Антиноцицептивна анальгезуюча система

Припущення про існування такої системи було ще до її відкриття і базувалося на спостереженнях клі- ніцистів, деяких експериментальних даних.

У наш час встановлено, що паралельно з больовою сенсорною системою існує антибольова, або ан- тиноцицептивна (anti – проти, гр.), яка на всіх рівнях больової сенсорної системи впливає на передачу больових імпульсів як на пре-, так і на постсинаптичних ділянках перемикання всіх рівнів сенсорного бо- льового шляху гальмуючим способом.


 

Групи антиноцицептивної системи (АНЦС)

1. Опіатна нейронна система

Вона утворена ядерними структурами середнього мозку, гіпоталамуса, гіпофіза та ін. У цих структурах виробляються опіатні речовини. Серед них – ендорфіни(внутрішні морфіни), енкефаліни, динорфіни.У кожній із цих груп існують різновиди, які діють знеболюючим чином. Одні з них пригнічують проведення больових імпульсів у специфічних ядрах таламуса, інші гальмують виділення алгогенних(algia – біль, гр.) речовин (речовина Р, брадікінінта ін.) після зв’язування з больовими рецепторами тощо.

2. Неопіатна нейронна система

Ця система представлена нейронами неспецифічних структур, що виділяють моноаміни, у зв’язку з чим її ще називають моноамінноюсистемою головного мозку. До неї належать: ядра шва стовбура, нейрони якого виділяють серотонін, блакитна пляма, нейрони якої виділяють норадреналін і чорна субстанція, нейрони якої виділяють дофамін. Аксони нейронів цих структур утворюють широко розгалужені шляхи як у висхідному (до різних структур головного мозку), так і в низхідному (до спинного мозку) напрямках.

3. Гормональна опіатна система

Системи сенсорних шляхів, що передають небольові імпульси, можуть збуджувати на різних рівнях опіатні структури мозку і, відповідно, впливати на передачу больових імпульсів. При досягненні цими сис- темами, наприклад, гіпоталамуса активується утворення і виділення передньою часткою гіпофіза АКТГ, а також опіатної речовини.

4. Гормональна неопіатна система

Головним гормоном цієї системи є вазопресин,який виробляється гіпоталамусом, потім ворітною системою надходить до головного мозку й діє на больові структури гальмуючим чином. Вазопресин може діяти й іншим шляхом – через відростки вазопресинергічних нейронів. Знеболюючою дією володіє окси- тоцині деякі гормони ДЕС, а саме: соматостатин, бомбезин, холецистокінін.

АНЦС у здорової людини знаходиться на певному рівні активності. При відсутності больових подраз- нень кількість знеболюючих речовин, які виділяються цією системою, регулює ЦНС. При дії больового подразника, перш за все, гальмуються нейрони АНЦС: ЦСР, ядер шва, гіпоталамуса, а вже потім активу- ються нейрони больової чутливості.

Відповідно, больове відчуття є результатом не лише активації больової сенсорної сис- теми, але й гальмування АНЦС. При актива- ції АНЦС відбувається гальмування больової сенсорної системи. Завдяки взаємодії цих двох систем і формується больовий поріг. Оскільки ці системи у різних людей виражені по-різному, то й больовий поріг буде різний.








Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 1437;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.