний обмін, скажімо, діжечка олії обмінювалася на пару саморобного дерев'яного взуття. Середньовічна кухня знала одну лише приправу — сіль. Але для селянина це була розкіш — буквально на вагу золота.
Бувало, селяни повставали проти феодала-гнобителя та вбивали його. Спалахували справжні селянські війни, як, наприклад, Жакерія у Франції («жаками» у феодальному середовищі презирливо називали селян).
Проте у середні віки починають укріплюватися і зростати міста, формується міська культура нового типу, хоча міста й зберігали традиційний зв'язок із землею.
Сільське життя було суцільним поневоленням людини: не лише кріпосником-феодалом, а й безконечними польовими роботами. Місто ж створювало можливості для розкріпачення людського «я». Воно було осередком адміністративної влади та вищих церковників, політика робилася в містах. Тут формувалися в зародку капіталістичні відносини, зростала підприємницька ініціатива та накопичувалися багатства. Інтелектуальну поживу й тілесне здоров'я забезпечували не фольклор та знахарство, а справжні наука та освіта. Місто продукувало нові ідеї, у ньому цінувалися умільці та таланти, розвивалися ремесла та мистецтва, тобто у місті народжувалася повага до людської особистості.
Щоправда, в місті зріли й нові, ще не знані досі соціальні конфлікти, на зразок повстань у кількох італійських містах проти своїх працедавців. Але загалом життя у місті було більш людяним, а відносини між людьми — більш ввічливими, ніж у селі з його непорушною ієрархією «кріпак—феодал». Недарма казали, що «повітря міста робить вільними»: кріпак, що втік від феодала та прожив в місті один рік та один день, вважався назавжди вільним.
Місто прагнуло звільнитися від традиційної опіки феодала, який, незважаючи на зростання й розвиток міста, прагнув керувати ним як будь-яким іншим селищем. Воно тяжіло до того, аби завоювати право вважатися незалежною від будь-кого комуною (від лат. соттшш — спільнота). Розвиток міст і міського самоврядування неухильно зростав. У XIII с. в Німеччині поширюється Магдебурзьке право (від назви м. Магдебург, де воно було запроваджено); міста, яким надавався такий статус, частково звільнялися від опіки центральної адміністрації та влади феодала. Однак міська автономія була ще дуже обмеженою.
У сфері міжнародних стосунків на зміну Римській імперії з її централізованою політикою та космополітичною (елліністичною) культурою прийшли молоді національні спільноти. Італія, Франція, Англія, Іспанія та інші держави мали відтепер власні інтереси, в тому числі й культурні. Мовою міжнародного спілкування залишалася латина, як мова церкви, книжності, дипломатії. Але західні європейці водночас все енергійніше користуються живими національними мовами — й не лише в побуті, айв літературі, науці та інших сферах культури.
Нові держави з власними столицями — Парижем, Аахеном, Лондоном та ін. — прагнуть перевершити колишню метрополію, в якій аж до початку другого тисячоліття нашої ери панував занепад. Та, за стереотипами тодішньої політичної культури, майже всюди формуються національні монархії — за типом імператорського правління в пізньому Римі. І кожний монарх (король, імператор, князь та ін.) прагне нічим не поступатися у величі античним цезарям. Молоді держави постійно вели між собою війни, прагнучи нових територій та багатства.
Особливо активними були в цьому відношенні від часів Карла Великого германці, їхні монархи прагнули відтворити в Європі єдину імперію, але вже під власним керівництвом («священна Римська імперія германської нації»). Але сама Німеччина внаслідок напруженої боротьби за домінацію у Європі врешті роздрібнюється на численні князівства, герцогства та ін.
Карл Великий, прагнучи відновити світову імперію, природно коронувався в Римі. Він свідомо відроджував при своєму дворі деякі римські звичаї. Національні монархії формувалися паралельно з відтворенням священної Римської імперії, аж поки у XVI ст. останній її імператор Карл IX, знесилений визволеною боротьбою північних держав, не задовольнився самою лише роллю короля Іспанії.
Монархи в кожній з національних держав у своїй боротьбі проти сваволі феодалів спиралися на народ і духовенство, які були зацікавлені в соціальному мирі. Але абсолютизм виглядав достатньо небезпечним не тільки в очах аристократії, яку королі хотіли бачити в якості покірних васалів. Королі обкладали важкими податками міста, прагнули обмежити вплив церкви.
Для гармонізації соціальних інтересів західноєвропейці відновлюють ідею Римського сенату: у XIII ст. виникає англійський парламент (рис. 3.2.1), у XIV ст. — французький.
Характерна історія виникнення англійського парламенту. Король Іоан Безземельний пішов війною на своїх лицарів; розбивши його, вони змусили свого сюзерена підписати «Велику хартію вольностей», що засвідчила обмеженість влади короля. В англійському парламенті закони приймають відтоді лицарі, городяни й навіть селяни (вільні). Король не може видати закон без парламенту, хоча може заборонити його. Королі у Великобританії відтоді «царюють, але не правлять». Колоритна деталь: навіть на новий мереживний комірець королі колись мусили просити кошти у парламенту.
.
3.2.1. Засідання двох палат англійського парламенту
Біблійне розуміння необхідності «жити за законом» поєднується з римською ідеєю законності, пам'яттю про римське право.
Правову ідею було сформульовано устами Церкви, яка, хоча й тяжіла до теократичної моделі (політичної влади свяшенства), не могла порушити ідею розділення Граду Небесного та Граду Земного, але не могла й пасивно спостерігати беззаконня світської влади. Особливо значним виявився вклад у юридичну думку середньовічного Заходу богослова Томи Аквінанта. Тома розрізнив право божественне та — як його вияв — право природне; в свою чергу різновидом останнього є право людське. Людське право, за Томою, постійно вдосконалюється, як і сама людина. «Церква, яка прагнула державної влади, не могла пройти повз такий важливий інструмент державного управління, як право. Ось чому в епоху середньовіччя соціально-політичні доктрини набували етико-правового вигляду».
Засвоєння основ римського права, яке гарантувало недоторканість особи та її власності, якщо вона не порушила закону, сформувало і законодавство середньовічної Європи. Для нього характерний, однак, і принцип персонального права: римлянина судили за законами Риму, варвара — за законами йото племені (тобто покарання за один і той же злочин могло бути різним). Через це королі Заходу (Теодоріх, Хлодвіг, Еріх та ін.) прагнули узагальнити закони, які мали стати однаковими для всіх громадян.
3.2.3. Роль Церкви на Заході. В умовах розбратів і війн між новими державами Європи, варваризації життя й моралі, Церква на Заході, центр якої традиційно зберігався в Римі, стала поступово основним координаційним началом культури. Єдність віри, культу, права, книжності та митецьких прийомів у західноєвропейських суспільствах були зумовлені керівною роллю Церкви. Вона прагнула виховати зі вчорашнього варвара нову особистість, підняти його над дикими інстинктами, озброїти знанням християнського вчення. Культура західноєвропейського середньовіччя перебувала під безпосередньою опікою Церкви.
