Облік торговельних валютних операцій.
Безготівкові операції з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів банки здійснюють як за дорученням клієнтів, так і з метою виконання власних зобов’язань. Ці операції регламентуються такими нормативно-правовими актами:
- Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженим постановою Правління НБУ від 10.08.2005 р. № 281;
- Положенням про здійснення уповноваженими банками операцій з банківськими металами, затвердженим постановою Правління НБУ від 6.08.2003 р. № 325.
Згідно з Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, суб’єкти ринку зобов’язані здійснювати торгівлю іноземною валютою на умовах «тод», «том» або «спот». Уповноважені банки мають право здійснювати валютні операції на умовах «форвард» для хеджування ризиків зміни курсу іноземної валюти щодо іншої іноземної валюти за умови, що обидві валюти є іноземними валютами 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів України (далі Класифікатора). Резиденти-суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право здійснювати валютні операції на умовах «форвард» для хеджування ризику зміни курсу іноземної валюти щодо іншої іноземної валюти за зовнішньоекономічним договором за умови, що обидві валюти є іноземними валютами 1-ї групи. Ці операції здійснюються в межах лімітів відкритої валютної позиції уповноваженого банку.
Уповноважені банки мають право на міжбанківському валютному ринку України здійснювати валютні операції за гривні з іноземною валютою 1-ї групи Класифікатора на умовах «форвард» для хеджування ризиків зміни курсу іноземної валюти щодо гривні. Резиденти-суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право на міжбанківському валютному ринку України (МВРУ) здійснювати валютні операції за гривні з іноземною валютою 1-ї групи Класифікатора на умовах «форвард» для хеджування ризику зміни курсу іноземної валюти щодо гривні за зовнішньоекономічним договором.
Ці операції здійснюються в межах лімітів відкритої валютної позиції уповноваженого банку. Зазначені форвардні валютні операції виконуються в строк, що не перевищує один календарний рік.
Суб’єкти ринку не мають права проводити операції з валютними деривативами, а також операції в іноземній валюті з іншими похідними фінансовими інструментами, базовим активом яких є валютні цінності, курси валют, процентні ставки, індекси, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку.
Суб’єкти ринку не мають права здійснювати обмін іноземної валюти 1-ї групи Класифікатора на іноземну валюту 3-ї групи Класифікатора. Суб’єкти ринку не мають права здійснювати обмін іноземної валюти 3-ї групи Класифікатора на іноземну валюту 1-ї групи Класифікатора на міжбанківському валютному ринку України.
Уповноважені банки мають право купити в межах лімітів відкритої валютної позиції іноземну валюту за безготівкові гривні в НБУ виключно для забезпечення виконання заяв і доручень власних клієнтів (крім уповноважених банків) та здійснення власних операцій. Банки мають право купувати, обмінювати іноземну валюту з метою виконання власних зобов’язань перед банками-кореспондентами, міжнародними системами зв’язку, інформаційними агенціями REUTERS, BLOOMBERG, міжнародними платіжними системами, членами яких вони є, відповідно до укладених договорів на підставі виписки з кореспондентського рахунку банку про списання іноземної валюти та/або інвойсу (рахунку-фактури). Купівля, обмін іноземної валюти з метою формування резервів під заборгованість в іноземній валюті для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями забороняється.
Уповноваженим банкам дозволено здійснювати власні операції в межах лімітів відкритої валютної позиції та операції за заявами й дорученнями клієнтів (крім суб’єктів ринку) щодо купівлі та/або продажу іноземної валюти з іншими суб’єктами ринку та/або з НБУ на прямому МВРУ під час функціонування Системи підтвердження угод з використанням її засобів. Уповноважений банк також має право виступати на прямому МВРУ одночасно як покупець і продавець іноземної валюти в разі виконання заяв та доручень його клієнтів (крім суб’єктів ринку):
- якщо курс купівлі іноземної валюти в одній заяві його клієнта відповідає курсу продажу цієї ж іноземної валюти в іншій заяві його клієнта;
- у разі купівлі за власні кошти в межах лімітів відкритої валютної позиції в його клієнтів протягом робочого дня іноземної валюти в загальному обсязі, що не перевищує 100 000 доларів США (або еквівалент в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземної валюти на день здійснення операції).
