Принципи підбору і встановлення товарного асортименту
Від складу і своєчасного оновлення асортименту товарів в магазинах в значній мірі залежать ступінь задоволення попиту, витрати споживання населення, пов’язані з купівлею товарів, кількісні і якісні показники господарської діяльності роздрібних торгових підприємств. Відсутність в магазинах окремих товарів, їх вузький, нестабільний або не відповідний запитам покупців асортимент породжують незадоволений попит, збільшують витрати часу населення на пошук потрібних товарів, негативно позначаються на економічній ефективності підприємства. Тому при формуванні асортименту товарів в роздрібній торговій мережі найважливішою вимогою є максимальне задоволення попиту покупців при найменших витратах часу на здійснення покупки і забезпечення ефективної роботи торгових підприємств.
Деякі особливості є при підборі товарів для роздрібної торгової мережі. Тут необхідно враховувати не тільки місце торгівлі, склад покупців, сезонність і т.д., але й функціональне призначення роздрібної торгової мережі.
Інструментом регулювання асортименту товарів в магазинах служить асортиментний перелік товарів. Його рекомендується встановлювати для кожного конкретного магазину з урахуванням його типу, розміру торгової площі, місця розташування та інших чинників. Наявність таких переліків дозволяє не тільки раціонально регулювати асортимент товарів, але й систематично контролювати його повноту і стабільність.
Повнота асортименту – це відповідність фактичної наявності товарів на торговому підприємстві розробленому асортиментному переліку.
Під стійкістю (стабільністю) асортименту товарів потрібно розуміти безперебійну наявність в продажу товарів, передбачених асортиментним переліком магазину.
Повнота і стійкість асортименту роздрібних торгових підприємств визначаються за допомогою показників, що іменуються коефіцієнтами повноти і стійкості (стабільності) асортименту.
Коефіцієнт повноти асортименту розраховують шляхом відношення фактичної кількості різновидів товарів, що є в продажу, до кількості різновидів товарів, передбачених асортиментним переліком магазину:
де Кn – коефіцієнт повноти асортименту магазину на конкретну дату;
Рф – фактична кількість різновидів товарів на момент перевірки;
Рн – кількість різновидів товарів, передбачена асортиментним переліком (нормативом).
На повному асортименту товарів в магазинах впливають багато які чинники, причому нерідко випадкові (наприклад, затримка постачальниками відвантаження товарів, порушення графіка завезення і т.п.). Для нівелювання впливу випадкових чинників і більш правильної оцінки товарного асортименту його повноту доцільно визначати за окремі періоди за даними кількох перевірок асортименту магазина. Показник, що отримується при цьому, носить назву коефіцієнта умовної стійкості (стабільності) асортименту. Він розраховується за наступною формулою:
де Кст – коефіцієнт умовної стійкості асортименту товарів в магазині за період (місяць, квартал, рік);
Р1, Р2, ..., Рn – фактична кількість різновидів товарів на момент окремих перевірок;
Рн – кількість різновидів товарів, передбачена асортиментним переліком;
n – кількість перевірок.
Коефіцієнти повноти та стійкості асортименту можна розраховувати як по всьому товарному асортименту, так і по асортименту товарів окремих товарних груп або споживчих комплексів. При цьому враховуються тільки ті товари, які передбачені для магазину асортиментним переліком.
Числове значення коефіцієнтів повноти і стійкості асортименту знаходиться в межах від 0 до 1. При цьому чим ближче ці показники до одиниці, тим повніше і стійкіше асортимент магазину, краще формується.
Визначення і використання в процесі аналізу товарного асортименту показників, що характеризують його повноту і стійкість, дозволяють не тільки оцінити, але й зіставити асортимент кількох магазинів, що обслуговують той самий цільовий ринок.
Таким чином, розробка кожним конкретним магазином асортиментного переліку товарів і здійснення контролю за його дотриманням сприяють кращому обслуговуванню покупців цільового ринку і створенню стійкого асортименту.
У разі виявлення відсутності в продажу товарів, передбачених асортиментним переліком, торгові підприємства повинні вжити заходів до завезення їх в магазин. В умовах переходу до ринкових відносин робота з формування асортименту в магазинах значно ускладнюється. Широта і глибина асортименту товарів багато в чому залежить від кваліфікації працівників магазинів і комерційних служб організацій, які повинні мати в своєму розпорядженні повну інформацію про попит покупців, джерела можливого надходження товарів, ціни на товари та іншу комерційну інформацію.
Планування асортименту товарів
Процес формування асортименту товарів в магазинах складається з трьох етапів.
На першому етапі встановлюється груповий асортимент товарів в магазині (тим самим визначається його асортиментний профіль). Дана робота проводиться на основі маркетингових досліджень в області цільового ринку. В залежності від цього будуть визначені місце і роль магазину в загальній системі торгового обслуговування населення міста, району і т.п.
На другому етапі формування асортименту проводяться розрахунки структури групового асортименту, тобто визначаються кількісні співвідношення окремих груп товарів. Структура групового асортименту встановлюється з урахуванням торгової площі магазина, його розміщення та інших чинників.
На третьому, заключному етапі визначається внутрішньогруповий (розгорнений) асортимент, тобто здійснюється підбір конкретних різновидів товарів в межах кожної групи. Це найбільш відповідальний етап, оскільки весь процес перетворення виробничого асортименту на торговий по ланках руху товарів завершується в останній ланці – магазині, і від того, наскільки правильно сформований тут асортимент товарів, в кінцевому результаті залежить задоволення попиту покупців цільового ринку.
На заключному етапі формування асортименту ведеться з урахуванням очікуваних змін в попиті населення, наявних торгових і складських площ, запланованих показників товарообігу, контингенту покупців, що обслуговуються, та інших чинників, перерахованих вище.
Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 3478;