В епоху «темних віків» Церква на Заході ставила перед собою нагальне і відповідальне завдання суто практичного характеру; навести елементарний порядок серед хаосу варваризації. Монархи-варвари, далеко не кожен з яких
розумів значення культури так, як це розумів Карл Великий, не були тут надійними помічниками. Клірикам Заходу було тоді, можна сказати, не до вченості. Догматика формувалася переважно за рахунок візантійського інтелектуального доробку на Вселенських Соборах, що відбувалися в Східній імперії. Дорога туди тривала кілька місяців, й папам залишати престол в умовах постійної політичної нестабільності західного світу було небезпечно; на Соборах бували лише папські легати (посли)22. Священство загалом не відзначалося тоді особливою вченістю;
проповіді читалися просто з книги перекладів візантійських отців. Нерідко траплялися й неграмотні клірики. У церковному мистецтві панував візантійський канон.
Проте і в ранньому середньовіччі Захід висунув кількох видатних патристів, чия творчість лягла в основу загальноцерковної доктрини. В першу чергу, це Августин Аврелій та Єронім (IV—V ст.). Православний світ має їх за блаженних (тобто місцевошанованих святих).
Августин був автором ряду фундаментальних положень християнської віри, викладених у трактатах «Град Божий» і «Про християнську доктрину» та у книзі «Сповідь». Наведемо основні з них:
— якщо ідея Бога є в нашій свідомості, то вона і є свідченням існування Бога;
— зло не має власної природи, воно існує лише як «тінь добра»;
— Бог не просто створив світ речей та людей, час і простір: він творить їх безперервно;
— людина глибоко зіпсована власною сваволею, глибини її душі — темрява, і вона може врятуватися лише за допомогою Божественної благодаті; але без духовної роботи самої людини це неможливо;
— навіть якщо недостойний священик правильно виконує таїнства, вони спасительні;
— християнинові слід думати не про Град Земний, а про Царство Небесне і свій шлях до нього.
Водночас Августин каявся у своїй прихильності ззамолоду до античної культури з її «міражами»:
«Але тоді я, нещасний, любив печалитися й шукав приводів для печалі: гра актора, що зображав на кону чуже, видумане горе, більше мені подобалася й сильніше мене захоплювала, якщо викликала сльози... розповідь про видумані страждання немовби шкребла мою шкіру, й, мов з розчісування нігтями, починалося запалення й огидна гнійна пухлина»23.
Єронім, слов'янин за походженням, перекладач Біблії латиною («Вульгата» ), який витратив все своє майно на вивчення гебрайської (давньоєврейської) мови, добре знав також античну спадщину. Він був автором першої християнської історії літератури «Про славетних мужів», до якої введено більше сотні християнських письменників, а також нехристиян — Філона Александрійського,
Иосифа Флавія, Сенеку як «предтеч і свідків» християнства. Написав він також продовження «Церковної історії Євсевія Кесарійського». Активно полемізував на користь ортодоксальної догматики. Творчість Єроніма є об'єднуючим чинником між біблійною спадщиною, греко-християнською письменницькою традицією та римською літературною вченістю.
Як книжник, Єронім виріс цілком на античному ґрунті. В одному з листів він розповідає, що, зрікшись рідних і близьких, усіляких розкошів, він не в силі був відвернутися від бібліотеки античних авторів, узявши Ті у своє пустельне самітництво: «І отак я, клятий, пестився і мав намір читати Туллія (Цицерона). Зриваючись в спокусу насолоди художнім твором, після посту й молитви, кидався на комедіографа Плавте». А коли після того починав читати пророків, його «жахала необробленість мови»24. Ці боріння тривали, аж поки Єронімові у видінні не з'явився сам Христос і не засудив його двоїстість. Але, повторюємо, західна церква раннього періоду не стільки опікувалася освітою, скільки прагнула зберегти суспільство у руйнівних хвилях варваризацїї.
Авторитет римських пап в ту епоху був значною мірою авторитетом політичним. Вони відігравали значну роль у Європі, бо коронували королів, керували духовним життям держав через єпископів і священиків, ченців та черниць. Поступово духовна влада пап укріплюється. Вони починають диктувати королям та імператорам.
Відомо, що імператор священної Римської імперії Генріх VII мусив принести покаяння біля стін замку Каносса (де перебував папа),, оскільки був відлучений від церкви за прагнення призначати єпископів без санкції Риму.
Та йшлося, передовсім, про те, щоб католицька церква стала вповні моральним авторитетом. Вона, що зв'язала жителів різномовної Європи єдиним культурним кодом, виступила врешті-решт у середньовіччі справжнім духовним керівником суспільства, хоча Їй протистояли не лише імператор, а й інші, національні королі та князі, світські феодали. Звичайно, в цій боротьбі Церква й сама поволі уподібнювалася до феодала, що володіє великими грішми, землями та фортецями; уникнути цього було неможливо. Щоправда, це примножувало її вплив та багатства, отож, йшло й на користь культурі. Але в боротьбі за вплив у земному світі неважко було затьмарити моральний авторитет: адже «царство Христа не від світу цього»-
Ситуацію рятували монастирі та чернечі ордени, яких на Заході з IV ст. виникло багато (бенедиктинці, домініканці, францисканці та ін.). Ченці відмовляються від кохання, родини, багатства, являючи собою приклад подвижництва на шляху духовності. Звичайно, сказане не стосується всього католицького чернецтва в усі часи його існування. Але у ранньому середньовіччі піти в ченці — означало служити культурі.
Починаючи з Х ст. монастирі стають культурними центрами Західної Європи. Вони зазвичай берегли й виставляли для поклоніння мощі та реліквії святих, що стимулювало паломництво й сприяло піднесенню в масах благочестя. Ченці проповідували, навчали дітей у своїх школах, переписували книги; багато хто з них був також будівельником, лікарем чи художником; ченці винайшли годинник, сприяли розвитку культури землеробства тощо.
Велику роль у становленні авторитету церкви та папства відіграла Клюнійська реформа (Х—ХІ ст.). Ченці-бенедиктинці абатства у французькому містечку Клюні висунули чимало принципів, які папство стало активно використовувати. Під впливом клюнійських ченців римський папа Григорій VII, який певний час перебував у цьому монастирі, вводить обов'язкову безшлюбність (целібат) для всіх західних свяіцеників, іцоби вони належали лише своїй справі. З колегії кардиналів виводять світських можновладців — монархів, щоб вони не занадто впливали на політику Святішого престолу. Монастирі віднині підлягають папам, а не місцевим єпископам, що дає змогу контролювати діяльність останніх і запобігати розколу. Забороняється звичний досі продаж церковних посад за гроші (симонія). І, врешті, клюнійці започаткували нову тенденцію храмобудівництва: якомога менше традиційного каменю і якнайбільше світла — храм мусить бути осяйним і радісним.
3.2.2. Папа Іннокентій III |
У західній церкві цього часу з'являються достойні особистості, які приваблюють чистотою душі й справжнім внутріїшнім світлом, що їх згодом канонізують як західних святих. Таким був, наприклад, Франциск Ассизький.
