Роль соціальної політики в розвитку ринкової економіки та задоволенні соціальних потреб
Виходячи з основних принципів ринкової економіки, можна визначити її як соціально орієнтовану. Вона підпорядковує свій розвиток інтересам та потребам особистості, заохочує працьовитість та ініціативу, приводить в дію стимули високопродуктивної ефективної праці. Здатність забезпечити соціальний прогрес служить критерієм зрілості ринкових відносин.
Одночасно з цим ринкова економіка є досить жорсткою в соціальному плані, вона не допускає рівного розподілу і тому характеризується хронічною соціальною нестабільністю. Але забезпечити більш гідний життєвий рівень всім членам суспільства без переходу до соціально орієнтованого ринку, як визнає зараз більшість економістів і практиків в Україні, неможливо.
В умовах переходу до соціально орієнтованої ринкової економіки кожна працездатна людина має власними зусиллями забезпечувати добробут своєї сім'ї. Для створення такої системи матеріального забезпечення необхідні соціально-економічні передумови. Створення таких передумов – важлива складова державного регулювання соціальної економіки.
Таким чином,головна мета соціальної політикив умовах соціально орієнтованої ринкової економіки– зняти обмеження вільної економічної діяльності, дати можливість кожному працівникові, кожному трудовому колективу одержувати доходи відповідно до реального внеску в збільшення суспільного багатства та задоволення потреб населення [76].
Коли говорять про соціальну політику на рівні людських потреб, то йдеться про заходи й програми, що мають задовольняти основні фізіологічні, соціальні, духовні потреби людини.
Вихідною ідеєю, котра лежить в основі теорії потреб, є ідея людських нужд. Нужда–почуття недостачі чого-небудь, що відчувається людиною. Якщо нужда не задоволена, людина відчуває себе знедоленою.
Потреба –це нужда, що прийняла специфічну форму відповідно до культурного рівня й особистості індивіда. По мірі прогресивного розвитку суспільства ростуть і потреби його членів.
Соціально-економічний розвиток будь-якої держави визначається добробутом його народу, який, в свою чергу, виражається задоволенням всіляких потреб і знаходить відображення у вивченні життєвого рівня населення.
Рівень життя –це комплекс умов функціонування людини в сфері споживання, що проявляється в масштабі розвитку потреб людей і характері їх задоволення. Людина оцінює соціальну політику через задоволення своїх потреб, через рівень свого життя.
Дата добавления: 2016-01-26; просмотров: 680;