Застосування первинних документів в електронній формі
Практично всі підприємства використовують у своїй діяльності електронні документи, це звітність, що подається до податкових органів і соціальних фондів, платіжні доручення, що передаються до банківських установ, листи, що надсилаються на адресу контрагентів, тощо..
Складати первинні документи, що є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій, на машинних носіях інформації дозволяє і ч. 6 ст. 9 Закону про бухоблік. У цьому випадку згідно із зазначеною статтею і п. 2.3 Положення № 88 підприємство зобов'язане виготовляти за свій рахунок копії таких первинних документів на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також контролюючих чи судових органів у межах їх повноважень, передбачених законами. Порядок надання контролюючим органам первинних документів, складених на машинних (електронних) носіях, визначено ч. 6 ст. 9 Закону про бух. облік. .
Основні вимоги, що пред'являються до електронного документа, застережені ст. 5 і 6 Закону № 851. Серед них, зокрема, зазначено:
— наявність обов'язкових реквізитів документа, склад і порядок розміщення яких визначається законодавством;
—можливість створення, передання, збереження та перетворення електронного документа електронними засобами у візуальну форму;
— накладання електронного підпису на завершення створення електронного документа.
Обовязкові реквізити, які в обов'язковому порядку повинні мати електронні первинні документи для прийняття їх до обліку, такі:
— найменування (у Законі про бухоблік — назва) підприємства, від імені якого складено документ;
— назва документа (форми);
— дата та місце складання;
— зміст і обсяг господарської операції;
— одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному вираженні);
— посади та прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильність її оформлення;
— електронний підпис чи інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Тільки за наявності в первинному документі всіх перелічених реквізитів він матиме юридичну силу та доказовість.
Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені такі додаткові реквізити, як:
— ідентифікаційний код підприємства з Державного реєстру (код ЄДРПОУ);
— номер документа;
— підстави для здійснення операцій;
— дані про документ, що посвідчує особу-одержувача тощо.
Згідно з п. 2.5 Положення № 88 електронний підпис як один із обов'язкових реквізитів первинного документа в електронній формі накладається на нього відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг. Без електронного підпису, електронний документ не може бути підставою для його обліку. Крім того, він не матиме юридичної сили. Саме так зазначено в ст. 1 Закону № 851.
Порядок надання працівникам права застосування ЕЦП, ведення обліку, зберігання та знищення їх особистих ключів необхідно регламентувати наказом керівника підприємства.
Дата добавления: 2016-01-16; просмотров: 747;