Віддавши належне спокусам молодості з юні роки, Франциск відчув психологічний переворот при вигляді нещасною прокаженого, якого обійняв і поцілував у неочікуваному для себе душевному пориві. Відтоді він віддається посту й молитві, а коли заможний батько через суд хоче примусити його працювати, як усі, й дорікає йому за утримання, Фращріск демонстративно скидає з себе куплений батьком одяг. Він починає проповідувати святу бідність, закликає наслідувати Христа. Особистість Франписка перестає бути залежною від загальноприйнятих норм; він прагне злитися з природою, відпускає до річки зловлену рибу й може навіть розповідати птахам про радість буття в Божому світі. Проповідь франциска. викликала спочатку зрозумілу стурбованість, але папа Іннокентій III, людина мудра й далекоглядна (рис. 3.2.2), зрозумів, що постать ця здатна підвищити авторитет Церкви, яка на той час вже втягнулася у феодальні відносини й володіла чималими багатствами2'. Приклад цей міг позитивно вплинути і на мирян, які, подібно до Францискового батька, дедалі глибше переймалися суто матеріальними інтересами. Було утворено орден францисканців;
авторитет Франциска, якого стали іменувати в народі «дзеркалом Христа», став колосальним. Побував Франциск (з хрестоносцями) і в Єгипті, де проповідував, хоча й без успіху. Він є одним з найбільш шанованих на Заході святих.
З цього часу в західній свідомості утверджується розуміння християнства як в першу чергу наслідування Христа в житті. Характерно, що наприкінці середньовіччя містик Тома Кемпійський (XIV—XV ст.) в книзі «Наслідування Христа» буде стверджувати, що християнство не зводиться до самого лише виконання обрядів, що слід зробити з власного «я» подобу Христа. Це було подальшим розвитком самостійності й духовної ініціативи особистості, цінність якої вперше визначило колись християнство.
Після розколу двох церков набирає сили й розмаху католицьке богослов'я яке. (особливо ж після падіння Візантії) сміливо починає самостійний шлях. Вводяться нові, Візантією не визнані догмати. Наприклад, стверджується існування в посмертному бутті поруч з раєм і пеклом особливого місця ~ чистилища, де, за вченням католицької церкви, душі померлих очищаються від гріхів перед тим, як потрапити до раю.
П'єр Абеляр та згаданий вище Тома Аквінат (XI—XIII ст.) вважають віру, що не підкріплена доводами розуму, негідною людини, і це свідчить про зміну типу культури.
.' Тома у своїх творах примирює раціональне пізнання з вірою. Християнські істини, на його думку, повинні підтверджуватися та тлумачитися розумом (теорія двоїстої істини), хоча всі науки мусять лишатися служницями богослов'я. Характерно, що після цієї реабілітації інтелекту видатним церковним авторитетом28 виникає посилений інтерес до наукового пізнання світу; Західна Європа покривається мережею університетів.
Щоправда, пізніше, в епоху університетів, середньовічне богослов'я Заходу часто переймалося формальними роздумуваннями, які нагадували античну софістику: «Чи може Бог створити такий камінь, який сам не в змозі підняти?»;
«Чи може Бог перетворитися на осла або гарбуз і в такому вигляді творити чудеса?»; «Скільки янголів може вміститися на кінці голки?» тощо. Це була типова схоластика, про яку говоритимемо нижче.
Водночас середньовіччя, особливо ж XI—XII ст., — це час виникнення багатьох єретичних рухів. Єретиками називали людей, що виступали проти вчення Церкви: альбігойців, катарів, вальденсів; різниця між ними була незначна. Більшість з них дотримувалася старовинної гностично-богомільської доктрини, за якою матеріальний світ створено дияволом; це була антибіблійна концепція, корені якої сягають пізнього еллінізму.
Наприклад, альбігойці розглядали світ як творіння сатани, заперечували догмат Трійці й написали власний варіант євангельської історії Христа. Церкву вони вважали облудою й таврували її за прагнення зробити богослужіння розкішним, в клюнійському дусі. Від своїх адептів вони вимагали відмови від статевого життя й багатства; проводити свої дні слід було в постійній спокуті. Характерно, що альбігойці нічою не мали проти самогубства, визначеного Біблією як
смертний гріх. Ця похмура ідеологія знаходила, проте, численних прихильників. Отож, коли альбігойський рух набув масовості й активності на півдні Франції, проти нього мусили застосувати війська.
Для боротьби з єретиками був створений спеціальний церковний суд — інквізиція (від лат. «розшук»). Функція інквізитора зводилася до експертизи: чи дійсно спілкувався єретик з дияволом. Дізнання тортурами й покарання у випадку визнання такого контакту велося світською владою в особі ката, відповідно до норм тодішнього світського судочинства, а не безпосередньо інквізитором. Нерозкаяного єретика спалювали публічно живцем, знову ж таки за світськими юридичними нормами.
Однак подібні виконання вироків інквізиції для середньовіччя не характерні. Як зазначив польський історик М, Комар, численні багаття такого роду запалають вже в часи Ренесансу, коли релігійна ідея стане іграшкою в руках політичних маніпуляторів. У середні віки сталося, наприклад, всього кілька випадків спалення жінок за «відьомство», й то не церковниками, а темними селянами.
З XI ст. розпочалися хрестові походи, які велися під гаслом визволення Святої Землі від мусульманського панування. Хрестоносцям на якийсь час вдалося встановити свою владу в Палестині (Єрусалимське Королівство), де виникають перші духовно-лицарські ордени: тамплієрів (храмовників) та іоанітів (госпітальєрів). Мета хрестових походів — поширення або відновлення католицької віри. Хрестові походи позитивно позначилися на розвитку культури, про що пише навіть негативно налаштований до християнства відомий філософ XX ст. Б. Рассел. Справа в тому, що зі Сходу завдяки хрестовим походам до західноєвропейських країн проникали численні досягнення цивілізацїї в широкому сенсі слова. Хрестоносці започаткували не тільки нові художні традиції (наприклад, саме вони були ініціаторами готичного стилю), але й завезли до Європи вмілих каменярів, ремісників, малярів. Хрестові походи, зокрема, сприяли виокремленню лицарства як соціокультурної спільноти.
3.2.4. Лицарська культура як феномен західноєвропейського життя епохи середньовіччя. Лицарство склалося ще з VIII ст. у державі франків під час боротьби з арабами та іншими завойовниками. В період хрестових походів, утвердившись на певний час на Сході, лицарі-хрестоносці відчули себе дещо незалежними від Святішого престолу. Після хрестових походів складається своєрідна, відмінна від церковної, лицарська культура, розквіт якої припадає на пізнє середньовіччя.
Ґрунтом цієї культури залишається християнське вчення. Лицар бачив своє покликання в тому, аби слугувати церкві і католицькій вірі: щонайперше в ім'я звільнення Святої Землі (Палестини) від мусульман вони й здійснювали виснажливі
хрестові походи0. Але з часом лицарство створило власний культурний кодекс, в якому християнські чесноти вже поєднувалися з зовсім іншими речами. Так, лицар мусив захищати слабких, обороняти рідну землю, зберігати вірність своєму сюзеренові. Лицарі культивували куртуазний ідеал., прагнучи бути шляхетними, справедливими, ввічливими та витонченими. Лицарство породило прекрасне поняття «слово честі»: порушити слово — означало загубити честь, повагу людей. Водночас лицар вважав гідними тільки тих людей, що належали до аристократичної касти, і сам мусив походити з такої сім'ї. Практично життя середньовічного лицаря займали виключно війна, турніри — змагання у військовій вправності, полювання та кохання: лицарство породжує культ прекрасної дами, в уславлення якої здійснювалися подвиги з майже релігійним екстазом.
