Застосування 10-тсячного обмеження суми готівкових розрахунків

 

Здійснюючи готівкові розрахунки, не слід за­бувати, що чинним законодавством (п. 2.3 По­ложення № 637)обмежено граничну суму що­денних готівкових розрахунківміж суб'єктами підприємницької діяльності. При цьому розмір такої суми застережено в постанові №32.

Унаслідок установленого таким чином обме­ження передбачено, що гранична сумаготівко­вого розрахунку одного підприємства (підпри­ємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дняза одним або кількома платіжними документами не повинна переви­щувати 10000 гривень.Платежі понадустанов­лену граничну суму провадяться виключно в без­готівковій формі.

Слід зауважити, що (про це ідеться в са­мому п. 2.3 Положення № 637) 10-тисячне об­меження не поширюється на: - розрахунки підприємств (підприємців) з фі­зичними особами, бюджетами і державними цільовими фондами;

- добровільні пожертвування і благодійну до­помогу;

- розрахунки підприємств (підприємців) за спожиту ними електроенергію;

- використання коштів, виданих на відря­дження;

- розрахунки підприємств (підприємців) між собою під час закупівлі сільськогосподарської продукції.

Для правильного дотримання 10-тисячного об­меження важливо враховувати такі моменти.

1. 10-тисячне обмеження стосуєтьсятільки готівкових розрахунків,що здійснюються між суб'єктами підприємницької діяльності,тобто між підприємствами та підприємцями. Тому до­тримуватись його потрібно в разі, коли:

а) підприємство розраховується готівкою з ін­шим підприємством;

б) підприємство розраховується готівкою з під­приємцем (або, навпаки, підприємець розрахо­вується готівкою з підприємством);

в) підприємець розраховується готівкою з іншим підприємцем.

А от якщо одна зі сторін при готівкових розра­хунках (чи обидві сторони) не єсуб'єктами під­приємницькоїдіяльності, то до таких розрахунків 10-тисячне обмеження не застосовується.

2. Кількість платіжних документів,якими оформляються готівкові розрахунки одного суб'єкта підприємництва з іншим суб'єктом під­приємницької діяльності, не обмежується.

3. 10-тисячне обмеження стосується всіх видів операцій з готівкою(усіх видів готівкових роз­рахунків суб'єктів підприємництва), пов'язаних як з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг), так і з позареалізаційними операціями (про що йдеться і в п. 7.46 Положення № 637).

4. 10-тисячне обмеження також стосується роз­рахунків готівкоюміж підприємствами в оплату за товари,придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок коштів,отриманих за кор­поративними картками.Про це прямо йдеться в самому п. 2.3 Положення № 637. Отже, якщо підприємство оплачуватиме товари готівковими грошовими коштами, знятимиз корпоративної картки (інакше кажучи, переведеними в готівку), то в цьому випадку також працюватиме 10-тисячне обмеження. Однак потрібно враховувати: якщо розрахунки за товари здійснюватимуться за до­помогою платіжної картки (без зняттяпри цьому готівки),то такі розрахунки вважатимуться без­готівковими(п. 3.10 Положення № 637), тому в цьому випадку 10-тисячне обмеження до таких розрахунків застосовуватися не буде, і в оплату за товари (роботи, послуги) з платіжної картки може при цьому перераховуватися будь-яка сума (у тому числі й понад 10000 гривень).

У разі здійснення готівкових розрахунків понад установлену граничну суму кошти (у роз­мірі перевищеннявстановленої суми у 10000 грн.) розрахунково додаютьсядо фактичних залишків готівки в касі на кінець дняплатника готівки одно­разово в день здійснення такої операції, з по­дальшим порівняннямотриманої розрахункової суми із затвердженим лімітом каси.І якщо в ре­зультаті виявиться, що сталося перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі, то підприємству загрожує штраф у двократному розмірісуми понадлімітної готівки за кожний день (ст. 1 Указу № 436).

Розглянемо, до яких наслідків, наприклад, може призвести ситуація, коли підприємство перера­хувало за товар протягом дня іншому підприємству (постачальнику) готівкою суму в 12000 грн., за умови, що:

а) ліміт каси в такого підприємства-платника встановлено в сумі 500 грн.;

б) фактичний залишок готівки в касі підприємства-платника в день здійснення такого готівкового платежу склав 300 грн.

Отже, у цьому випадку 10-тисячне обмеження перевищено підприємством на 2000 грн. Ця сума перевищення (2000 грн.) розрахунково додається до фактичного залишку готівки в касі на кінець робочого дня одноразово в день розрахунку готів­кою (тобто до суми 300 грн.), унаслідок чого маємо суму 2300 грн. Отримана розрахункова сума (2300 грн.) порівнюється з установленим на під­приємстві лімітом каси (500 грн.). При цьому пере­вищення ліміту становить 1800 грн. (2300 грн. -- 500 грн.). Отже, у такому разі штраф за пере­вищення ліміту (у двократному розмірі суми пере­вищення) дорівнює 3600 грн. (1800 грн. х 2).

Крім того, за проведення готівкових розрахунків з іншим суб'єктом підприємництва на суму понад 10000 гривень протягом одного дня на керівника підприємства (оскільки саме він несе відповідаль­ність за дотримання касової дисципліни згідно з п. 7.3 Положення № 637)може бути накладено адміністративний штрафза порушення правил ведення касових операцій відповідно до ст. 1642«Порушення законодавства з фінансових питань» КУпАП. Розмір такого адмінштрафу становить від 8 до 15 нмдг (тобто від 136 до 255 грн.), а в разі повторного правопорушення особою, яку протягом року було піддано адміні­стративному стягненню, — від 10 до 20 нмдг (тобто від 170 до 340 грн.). .

Таким чином, провадячи готівкові розрахунки, про 10-тисячне обмеження має пам'ятати підприємство-платник.А от підприємству-одержувачу грошової готівки відповідальність за отримання суми, що перевищує 10000 гривень, не загрожує, оскільки жодних обмежень при отри­манні готівки понад установлену граничну вели­чину чинним законодавством не передбачено.

 








Дата добавления: 2016-01-16; просмотров: 1757;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.