Провідниковий і кірковий відділи больової сенсорної системи
Больові імпульси А-дельта (12-30 м/с) та С (0,5-2 м/с) волокнами прямують у складі аферентних нервів. Перші несуть інформацію, що викликає епікритичний біль, другі – протопатичний біль. Соматичні аферентні волокна больової чутливості знаходяться у складі спинномозкових задньокорінцевих волокон, а від голови – у складі трійчастого нерва. Вісцеральні аференти, які проводять больові імпульси від рецепторів внутрішніх органів, ідуть у складі трійчастого, лицьового, язикоглоткового й блукаючого нервів.
Тіла перших нейронів для спинномозкових нервів знаходяться в спинальних гангліях відповідного відділу, а для черепних нервів – у відповідних (гомологічних спинальним) гангліях.
Провідних шляхів, що забезпечують больову чутливість два.
1 – спинномозково-таламічний лемнісковий шлях.Він забезпечує епікритичний, локалізований біль. Тіло 2-го нейрона знаходиться в сірій речовині спинного мозку. Після синаптичного перемикання шлях іде до тіла 3-го нейрона, що знаходиться в вентробазальному комплексі таламуса. Від тулуба й кінцівок проходить через вентро-постеро-латеральне ядро цього комплексу, а від голови – через вентро- постеро-медіальне. Від таламуса таламо-кортикальний тракт несе інформацію до задньої центральної звивини (ділянки См1) – проекційної ділянки, що відповідає за формування больового відчуття.
2– спинномозково-ретикуло-таламічний шлях, що забезпечує повільний, нелокалізований, прото- патичний біль. Цей шлях є полісинаптичним, оскільки включає ретикулярні структури різних рівнів ЦНС. Починається він у спинному мозку, де ретикулярною структурою є желатинозна субстанція, потім прямує до ретикулярних ядер стовбура, гіпоталамуса, інтермедіальних ядер таламуса. Звідси імпульси надхо- дять до асоціативних ділянок кори великих півкуль: орбітально-фронтальної, оперкулярної (над сильвієвою борозною), тім’яної.
Отже, до центрального апарата больової чутливості належать ядра стовбура мозку, центральної сірої речовини, гіпоталамуса, таламуса й деяких ділянок кори великих півкуль.
Компоненти болю
По мірі надходження больових імпульсів до різних відділів ЦНС формуються його компоненти. Так, уже на рівні спинного мозкувідбувається передача больових сигналів із чутливих нейронів на рухові, що призводить до виникнення рухового компонента, який забезпечує уникання больової дії. Ще не встигла людина подумати про те, що сталося, як рука її відсмикується від гарячого предмета.
При надходженні больових імпульсів у стовбур головного мозку(у РФ середнього мозку) виникає реакція активаціїза типом пробудження. Не випадково так названа ця реакція; біль може розбудити людину що спить, це забезпечується активуючими впливами РФ середнього мозку.
Коли імпульси надходять на рівень гіпоталамуса– виникає вегетативний компонентболю; почи- нають відбуватися зміни в роботі внутрішніх органів (посилення потовиділення, роботи серця, підвищення артеріального кров’яного тиску).
Потім імпульси досягають таламуса, а звідти надходять у лімбічну кору, що викликає сенсорний чи емоційний компонентболю; людина відчуває неприємні, негативні емоції.
Нарешті, коли імпульси надходять у кору великих півкуль, поряд із сенсорним, виникає мотиваційний компонент, тобто пошук способів позбавлення болю чи його послаблення (медикаменти, грілка, звернення до лікаря тощо).
У функціонуванні ноцицептивної системи приймають участь різні хімічні речовини, зокрема медіатори й модулятори, які мають важливе значення для проходження больових відчуттів. Це субстанція Р, кініни (брадикінін, калідин, ентеротоксин), гістамін, серотонін, простагландин Е6, нейротензин, соматостатин, тканинні метаболіти, іони калію, водню, продукти запалення тощо.
Таким чином, усе вищенаведене дозволяє зробити висновок, що біль являє собою системну реак- цію організму, що характеризується активацією не лише різних відділів ЦНС, але й різних сис- тем організму.
Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 717;