Лицарями ставали після своєрідної ініціації, яка тривала кілька років. Хлопчик з 10 років жив при.домі свого сеньйора, прислуговуючи йому та його сім'ї, отримував початки християнського виховання, засвоював гарні манери. 315 років йому надавалося право носити зброю сеньйора й мати власний меч;
відтоді він вивчав воєнне мистецтво. Власне у лицарі посвячували з 21 року, в присутності священика: посвячення полягало в ударі мечем по плечу і відбувалося дуже урочисто.
Поряд з церковного культурою в середні віки на Заході існувала і народна, низова-культура, сповнена стихійної життєрадісності та' чуттєвості, багато в чому пов'язана з язичництвом. М. Бахтін дав їй влучне визначення карнавальна культурі. Характерні риси цієї культури, нагадують явища народної творчості: це наївний примітивізм стилю й анонімність (кожен може взяти участь у створенні тексту пісні, імпровізувати поведінку в карнавалі тощо). В народній культурі часто пародіювалися церковні та лицарські ідеали.
3.2.5. Наука та освіта на Заході в середні віки. У ранньому середньовіччі не завжди вміли писати й читати навіть священики і феодали, а часом і королі. Існували школи при монастирях та приватні — для знаті.
Характерно, що при дворі Карла Великого було започатковано Академію, яка, попри свою гучну назву, давала лише елементарні знання та навички читання й письма. Карл зобов'язав єпископів і настоятелів монастирів відкривати школи (рис. 3.2.3). Але поширенню освіти сприяє розвиток міської культури. У містах почали створюватися світські школи, спершу для дітей знаті, а потім і простолюду.
Міське життя потребувало різноманітних фахівців- Наприклад, у місті завжди був попит на лікарів та юристів. З'являються колегії (коледжі), члени яких (від учня до професора) почувають себе колегами, що об'єднані вивченням одної дисципліни.
3.2.3. Чернець-переписувач книг
У школах вивчають два цикли дисциплін: це тривіум (тобто перехрестя трьох шляхів) — граматика, риторика та діалектика (філософія) та квадривіум (перехрестя чотирьох шляхів) — арифметика, геометрія, астрономія та музика. усі ці науки вважали «сімома служницями богослов'я». Це називалося також «сім вільних мистецтв».
З часом деякі колегії переростають в університети: саме таким шляхом утворилися Сорбонна, Оксфордський і Кембриджський та деякі інші славетні університети Заходу.
Якщо порівняти ситуацію з Візантією, то там було, пригадаємо, лише кілька навчальних закладів, які можна визнати школами вищого рівня. Саме з цього моменту західна цивілізація починає міцно укріплювати своє буття на фундаменті наукового знання й доброякісної освіти.
Середньовічний університет мав чотири факультети: артистичний (тут вивчали «сім вільних мистецтв»), теологічний, юридичний, медичний.
Кожен факультет, як і сьогодні, очолював декан., а університет загалом — ректор.
Університети були незалежними від місцевої влади, мали власний суд і право обирати посадових осіб.
Тим, хто закінчив університет, присвоювалися наукові ступені:
бакалавр (деяким випускникам факультету, що витримали іспит з тривіуму); ліценціат (тим, хто витримав іспит з квадривіуму); магістр (деяким ліценціатам, які закінчили один з попередніх факультетів).
Магістрант після складання іспитів мав прочитати лекцію і провести диспут, на якому мусив викласти свої погляди, вислухати заперечення, спростувати їх.
Магістранта приводили до присяги і вручали відзнаки його гідності: каблучку (символ союзу з наукою), капелюх і мантію.
Навчання було схоластичним (від лат. schola — «школа» — учена бесіда):
з часом це слово стало означати механічне зазубрювання та сліпе прийняття на віру теологічних догматів. Але люди середньовіччя сприймали схоластику інакше; це була справжня школа діалектичного мислення, і, як зауважив знавець питання Б. Майоров, автор книги про середньовічну філософію, колиска західного раціоналізму. До того ж викладання орієнтоване було зовсім не на пасивне засвоєння знань: поряд з лекціями звичайними були й різноманітні диспути. Навчання велося латиною.
Оскільки всі науки вважалися «служницями теології», то доведення буття Божого сприймалося як почесне завдання будь-якої дисципліни. Мета лекцій зводилась до коментування Біблії.
Однак характерною рисою західного середньовічного «розумування», на відміну від візантійської думки, було чітке й тверезе розрізнення інтелектуальної моделі та реальних речей. Цікавою є суперечка двох філософських шкіл — номіналістів та реалістів — щодо існування абстрактних понять типу «доброчинність», «справедливість» тощо: перші вважали, що це лише слова; другі — що це вияви якоїсь тілесної субстанції,
Інтерес до властивостей реальних речей та технічного винахідництва яскраво виявився у діяльності Альберта Великого, видатного теолога, знавця Арісто-теля, автора підсумкової праці «5итта іЬеоІо^іа». Він залишив єпископський сан, аби мати час для практично-наукових занять. Займався фізикою, хімією, ботанікою, механікою. Переказують, що він начебто сконструював робота, який говорив людською мовою (І був розбитий переляканим Томою Аквінантом, учнем Альберта, коли металева істота заговорила до нього). Вченого мали за чаклуна, бо ж в західній богословській думці чітко розрізняли творчість та винахідництво: Творцем був Бог, а винахідником (майстром) — диявол. Та врешті католицька церква титулувала Альберта як «універсального доктора».
Завдяки цьому західному інтересу до природи та конструюванню артефактів навіть у рамках суворо догматичного мислення поступово вимальовувалася інша методологія думки, яка полягала в застосуванні не дедукції (від загального до часткового), а індукції (від часткового до загального).
Пов'язують такий перехід з ім'ям видатного теолога Оксфордського університету XIII ст. Роджера Бекона. Він стверджував, що мета науки — вивчати природу та примусити Ті слугувати людям. Вважають, що Бекон вперше запровадив математичні методи та експеримент, прагнучи практичних результатів знання. Вивчаючи оптику, він передбачив винахід телескопа та мікроскопа:
«Прозорі тіла можуть бути так опрацьовані, шо віддалені тіла видаватимуться
3.2.4. Германьска прикраса |
близькими, й навпаки. На неймовірній відстані можна буде читати найменші літери й розрізняти найдрібніші речі, роздивлятися зірки, де забажаємо, приховане стане видимим». Вчений проводив також досліди з магнітною стрілкою. Дехто приписує йому (незалежно від китайців) винахід пороху.
Врешті-решт, наукова думка Заходу починає
тяжіти вже до конкретних і практичних проблем, що виникають у повсякденному житті людини. Характерне, наприклад, дослідження французького математика Ніколя Орема (XV ст.) «Про походження, сутність і обіг грошей».
