ПОХИБКИ ПРЯМИХ ВИМІРЮВАНЬ

Результат вимірювання має цінність тільки тоді, коли можна оцінити його інтервал невизначеності та степінь довіри до нього. У відповідності з ГОСТ будь-який результат вимірювання обов’язково повинен приводитися з показом його похибок. Похибка результату прямого одноразового вимірювання залежить від багатьох факторів, але в першу чергу вона визначається похибкою ЗВ, який використаний для вимірювання. Тому в першому наближенні похибку результатів вимірювання можна прийняти рівною похибці, якою в даній точці діапазону вимірювання характеризується використаний ЗВ.

Так як похибка ЗВ може змінюватись по діапазону, то повинна розраховуватися як абсолютна похибка, яка необхідна для округлення результату та його правильного запису, так і відносна похибка, яка необхідна для однозначної порівняльної характеристики точності результату вимірювань.

1. Клас приладу показаний у вигляді одного числа в колі. Тоді відносна похибка результату вимірювання в % γ(х)= γS постійна в усьому діапазоні приладу і дорівнює числу, показаному в колі, а абсолютна дорівнює:

2. Клас приладу показаний у вигляді одного числа γ0 без кола. Тоді абсолют-

на похибка РВ , де хК – границя діапазону вимірювання.

Відносна похибка вимірювань (%) знаходиться за формулою: , де х – результат вимірювання. Тобто, в цьому випадку, крім відліку вимірюваної величини х, обов’язково повинен бути зафіксованим і діапазон вимірювання (граничне значення діапазону ХК). В іншому випадку буде неможливим визначення похибки РВ.

3. Клас приладу показаний двома числами γКН. У цьому випадку краще раніше вирахувати відносну похибку РВ за формулою:

(3.13)

Ця формула є дещо іншим записом двочленної формули, коли плинне значення відносної похибки γ(х) виражають не через значення адитивної γН та мультиплікативної γS складових границь похибок:

,

а через вказані в класі точності приведені похибки γН в початку і γК в кінці діапазону вимірювань. При цьому враховується, що γКНS .

Далі обчислюють абсолютну похибку як: .

При використанні цих формул треба пам’ятати, що в формули для визначення γ(х) значення γS, γ0, γН та γК, підставляють у %, тому і відносну похибку одержують у %. При обчисленні абсолютної похибки Δ(х) в одиницях значення вимірюваної величини х значення γ(х) (%) приведеної похибки потрібно не забувати розділити на 100 %.








Дата добавления: 2016-01-18; просмотров: 1258;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.