Згідно з Положенням про здійснення уповноваженими банками операцій з банківськими металами, операції з купівлі-продажу банківських металів уповноважені банки здійснюють на умовах «тод», «том» або «спот». На умовах «форвард» у межах лімітів відкритої валютної позиції банку уповноважені банки мають право проводити операції з купівлі-продажу банківських металів за іноземну валюту 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів на міжнародних ринках за угодами, укладеними з банківськими установами. Уповноважені банки мають право здійснювати на біржах операції з ф’ючерсними контрактами на зміну курсу банківського металу на строк, що не перевищує 6 місяців, за гривні. Проведення інших операцій з купівлі-продажу банківських металів та операцій з деривативами, базовим активом яких є банківські метали, не дозволяється.
Підставою для купівлі іноземної валюти є заява клієнта та пакет документів, передбачених Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою.
Перелік документів, необхідних для купівлі іноземної валюти залежить від того, хто купляє валюту (юридична чи фізична особа, резидент або нерезидент) і на які цілі (проведення розрахунків за торговельними операціями, неторговельними, чи капітальними).
Клієнт-резидент зобов’язаний використати іноземну валюту, що куплена у встановленому порядку через банк, не пізніше ніж за десять робочих днів після дня її зарахування на його поточний рахунок на потреби, зазначені в заяві про купівлю іноземної валюти. У заяві про купівлю іноземної валюти резидент зобов’язаний доручити суб’єкту ринку продати куплену, обміняну іноземну валюту, що не буде перерахована за призначенням у вищезазначений строк. Ця вимога поширюється на суб’єктів ринку під час купівлі, обміну ними іноземної валюти з метою виконання власних зобов’язань в іноземній валюті.
Клієнти-резиденти, що купують (або обмінюють) іноземну валюту для виконання боргових зобов’язань перед нерезидентами за кредитами в іноземній валюті, отриманими за міждержавними, міжурядовими угодами та угодами під державні гарантії, мають право накопичувати придбану іноземну валюту до чергових дат платежів, що встановлені цими угодами, на поточних рахунках в уповноважених банках, які обслуговують кредити за такими угодами, без обмеження десятиденного строку її використання протягом дії зазначених угод.
Клієнт-резидент зобов’язаний перераховувати куплену, обміняну на МВРУ іноземну валюту для виконання власних зобов’язань перед нерезидентами лише з поточного рахунку резидента, відкритого в суб’єкта ринку, крім розрахунків за акредитивами. Іноземну валюту, обміняну на міжнародному валютному ринку з метою виконання резидентом зобов’язань перед нерезидентом за зовнішньоекономічним договором, дозволяється перераховувати за призначенням без проміжного зарахування цієї іноземної валюти на поточний рахунок резидента, відкритий у суб’єкта ринку.
Облік безготівкових обмінних операцій банків регламентується Інструкцією з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах у банках України, затвердженою постановою Правління НБУ № 555 від 17.11.2004 р.
Для відображення операцій з купівлі-продажу безготівкової валюти за дорученням клієнтів банки використовують рахунки:
- 2800 «Дебіторська заборгованість за операціями з купівлі+продажу іноземної валюті, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку». Цей рахунок призначений для обліку сум заборгованості клієнтів у разі авансування або нестачі попередньо депонованих ними коштів для купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів, за їх дорученням. За дебетом рахунку проводяться суми авансування або перевищення вартості іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів над сумою попередньо депонованих клієнтами коштів. За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять у погашення авансів;
- 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі+продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку». Даний рахунок використовується для обліку сум, перерахованих з рахунків клієнтів, або сум, які підлягають перерахуванню на них, за операціями з купівлі – продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів. За кредитом рахунку проводяться суми, які отримані від клієнтів за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів. За дебетом рахунку проводяться використані суми, перераховані за операціями з купівлі_продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів.