На початку XIV ст. італійський капітан Флавіо Джіойя вдосконалив компас, внаслідок чого прилад набув сучасного вигляду. До того часу магнітна стрілка розташовувалась в скляній посудині з водою та підтримувалась солом'яним або пробковим поплавцем. Джіойя закріпив її на нерухомому вістрі та помістив весь прилад до шухляди зі скляним верхом. Завдяки цьому компас став більш точним та зручнішим у користуванні.
У XIII ст. Віттелій в багатотомному трактаті «Перспектива» пояснив явище веселки як результат заломлення сонячних променів. У цей же час Леонардо Пізанський описав відкритий ним спосіб обчислення числа «пі» («Практична геометрія») та виклав методику розв'язання невизначених рівнянь («Книга про квадрати»),
3.2.6. Літературно-митецьке життя Західної Європи в середні віки. Культура варварів була значно нижчою за римську. Вони не вміли, як римляни, будувати досконалі кам'яні споруди, людину в мистецтві зображали досить примітивно, проте майстерно покривали орнаментом та різьбленням вироби з металу, дерева, кістки. Найчастіше в орнаменті зображали боротьбу фантастичних чудовиськ та птахів,
Спочатку (У—УІІІ ст.) в більшій частині Західної Європи провідна роль належала художнім традиціям варварських районів. Тоді мало розвиненим було образотворче мистецтво, проте збереглося чимало зразків художніх ремесел:
вироби з металів, прикрашені коштовним камінням, (пряжки, зброя та ін.), різьблення по дереву тощо (рис. 3.2.4).
Але поступово «варвари» асимілювалися з корінним населенням. І, хоча образи фантастичних чудовиськ — сліди давніх вірувань — ще довго зберігалися потім у західноєвропейському мистецтві, в культуру цих племен вже проникають античні й християнські традиції культури корінного населення. Культура західноєвропейського середньовіччя прагнула зрівнятися з римськими зразками.
Першим значним свідченням цього був романський стиль у мистецтві (XI— XII ст.) Він належить до епохи, що почалася після розпаду імперії Карла Великого. Це був перший загальноєвропейський визначний стиль, який підкорив собі численні місцеві традиції і виявився на всіх рівнях художнього пошуку — від архітектури до дрібної пластики й навіть музики. Основна ідея його полягає в прагненні відродити римську велич та монументальність, римський стиль,
3.2.5. Романський храм |
хоча вміння митців цієї епохи аж ніяк не можна було зрівняти з умінням античних майстрів.
Найяскравіше романський стиль виявляється у Німеччині та франції, хоча вплив його простежується аж до просторів Київської Русі. Обмін митецьким досвідом між різними областями та країнами зумовив поширення нового стилю по всій середньовічній Європі. Водночас після розриву з Візантією західноєвропейські митці шукають власну художню манеру. «Римська ідея», природно, відіграє свою роль на тлі суперництва з Константинополем.
Перш за все, слід звернути увагу на романську архітектуру. З початку XI ст. в Європі починається будівництво кам'яних споруд, які витісняють дерев'яні будівлі. Будівельники чимало запозичили з архітектури Стародавнього Риму (арки, склепіння, архітектурні прикраси). Головні типи споруд цього часу — храм, монастир і лицарський замок.
Домінувала церковна архітектура. Створювалися монастирські ансамблі. Монастирі будували за певним планом. Навколо двору, обнесеного аркадою, розташовували келії, різні службові приміщення, центрові всього ансамблю був храм.
'Романський храм — це велика споруда з високими вежами та напівкруглими арками (рис. 3.2.5). Стіни храмів були масивними, а вікна — дуже вузькими. Ці риси надавали романському храму величі та ґрунтовності. Храм схожий на фортецю і служив нею під час війни. Та не ця функція була основною. Оскільки саме церква стала місцем зібрання людей в середньовічному суспільстві, вона об'єднувала особистості та народи єдиною вірою, насаджувала єдину мораль, то природно, що саме до церкви приходили люди у сумні та радісні хвилини,
Церкви зводили на пагорбах, використовуючи особливості західноєвропейського ландшафту: середньовічний собор33 височів над містом, ніби ковчег біблійного Ноя над водами потопу: церква нагадувала корабель спасіння в морі житейському.
Перейнявши ранньохристиянський культурний досвід, романські зодчі утверджували в церковній архітектурі тип базиліки, традиційні візантійські абсиду та трансепт, входи з трьох сторін світу.
Досить часто зберігаються також куполи та підкупольний простір, система напівкруглих арок, коли, як і у візантійській церкві, все підпорядковане центральному куполу, образу неба.
Проте виникають і класичні базиліки з підвищеною над бічними навами центральною навою. У дороманських базиліках над видовженим внутрішнім
.
3.2.6. Фасади романських церков |
простором нави лежала просто пласка стеля. Романські зодчі перейшли до аркового, напівкруглого склепіння центральної нави. Воно було різних типів (циліндричне, хрестове, зімкнене тощо).
У церквах типу «зали» всі три нави мали однакову висоту.
Чимало елементів в романській архітектурі запозичено з Візантії, водночас — це принципово нова архітектура. Навіть куполи вже не обов'язково сфероїдальні — вони бувають подібні до намету або чотиригоанної призми; на них зверху встановлюються циліндричні «ліхтарі» з додатковим малим куполом (рис. 3.2.6).
У візантійців вівтар заглиблено в апсиду, відокремлено іконостасом. В романській базиліці навіть за наявності апсиди зір ніде не зупиняється, прямуючи до відкритого вівтаря. Вхід до романської церкви починається з дзвіниці-вежі (часом — симетрично подвоєної з обох сторін фасаду). За візантійською традицією дзвіниця скромна, невисока й навіть стоїть окремо від церкви.
Характерний приклад романського храму — церква сен-Сернен у Тулузі.
Масивні дзвіниці західного фасаду (головний вхід) та видовжена башта над середохрестям (центром церкви) творять рух угору, до неба. Водночас це. врівноважується «земним», горизонтальним планом: приміїцення, де перебувають люди, сильно витягнуте і в довжину — як типова базиліка, і в ширину (цілих п'ять нав замість звичайних трьох). Таке планування створює настрій спокою, почуття захищеності й стабільності.
Світські споруди також відображали дух епохи. Лицарська замки зводили на високому пагорбі або крутому березі річки- Стіни та роьи оточували двір, в центрі якого розташовувалась висока вежа — донжон. Ця вежа, що мала декілька поверхів, слугувала житлом володареві замку та була останнім прикриттям захисників у випадку облоги. Парадні зали лицарських замків прикрашали скульптури, живопис, килими.
Місто також обносили високими кам'яними стінами, які з'єднувалися численними вежами. У цей час частими були війни, тому архітектура слугувала і практичним цілям: будинки були захистом від нападів. Цим і пояснюється те, що всі романські будинки мають вигляд фортець: масивні стіни, вузькі вікна, високі вежі, з яких можна спостерігати за ворогом. Типову картину являв, наприклад, французький міський ансамбль.
«Протягом XI—XII ст. формувався й тип французького середньовічного міста. В романську епоху серед невисоких дерев'яних, глинобитних або цегляних будиночків виділялися будинки заможних громадян та подібний до невеликого замку палац єпископа, або місцевого феодала. Поступово склався й тип великого житлового будинку, менш суворого та войовничого за своїм виглядом, аніж феодальний замок. З ХП ст. почали будувати й перші кам'яні ратуші...».
