Робота і потужність при обертальному русі
Одержання, передача і перетворення роботи й потужності у різних машинах і механізмах обов'язково пов"язані з обертальним рухом, тому необхідно встановити залежність між обертальним моментом, кутовою швидкістю та потужністю.
Коли тіло повертається на деякий кут φ чисельно незмінної сили F, напрямленої завжди по дотичній до траєкторії точки її прикладання до тіла /рис. 31.1/, то робота сили F може бути визначена добутком сили на шлях, пройдений точкою її прикладання:
Рис. 31.1 |
де F- величина колового зусилля, напрямленого по дотичній до траєкторії руху тієї точки обертального руху тіла, в якій прикладено це зусилля;
φ -кут повороту, рад;
r - радіус траєкторії точки прикладання сили F.
Момент, що виконується окружним зусиллям відносно осі обертання тіла, називається обертальним моментом і позначається Т або Toб. Згідно з визначенням
тому робота може бути виражена і через обертальний момент:
Робота при обертанні тіла постійним обертальним моментом дорівнює добутку цього моментa на кут повороту тіла. Поділивши обидві частини рівності /13.25/ на час, протягом якого тіло повернулося на кут φ одержимо:
Але - кутова швидкість при рівномірному обертанні і тому
Установимо залежність між обертальним моментом, потужністю та кутовою швидкістю, застосовуючи такі одиниці: рад/с - кутова швидкість, Н·м - обертальний момент, Вт - потужність.
Із сказаного можна зробити один важливий висновок: при заданій потужності якого-небудь двигуна добуток його обертального моментa на кутову швидкість повинен залишатися постійним. Очевидно, для збільшення обертального момента необхідно зменшити кутову швидкість; при збільшенні кутової швидкості обов'язково зменшується обертальний момент.
Задача 1.
Маховик обертається разом з горизонтальним валом, цапфи /ділянки, що спираються підшипники/ якого мають діаметр d=100мм. Навантаження на кожний з двох підшипників вала F=400 Н. Приведений коефіцієнт тертя кoв3ання в підшипниках f=0,05. Визначити роботу, що витрачається не подолання тертя за два оберти маховика.
Розв"язання.
Сила тертя в підшипнику:
Ff=f·Rn=f·F .
За два оберти маховика точка прикладення сили тертя ковзання пройде шлях
S=2π·d,
Робота сил тертя у двох підшипниках:
W=2·F·S=2·f·F·2·π·d=2·0,05·400·2·3,14·0,1=25,12 Дж.
Розв"язання могло б бути і таким:
І/ момент сил тертя в підшипниках як добуток сили тертя ковзання Ff на радіус вала:
TFf=Ff·d/2 ,
2/ робота момента сил тертя ковзання у двох підшипниках як подвоєний добуток момента тертя на кут повороту в радіанах /за два оберти φ=4π /
W=2·T·F·f·φ=2·f·F·d/2·4π=2·0,05·400·100/2·4·3,14=25,12 Дж.
Питання для самоконтролю
- Як визначається величина елементарної роботи сили?
- Як визначається робота сили на кінцевому переміщенні?
- Чому дорівнює елементарна робота сили, прикладеної до твердого
тіла?
- Чому дорівнює робота сили, прикладеної до твердого тіла, що
обертається?
- Чи входять до рівняння, що визначає теорему про зміну кінетичної
енергії системи, внутрішні сили цієї системи?
6. Як изначається потужність при обертальному русі тіла ?
Заняття 32
Дата добавления: 2016-01-26; просмотров: 8718;