Встановлення ціни на цінні папери
Визначення ринкової ціни є однією з найважливіших функцій біржі, оскільки ціни на цінні папери, що встановлюються на біржі, суттєво впливають на ціни інших активів, які є в обігу. Крім виявлення та встановлення ціни, частиною ціноутворюючої функції біржі є також стабілізація та прогноз цін на біржовому ринку. Стабілізація цін на біржовому ринку відбувається через встановлення допустимих змін цін на біржові активи. Цьому також сприяє діяльність співробітників біржі, які ведуть торги окремими видами цінних паперів і здійснюють у разі потреби купівлю-продаж цінних паперів від свого імені. Прогнозна функція більше властива для спеціалізованих бірж, на яких здійснюється торгівля строковими контрактами, оскільки ціни на ринку строкових угод мають суттєвий вплив на формування поточних ринкових цін.
Котирування полягає у визначенні курсів цінних паперів через зосередження попиту та пропозиції, зіставлення лімітів цін замовлень на купівлю і продаж цінних паперів та встановленні оптимальної ціни, при якій виконується найбільша кількість замовлень, здійснюється найбільший обіг цінних паперів.
Існує кілька основних способів встановлення ціни на фондові цінності, що продаються:
• ціна фіксується на рівні курсу біржового дня укладення термінової угоди;
• ціна на фондові цінності не обумовлюється, а розрахунки здійснюються за курсом, що встановлюється на останній біржовий день для певного виду цінних паперів на конкретній біржі, тобто на момент ліквідації (виконання) угоди;
• за ціну на фондові цінності може бути взято її курс будь-якого, але заздалегідь обумовленого біржового дня в період від дня укладення угоди до дня виконання розрахунків;
• умовами угоди передбачається встановлення максимальної ціни, за якою цінні папери можуть бути куплені, і мінімальної ціни, за якою можливий їх продаж.
Котирування відбувається двома методами:
Методом реєстрації
1. Метод реєстрації передбачає аналіз даних про фактичні угоди, що зареєстровані на фондовій біржі
2. У результаті аналізу виявляються найбільш характерні, типові рівні цін, які складаються на біржі і є показовими для ринкової кон’юнктури.
3. Предмет реєстрації – граничні ціни за верхнім і нижнім рівнем щоденного біржового курсу цінних паперів (біржова ціна – найвищий курс – курс покупця, найнижчий курс – курс продавця).
4. Фіксується ціна в перші хвилини біржового дня і ціна, що складається в кінці дня.
5. Котирувальний аналіз реєстраційним методом виконується дуже швидко – використовується сучасна біржова автоматизована система.
Методом встановлення єдиного (типового) курсу
1. Встановлюється на підставі відомостей:
- про кількість паперів, котрі бажає продати продавець;
- про кількість паперів, котрі бажає купити покупець.
2. Ще вагомішим з дані про ціни:
- що їх просить продавець;
- що їх пропонує покупець.
3. На підставі порівняння цих відомостей складається певний баланс, що впливає на курс цінних паперів даного виду.
Котирування є:
ФІКСИНГОВЕ (простий аукціон) - Замовлення на купівлю-продаж цінних паперів збираються брокерами і подаються на біржу перед проведенням котирування
У визначений час відбувається зіставлення реального попиту та пропозиції цінних паперів.
У результаті котирування встановлюється єдина ціна, за якою виконуються всі заявки і яку називають ціною дня. Як правило, протягом одного дня відбувається одне котирування.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 817;