3.2.7. Розп ятгя в сооорі у Кельт |
Форми романських споруд були простими, та їх прикрашали скульптурами — статуями та рельєфами (західна традиція дозволяла ікону у вигляді скульптури) і живописом на християнські сюжети. Іноді зображались і світські, проте важливі для суспільства події та особи.
Характерне «Розп'яття у Кельнському соборі», сповнене трагізму (рис. 3.2.7). Підкреслено'глибокими зморшками обвислість мертвого тіла Христа; голова розіп'ятого безсило впала на груди; зав'язана тяжкими складками пов'язка на тілі доповнює ритми скуйовдженого довгого волосся. Все вирізьблено твердою, впевненою рукою, і деякий примітивізм у деталях лише підкреслює силу й монументальність образу.
Стіни храмів часом прикрашалися, окрім скульптури та живопису, ще й тканими килимами. Так, килим із Байє (Франція) є одним з небагатьох художніх творів романського часу, що відображає історичні події. Це сімдесятиметрова смуга тканини (при висоті 5 м) з вишитими на ній сценами завоювання Англії норманами, яка слугувала для прикрашення церкви й нагадувала про героїчне минуле. Тут багато точно зображених деталей (одяг, озброєння, форма кораблів).
Романські художники не прагнули створити «реальну» картину світу, тому зображення відверто умовні. Наприклад, щоби показати, що подія відбувається на лоні природи, спрощено зображали дерево або скелю. Схематично зображений храм або просто ряд арок поруч з дійовою особою означав, що подія відбувається всередині храму.
Зображення людей також спростилися та стали більш примітивними порівняно з античністю. Церква забороняла тоді вивчати людське тіло. Тому статуї або живописні зображення святих теж умовні, фігури на картинах виглядають не об'ємними, а пласкими. Розмір фігур залежав від ієрархії: Христос був більший за янголів та 'апостолів, а ті, в свою чергу, — більші за звичайних людей. Головним для середньовічного художника було втілити ідею, ідеал, навчити, а не
дати життєво правдиве зображення (рис, 3.2.8). Раціоналізм західної свідомості виявився в широкому використанні у розписах церков замість повного зображення того чи іншого святого лише його емблеми (Богоматір — червона ружа, свята Агнеса — агнець, Анто-ній Падуанський — лілія, Франциск Асизький — стигмати, Ієронім — лев і кардинальський капелюх тощо).
Епоха варварства позначилася на романському мистецтві, тому іноді поряд зі святими можна зустріти зображення фантастичних тварин і птахів, які прийшли з давніх язичницьких культів, хоча тепер ця традиція переосмислюється як багатство створеної Богом природи. Однак натури тут мало Для мистецтва того часу радше характерна любов до незвичайного, фантастич ного. Тому так часто трапляються, наприклад, сцени з Апокаліпсису Іоаиа в яких митця приваблюють усілякі фантастичні істоти.
Але загалом у романську епоху прикрашання церков, на відміну від візан тійського звичаю, радше засуджувалося. Наприклад, видатний церковний дія' епохи Бернард Клервоський (XI—XII ст.) наказав забрати всі прикраси з церкої м. Мілана (Італія), де служив; його проповіді насичені вкрай негативним став ленням до розкоші й пишнот у церкві.
«Зображають святого чи святу якомога краще, і вважають їх святими тил більше, чим більше накладено фарб... І до того,ж поміщають у церкві не вінці вбрані коштовностями, а цілі колеса, унизані лампадами, що не менш, нія лампади, сяють своїм коштовним камінням. Замість панікадил височать пере,;
очима нашими якісь дерева, створені дивною майстерністю художника з тяжкої міді, що блищить коштовностями...».
Наприкінці XI йшов новий стиль |
на початку XII ст. на зміну романському мистецтву при готичний, що розвивався до XIV ст.
Назва стилю походить від імені германського племені готів. Термін готикі виникає в Італії в епоху Відродження. Насправді готичний стиль започаткувал» ще хрестоносці (церква Гробу Богоматері, храм Гробу Господнього у Єрусалимі)
М. |
3.2.9. Собор Паризької Богоматері. Південний фасад
Готичне мистецтво було поширене по всій Європі, але раніше та повніше за все воно виявилося у Франції.
Провідним видом мистецтва в епоху готики залишається церковна архітектура, собори, які зводилися на одному з центральних майданів міста. На відміну від романських храмів, що були масивними та фундаментальними, готичний, за принципами клюнійської реформи, був втіленням легкості. Зодчі цих храмів були майстернішими за романських будівельників. Вони змогли полегшити конструкцію будівель, прорізавши високі вікна та легкі арки, що мали стрільчасті обриси. Готичні собори видаються легкими та прозорими від безлічі великих вікон. Вони нагадують кам'яне мереживо. Круті схили дахів, загострені арки,. високі вежі з тонкими шпилями — все в цій архітектурі спрямоване догори. Висота веж найбільших готичних соборів сягає 150 м, перевищуючи навіть єгипетські піраміди. Храм був не лише культовою спорудою, але й центром суспільного життя. Перед собором влаштовувались міські зібрання, в соборі відбувались важливі державні акти, читалися лекції студентам університету.
До шедеврів ранньої готики належить собор Паризької Богоматері. Він стає найбільшим храмом країни, вміщуючи до дев'яти тисяч людей. Будівництво його було розпочато в XII, а завершено — в XIX ст. Собор стояв у центрі давньої частини Парижа. Від споруд пізньої готики він відрізняється більшою масивністю форм: ще спостерігається вплив романського мистецтва (рис. 3.2.9).
Більшою легкістю відрізняється собор у Реймсі (XIII— XIV ст.). Величезний за розмірами, він весь спрямований угору, декорований більш химерним та дрібним кам'яним мереживом і не сприймається як громіздкий. Що виїде до неба, то легшою стає архітектура будівлі, тоншим та ажурнішим кам'яне різьблення (рис. 3.2.10). Готичний собор зберігає у своєму плані трансепт та структуру базиліки з її характерними навами. Куполи зовсім зникають — тут не небо спускається на землю, як у візантійській архітектурі, а земля стрімко підноситься до неба. Купол замінює тонкий, довгий шпиль над середохрестям; шпилястими є дзвіниці і декоративні деталі. Собор — це численні великі та маленькі вежі, ажурні аркбутани (декоративні |
3.2.10. Собор у Реймсі |
псевдопідпірки), вікна різної висоти та ширини, лоджїі та галереї, утворені арками. В інтер'єрі простір організовано зовсім інакше, ніж у романському храмі;
з урахуванням математичних законів обчислено складне, ребристе склепіння стелі. Вражають величезні, часом — на всю стіну, вікна, і панує не напівтемрява, як у романській архітектурі, а мерехтливе світло. '
Вітражі були обов'язковою прикрасою готичного храму. Зображення складали з прозорого кольорового скла, шматки якого з'єднувалися між собою вузькими свинцевими смужками. Окремі деталі (риси обличчя, волосся, складки сдягу) наносили фарбою.