В аналітичному обліку до рахунків 2800 «Дебіторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюті, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів» та 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів» відкриваються окремі рахунки у розрізі валют.
За проведення операцій з безготівкової купівлі чи продажу іноземної валюти за дорученням клієнтів банки отримують комісійну винагороду у гривнях і обліковують її за рахунком 6114 «Комісійні доходи за операціями на валютному ринку та ринку банківських металів для клієнтів».
Купівля банком за дорученням клієнтів іноземної валюти чи банківських металів за національну валюту на міжбанківському валютному ринку України відображається в бухгалтерському обліку такими проводками:
o перерахування клієнтом коштів в національній валюті на купівлю іноземної валюти чи банківських металів з врахуванням комісійної винагороди:
Дт Рахунки для обліку коштів клієнтів 2600, 2620, 2650
Кт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»;
o перерахування клієнтом суми збору на обов’язкове державне пенсійне страхування:
Дт Рахунки для обліку коштів клієнтів 2600, 2620, 2650
Кт 2909 «Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку»;
- перерахування банком коштів у національній валюті продавцю іноземної валюти чи банківських металів:
Дт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»
Кт Рахунки для обліку коштів на кореспондентських рахунках 1200, 1500, 1600;
- зарахування іноземної валюти чи банківських металів, що куплені і отримані для клієнтів:
Дт Рахунки для обліку коштів на кореспондентських рахунках 1500,1600
Кт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»;
- зарахування купленої іноземної валюти чи банківських металів на рахунок клієнта:
Дт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»
Кт Рахунки для обліку коштів клієнтів 2600, 2620, 2650;
- зарахування комісійної винагороди в доходи банку:
Дт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі_продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»
Кт 6114 «Комісійні доходи за операціями на валютному ринку та ринку банківських металів для клієнтів»;
- повернення клієнту залишку його коштів в національній валюті, якщо іноземна валюта чи банківські метали куплені за курсом, що нижчий, ніж заявлено клієнтом:
Дт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»
Кт Рахунки для обліку коштів клієнтів 2600, 2620, 2650.
Операції з купівлі іноземної валюти за іншу іноземну валюту чи банківські метали за дорученням клієнта відображаються в обліку такими самими бухгалтерськими проведеннями як і при операціях з купівлі іноземної валюти чи банківських металів за національну валюту.
Облік операцій з продажу іноземної валюти та банківських металів за гривні чи іншу іноземну валюту за дорученням клієнтів банку супроводжується такими проводками:
- списання з рахунку клієнта-продавця іноземної валюти чи банківських металів:
Дт Рахунки для обліку коштів клієнтів 2600, 2620, 2650
Кт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»;
- перерахування іноземної валюти чи банківських металів покупцю:
Дт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»
Кт Рахунки для обліку коштів на кореспондентських рахунках 1500, 1600;
- зарахування на кореспондентський рахунок гривні, що отримана для клієнтів за продану іноземну валюту чи банківські метали:
Дт Рахунки для обліку коштів на кореспондентських рахунках 1200, 1500, 1600
Кт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»;
- утримання банком комісійної винагороди за продаж іноземної валюти чи банківських металів:
Дт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»
Кт 6114 «Комісійні доходи за операціями на валютному ринку та ринку банківських металів для клієнтів»;
- зарахування клієнту гривні за продану іноземну валюту чи банківські метали:
Дт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку»
Кт Рахунки для обліку коштів клієнтів 2600, 2620, 2650.
Кошти в іноземній валюті, що надійшли на адресу клієнта-резидента (юридичної особи, фізичної особи, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи), згідно з нормативно-правовими актами Національного банку підлягають попередньому зарахуванню на розподільчий рахунок 2603 «Розподільчі рахунки суб’єктів господарювання».
