Визначимо загальну приведену похибку для цього випадку.
Розділимо складові рівняння (3.8) на межу вимірювання ХК (кінцеве значення діапазону): , (3.9)
де = /Х - називається приведене значення похибки до початку діапазону.
Рис. 3.1. Графіки зміни похибок по діапазону вимірювання
Як бачимо, загальна приведена похибка лінійно зростає по діапазону вимірювання від значення (приведеної похибки до початку) при х=0, до значення = + в кінці діапазону при х = ХК.
Тепер визначимо відносну похибку в цьому випадку:
= = = . (3.10)
Підставимо замість ∆0 її значення через приведену похибку до початку діапазону ∆0 = *ХК і дістаємо : . (3.11)
При значеннях х = ХК , відносна похибка , а при зменшенні х зростає нелінійно і в межі досягає безконечності при наближенні х до нуля.
На рис. 3.1. приведені графіки зміни перерахованих похибок.
Формальною відмінністю для ЗВ, які мають обидві складові похибки, є те, що у відповідності з ГОСТ 8.401-80 їх клас точності позначається не одним, а двома числами, які записуються через косу лінію, тобто, у вигляді умовного дробового числа γК/γН значення, в чисельнику якого показується в % приведена похибка в кінці діапазону вимірювання, а в знаменнику – приведена похибка в нулі (на початку) діапазону. Наприклад, позначення класу точності у вигляді 0,02/0,01 показує, що похибка приладу нормована по двоскладовій формулі з γН = 0,01 % і γК = 0,02 % (похибка в кінці шкали).
5). На прикладах із різко нерівною шкалою (логарифмічною, гіперболічна або інші), клас приладу показується в долях від довжини шкали і показується числом, наприклад, 1,5, під яким розміщений символ у вигляді мітки «V» (галочки). Для таких ЗВ, а так нормуються похибки, наприклад, омметрів, абсолютна похибка розраховується за формулою:
= , (3.12)
де L - довжина шкали, мм; S = - чутливість в точці відліку; L - відстань між поділками в точці відліку, мм; R - різниця відліків за цими поділками.
Таким чином, позначення класу точності приладу дає достатньо повну інформацію для розрахунку приблизної оцінки похибок результатів вимірювання даним приладом.
Крім перерахованих різновидностей нормування похибок ЗВ шляхом показів класу точності: у вигляді нормованої приведеної похибки чутливості γS, у вигляді нормованої приведеної похибки γ0, та нормованої дробової похибки γК/γН, можуть використовуватися і спеціальні формули нормування похибок ЗВ, які мають більш складні види смуг похибок. У цьому випадку похибка результатів вимірювання описується формулою із трьох складових.
Дата добавления: 2016-01-18; просмотров: 813;