Вітражі виникли ще в романський період, але досягають певного розквіту в готичну епоху, коли стали будуватися ажурні собори з величезними вікнами. Кольорове скло, пропускаючи сонячні промені, фарбувало їх в різні кольори;
різнобарвні промені, перехрещуючись, грали на внутрішньому оздобленні храму. Над входом до готичного собору, в центрі фасаду, зазвичай розташовувалось величезне кругле вікно («роза»), заповнене кольоровим вітражем.
Окрім вітражів, готичні храми прикрашала також скульптура. Особливо багато її було на фасаді, де в архітектурні форми вишукано вписувалися численні статуї святих, єпископів, королів. Наприклад, в Шартрському соборі знаходилося близько дев'яти тисяч статуй. Кидається в очі «видовженість» готичної статуї,
3.2.11. Фасади готичних храмів |
зумовлена стилізацією під загальну спрямованість у небо. Але насправді такі статуї просто ставилися на значній висоті й сприймалися глядачем знизу, а оптичному скороченні — отже, йдеться про тонке врахування ракурсу сприйняття твору.
У церковних скульптурі та малярстві готичної епохи природно домінує релігійна тематика, але образи святих втрачають суворість і набувають виразних рис земних людей. Теологічно-моральна оцінка людини залишається головним критерієм для митця, водночас найважливішою рисою героя художнього твору пізнього середньовіччя стає Його фізична краса та вишуканість.
Посилюється також роль «світських» мотивів. Поруч з Богоматір'ю, Христом та святими зображують музикантів, ремісників тощо. Численними є зображення королів та інших можновладців, світських та церковних, які тим мовби прилучаються до Небесного Царства, це зміцнює авторитет влади.
Як і в романському мистецтві, в готиці поряд зі святими фігурують звірі та рослини, що уособлюють природу, створену Богом. І язичницьких чудовиськ тут не менше, ніж в романському мистецтві37.
У готичному живописі трапляються й алегорично-філософські сюжети. Місяці року представлені у вигляді не лише умовних знаків зодіаку, а й постають у пейзажно-побутових сценах сільськогосподарських робіт, намальованих досконало і вже з урахуванням законів перспективи.
Поруч з храмами в епоху готики будуються й розкішні світські споруди. Готичний замок набуває рис фантастичної казки. Такий, наприклад, Алькасар у Сеговії (Іспанія), зведений на високій скелі, спрямований в небесну височінь; зубчасті стіни, увінчані конусоподібними куполами та шпилями вежі, утворюють викінчену, зібрану енергійну архітектурну мелодію.
Місто в готичну епоху поставало як цілісний архітектурний ансамбль. У містах виділяються два основних майдани — соборний та ринковий. На соборному розташовують храм, а на ринковому — ратуші — будівлі магістрату, міського самоврядування. Часто вежі ратуш були справжніми шедеврами готичного стилю, як, наприклад, башта магістрату у нідерландському місті Брюгге.
Місто забудовується наче стихійно, приватними господарями, але вулиці розходяться за радіальним принципом — від площ, як промені від сонця.
37 Проте знамениті химери Нотр-Дам, що зазвичай сприймаються як породження темряви середньовічної душі, насправді встановлені в XIX ст. І являють собою, швидше, розуміння середньовіччя європейцем нового часу.
При поступовому переході західного суспільства від латини на національні мови все ще спостерігається певна єдність західноєвропейської словесної творчості (літератури). Це пояснюється і спільністю укладу життя, і різноманітними зв'язками — Захід об'єднувала християнська (католицька) ідеологія. Латина зберігає позиції як мова церкви, науки, дипломатії. Суспільна мораль віддавала перевагу богословським трактазпам, хронікам тощо. Проте не слід думати, що богословська література була лише сухим розумуванням. Характерно, що започаткував літературний психологізм іде Августин у своїй «Сповіді» (IV ст.). І це було безпосереднім розвитком євангельської максими «Сповідайтеся один 38
перед одним» та того таїнства сповіді, що його встановила церква .
Загальну зацікавленість викликали історичні хроніки. Ось уривок з «Діянь данців» Саксона Граматика, данського історика XII ст. Він вмів майстерно змалювати характери та обставини, охоче використовував легенди та перекази народу (один з них — про принца Гамлета, що мусив прикинутися божевільним, аби вціліти у палацових інтригах, — стане основою «Гамлета»' Шекспіра).
Охоче читалися й житія, що об'єднувалися у збірники, як, наприклад, «Золота легенда» Якопо де Ворагіне. Описи духовних подвигів християнських подвижників доповнювали яскраві фантастичні деталі. Чого вартий хоча 6 античний кентавр, який в одному з житій приходить до пустельника й просить, аби його охрестили.
Інтенсивно розвивалася лицарська література. У цей час в усіх країнах Європи складалися поеми про історичні події та подвиги лицарів — героїчний епос.
Англійський епос «Беовульф>> (VIII—IX ст.) присвячено змалюванню фантастичних подвигів: Беовульф перемагає болотну потвору — вампіра Грендепеса та його матір, які тероризували датчан.
А створена у" Франції «Пісня про Роланда» (XI ст.) розповідає про історичну подію — війну франків з сарацинами. Тут оспівується хоробрість племінника імператора Карла — Роланда, який у боротьбі із ворогами гине за рідну Францію.
«Пісня про Нібелунгів» (Німеччина, поч. XIII ст.) " це твір, у якому описане зіткнення германців з гуннами в епоху Великого переселення народів. Однак тут згадується, швидше, період XII ст., феодально-лицарські звичаї та ідеали. Шляхетні Зігфрид, Крімгільда та інші герої епосу ратоборствують во ім'я справедливості. Та доля героїв трагічна: вони стають жертвою негідника Троньє.
«Пісня про мого Сіда (Іспанія, XII ст.) відображає події реконкісти — відвоювання країни у арабів (маврів). Головний герой епосу — Родріго Діас, якому араби дали прізвисько «Сід*, тобто «пан», оточений загальнонародною любов'ю. Характерно, що він не належить до феодальної верхівки і досягає успіхів лише шляхом власної доблесті-
3 часом за обробку епічних сказань беруться відомі співці, й під їхнім пером сюжет набуває рис чарівної казки. Такий «Парцифаль» Вольфрама фон Ешенбаха (Німеччина, ХІЇ-ХІІІ ст,). Лицар Парцифаль шукає святий Грааль
.
(чаша, яка зберігала кров Христа в переказах епохи хрестоносців). Він проходить численні випробування та стає главою ордену тамплієрів, хоронителем знайденого ним скарбу. В «Парцифалі» фігурує й легендарний король Артур, що прийшов з кельтського епосу, великодушний і шляхетний, ідеал феодального володаря. Явно втрачаючи на релігійному пафосі, книга стає маніфестом чоловічої доблесті, виразом воїнського ідеалу.