Згідно з Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою банк зобов’язаний продати без доручення клієнтів ті надходження на їх користь в іноземній валюті, що згідно з нормативно-правовими актами Національного банку підлягають продажу в повній сумі. Такі надходження підлягають продажу протягом п’яти робочих днів, починаючи з дня зарахування на розподільчий рахунок.
Списання коштів в іноземній валюті з розподільчого рахунку супроводжується такою проводкою:
Дт 2603 «Розподільчі рахунки суб’єктів господарювання»
Кт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку».
Наступні бухгалтерські записи з продажу іноземної валюти без доручення клієнта є аналогічними як і у випадку продажу валюти за заявою клієнта.
Клієнт має право подати суб’єкту ринку письмове звернення в довільній формі з проханням про терміновий продаж іноземної валюти, яка надійшла на його користь і підлягає продажу в повній сумі. Банк зобов’язаний здійснити продаж не пізніше робочого дня, наступного за днем подання такого звернення.
Операції з конвертації однієї іноземної валюти в іншу іноземну валюту та одного банківського металу в інший банківський метал за дорученням клієнта відображаються в бухгалтерському обліку на дату розрахунку за крос-курсом такими проводками:
1) Дт Рахунки для обліку коштів клієнтів 2600, 2620, 2650.
Кт 3800 «Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів» - на суму іноземної валюти чи банківського металу, що купується банком;
2) Дт 3800 «Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів»
Кт Рахунки для обліку коштів клієнтів 2600, 2620, 2650 - на суму іноземної валюти чи банківського металу, що продається банком.
Одночасно здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт 3801 «Еквівалент позиції банку щодо іноземної валюти та банківських металів» - на суму гривневого еквівалента іноземної валюти чи банківського металу, що купується банком.
Кт 3801 «Еквівалент позиції банку щодо іноземної валюти та банківських металів» - на суму гривневого еквівалента іноземної валюти чи банківського металу, що продається банком.
Методика бухгалтерського обліку операцій з купівлі іноземної валюти на аукціоні з метою погашення заборгованості за кредитами, наданими фізичним особам-резидентам, визначена у Листі НБУ від 27.02.2009 р. № 12-111/314-3015. Купівля іноземної валюти на аукціоні супроводжується такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування банком грошового забезпечення в гривнях до Національного банку України на купівлю іноземної валюти:
Дт 2800 «Дебіторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюті, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку» (окремий аналітичний рахунок);
Кт 1200 «Кореспондентський рахунок банку в Національному банку України»;
2) отримання банком купленої на аукціоні іноземної валюти:
Дт 1500 «Кореспондентські рахунки, що відкриті в інших банках»
Кт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку» (окремий аналітичний рахунок);
3) отримання гривні від позичальників на купівлю іноземної валюти:
Дт Рахунки для обліку грошових коштів та коштів клієнтів 1001, 1002, 2600, 2605, 2620, 2625;
Кт 2800 «Дебіторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюті, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку» (окремий аналітичний рахунок);
4) погашення позичальником кредитної заборгованості за рахунок купленої на аукціоні іноземної валюти:
Дт 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку» (окремий аналітичний рахунок)
Кт Відповідні рахунки з обліку кредитної заборгованості фізичних осіб.
Для здійснення контролю за використанням купленої на аукціоні іноземної валюти з метою погашення заборгованості за кредитами, наданими фізичним особам та фізичним особам – суб’єктам підприємницької діяльності, використовується позабалансовий активно-пасивний рахунок 9809 «Інші документи за розрахунковими операціями клієнтів», за яким відкриваються два аналітичних рахунки: активний 9809 та пасивний 9809. За цими рахунками банк здійснює облік сум купленої та проданої іноземної валюти у подвійній оцінці: номінальній сумі іноземної валюти та гривневому еквіваленті за курсом, зафіксованим на аукціоні. У разі зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют переоцінка за цими рахунками не здійснюється.
За дебетом активного окремого аналітичного рахунку 9809 здійснюється облік сум купленої на аукціоні іноземної валюти з метою погашення кредитів, наданих фізичним особам, в кореспонденції з контррахунком.