У XII—XIII ст. у Франції з'являються перші лицарські романи. Вони поєднують яскравий, казковий опис незвичайних пригод, сутичок з чудовиськами та чарівниками і аналіз психології лицаря-героя, який здійснює подвиги в ім'я обов'язку перед сюзереном або в честь своєї дами. Такий роман приходить на зміну старому героїчному епосу, в ньому більше уваги приділяється портрету, мовній характеристиці героя, побутовим моментам. У цей жанр вплітаються фольклорні традиції різних народів Європи — германців, кельтів. Зокрема, уславлений цикл романів про короля Артура та його «лицарів круглого столу» (тобто рівноправних друзів); читачів захоплювали їхні подвиги в ім'я справедливості й добра. Спочатку такий роман писали у віршах, пізніше автори звертаються до прозаїчної форми (наприклад, «Цикл про лицаря Ланселота», XIII ст.).
У рамках лицарської культури вперше у середньовічній Західній Європі з'являється індивідуальна лірика нового типу, що уславлює внутрішній світ шляхетної людини. Зачинателі цього руху (^менестрелі та трубадури у Франції, шпільмани та міннезінгери у Німеччині) здебільшого невідомі, дійшли до наших часів лише деякі імена (Ландіно, Машо). Вони, подібно до античних аедів та рапсодів, до варварських скальдів ранньогерманськоЇ епохи, складали пісні, пронизані духом живої імпровізації про подвиги лицарів, часто використовуючи побутові історії.
За жанрами ця лірика різноманітна. Наприклад, пісні трубадурів («гравців на лютні») поділялися на такі типи: кансона (пісня про кохання), серена (пісня про заборонене кохання), сирвента (пісня на політичну тему), тенсо-. на (поетичний діалог-суперечка на якусь важливу, зазвичай моральну тему).
Все більшого значення набувала лірика кохання, культивувалася тема любовного служіння прекрасній дамі, в ім'я якої лицар готовий все життя здійснювати подвиги. З'являється придворна куртуазна література.
Виникає й справжній куртуазний епос, зразок якого — «Трістан та Ізольда» Ґотфріда Страсбурзького (XIII ст.), який, на відміну від автора «Парцифаля», розвиває вже не тему містичної мрії та надлюдського ідеалу, а тему кохання. Кохання лицаря Трістана до Ізольди — це «жар в крові», «неясні почуття», спроби приборкати прагнення та нестримний потяг молодих людей один до одного.
Хоча загалом культура лицарської знаті здебільшого залишалася релігійною, сама поява хронік, романів і поем на історичні теми, пісень, що уславлювали кохання, свідчила, що в культуру почав проникати мирський дух.
Народна література західного середньовіччя може бути представлена, наприклад, поезією вагантів (від лат. vagantes — блукаючий). Вагант — колоритна
постать. Це наGівучений юнак, зазвичай вигнаний з університету, який, розважаючи селян і міщан, оспівував кохання та вино, часто за межею моральності та пристойності. Щоправда, відомі пісні вагантів, в яких сороміцькі моменти замінено незрозумілою для слухачів латиною. Висміювалися у цих піснях і сильні світу цього, зокрема церковне начальство.
Улюбленим жанром міської літератури були фабліо — невеликі віршовані оповідання про якісь комічні випадки (народний аналог літературної новели). Вони мали сатирико-гумористичний та моралістичний характер.
Ось фабліо «Заповіт осла», в якому 'ідко висміюються ті, хто за гроші навіть тварину поховає в священній землі:
Не страшне тому покарання, Хто із грішми на суд прийшов:
Християнином став осел, За гріх свій щедро заплативши.
У Франції був популярний також фольклорний «Роман про Лиса», в якому великий феодал виступав у вигляді ледачого Ведмедя, лицар в пошуку здобичі — в образі Вовка, клірик — Осла, а меткий городянин — хитрого Лиса, який їх постійно ошукує. Щоправда, Лис не проти обдурити й Зайця, Півня чи Равлика,
Таким чином, у західноєвропейській літературі середніх віків діяли, боролися й взаємоперепліталися різноманітні тенденції. Спочатку, під впливом римської культури, панувала латина, розроблялися універсальні для всіх народів Західної Європи літературні жанри. Але загальні тенденції з плином часу поступаються місцевим, національним началам.
Інтегруючою постаттю в літературі західного середньовіччя є італієць Данте Аліг'єрі — справжній духовний велетень епохи. Ця творча особистість, переступивши традиційні канони, синтезувала все у власному художньому баченні світу. Творчість Данте виразно сповіщала про наближення Ренесансу.
. У поемі «Божественна комедія» Данте глибоко і оригінальне тлумачить ідеї богословської літератури свого часу. Три частини твору — «Пекло», «Чистилище» та «Рай» — ілюструють католицьку концепцію, містять рафіновані теологічні ідеї.
Данте — шанувальник античної культури; недарма ж Його в мандрівці по віртуальних просторах супроводжує великий римський поет Вергілій, відносно якого італійський поет виступає начебто спадкоємцем.
Позначилися політичні пристрасті поета, вигнаного з рідного міста, як противника папської партії": він готує для ще живого папи Боніфація вогненну яму у своєму «Пеклі».
Він — поет людських почуттів, коли щиро співчуває тіням Паоло та Фран-чески, що в своєму нестримному коханні стали жертвами брудної інтриги й розрахунків.
Врешті, Дайте пише живою італійською мовою, є справді народним поетом.
У поемі «Нове життя» оспівано нечувану річ: платонічне кохання до Беа-тріче, яку поет лише одного разу побачив підлітком у церкві. Вона стає для нього символом святої, недоторканої Жіночості, непомітно набуваючи рис, властивих культу Діви Марії. Спіритуалізм, властивий світовідчуттю середньовіччя, дивно й прекрасно поєднується тут з поезією першого, чистого юнацького почуття.
Театр та видовища епохи середньовіччя не складали зазвичай конкуренції літургійному дійству в церкві. Літургію у церквах, переважно на Різдво та Великдень, доповнювали самодіяльні літургійні драми. Вони, щоправда, мали простий народний характер: Христос та святі висловлювалися місцевою говіркою, зодягнені були в звичайний тогочасний одяг — плащі, капелюхи, шоломи тощо.
Більш того, ця лінія продовжувалася й за стінами храму. У дні релігійних свят на майданах розгорталися п'єси релігійно-повчального змісту — містерії та міраклі.
"Міракль (від лат. «чудо» ) — віршована драма, в основі сюжету якої розповідь про чудо, створене святим або Дівою Марією. Міраклі ставилися на сценах міських аматорських театрів, а також виконувались учнями церковних шкіл. Вони покликані були пробудити настрої віри та благочестя. Такий міракль «Гра про святого Миколая» (XII ст.): широко шанований святий звільняє невинно засудженого з язичницьких лабет.
Містерія (від грецьк. «таїнство») — релігійна драма на сюжети з Біблії, що розігрувались спочатку на паперті (сходи перед церквою) або на майдані. Містерії поділялись на три цикли: старозаповітний, новозаповітнии та апостольський. Найвідомішою новозаповітною містерією були пронизані патетикою горя й співчуття Христові, якого мучили, «Страсті Господні», твір, що складався з 35 тис. віршів. Така вистава йшла протягом чотирьох днів. Іноді в ній брали участь понад 400 виконавців.
Відомі, проте, й окремі зразки світської драми західного середньовіччя, їм ще властива жанрова невизначеність, за принципом «всього потроху», певна безпомічність
Дата добавления: 2015-12-01; просмотров: 2851;