За кредитом пасивного окремого аналітичного рахунку 9809 здійснюється обліксум проданої іноземної валюти фізичним особам на підставі реєстрів для погашення кредитної заборгованості в кореспонденції з контррахунком.
Реєстри ведуться банком самостійно із забезпеченням ідентифікації клієнта-позичальника, який погашає кредит за рахунок купленої валюти на аукціоні окремо за фізичними особами, та фізичними особам – суб’єктами підприємницької діяльності.
У разі повернення НБУ невикористаної іноземної валюти, купленої на аукціоні, гривневий еквівалент відображається за кредитом окремого активного рахунку 9809 за тим курсом, за яким іноземна валюта відображалась під час її купівлі. Облік різниці між курсом купівлі іноземної валюти на аукціоні та курсом продажу НБУ невикористаної іноземної валюти здійснюється за рахунком 6204 «Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металлами».
У разі здійснення банком власних безготівкових операцій з купівлі та продажу іноземної валюти чи банківських металів в обліку використовуються такі рахунки:
- 3540 «Дебіторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку». За дебетом рахунку проводяться суми дебіторської заборгованості з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів. За кредитом рахунку проводяться суми погашення дебіторської заборгованості з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів;
- 3640 «Кредиторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку». За кредитом рахунку проводяться суми кредиторської заборгованості з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів. За дебетом рахунку проводяться суми погашення кредиторської заборгованості з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів.
На дату розрахунку операції з купівлі іноземної валюти та банківських металів за національну валюту на МВРУ відображаються за балансовими рахунками наступними проводками:
1) перерахування гривні на купівлю іноземної валюти чи банківських металів:
Дт 3540 «Дебіторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку»
Кт Рахунки для обліку коштів на кореспондентських рахунках 1200, 1500,1600;
2) зарахування придбаної іноземної валюти чи банківських металів:
Дт Рахунки для обліку коштів на кореспондентських рахунках 1500,1600
Кт 3640 «Кредиторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку»;
3) закриття кредиторської та дебіторської заборгованості і визнання результату від купівлі іноземної валюти чи банківських металів:
а) Дт 3640 «Кредиторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку»
Кт 3800 «Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів»;
б) Дт 3801 «Еквівалент позиції банку щодо іноземної валюти та банківських металів» - на суму гривневого еквівалента валюти, що купується
Кт 3540 «Дебіторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку»
Кт 6204 «Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами» - на позитивну різницю між гривневим еквівалентом придбаної іноземної валюти за офіційним курсом та вартістю її придбання за курсом купівлі, або Дт 6204 «Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами» - на від’ємну різницю між гривневим еквівалентом придбаної валюти за офіційним курсом та вартістю її придбання за курсом купівлі.
Операції з продажу іноземної валюти чи банківських металів за гривні на МВРУ за рахунок коштів банку відображається наступними проведеннями:
1) перерахування суми проданої іноземної валюти чи банківських металів:
Дт 3540 «Дебіторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку»
Кт Рахунки для обліку коштів на кореспондентських рахунках 1500,1600;
2) отримання суми в гривнях від продажу іноземної валюти чи банківських металів:
Дт Рахунки для обліку коштів на кореспондентських рахунках 1200, 1500,1600
Кт 3640 «Кредиторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку»;
3) закриття кредиторської та дебіторської заборгованості і визнання результату від продажу іноземної валюти чи банківських металів:
а) Дт 3800 «Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів»
Кт 3540 «Дебіторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку» - на суму проданої іноземної валюти;
б) Дт 3640 «Кредиторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку» - на суму отриманої гривні
Кт 3801 «Еквівалент позиції банку щодо іноземної валюти та банківських металів»
Кт 6204 «Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами» - на позитивну різницю між гривневим еквівалентом проданої іноземної валюти за офіційним курсом та її вартістю за курсом продажу, або
Дт 6204 «Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами» - на від’ємну різницю між гривневим еквівалентом проданої іноземної валюти за офіційним курсом та її вартістю за курсом продажу.
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 934;