Зовнішні прояви роботи серця
При роботі серця виникають механічні, звукові та електричні явища - зовнішні прояви серцевої діяль- ності. До них відносяться:
1) серцевий поштовх;
2) тони серця;
3) біопотенціали серцевого м’язу та інші.
Серцевий поштовх– це коливання грудної клітини, спричинені роботою серця. Відноситься до механічних проявів роботи серця Під час скорочення серце змінює свою форму – з конусоподібного стає більш округлим і повертається зліва направо. У результаті цього верхівка серця вдаряється в передню стінку грудної клітини в ділянці 5-го міжребір’я по середній ключичній лінії. Поштовх можна пропальпувати й також зафіксувати за допомогою кардіографа.
Тони серця.Це звукові прояви роботи серця. Їх можна прослухати за допомогою фонендоскопа або записати за допомогою фонокардіографа.
Існує 4 тони серця:
І тон – систолічний. Довгий, протяжний, глухий. Виникає внаслідок закриття стулкових клапанів, на- пруження мускулатури шлуночків і напруги сухожильних ниток а також турбулентності в початкових сег- ментах аорти й легеневого стовбура.
ІІ тон – діастолічний. Короткий і дзвінкий. Виникає при закритті півмісяцевих клапанів аорти й леге- невого стовбура.
Перші два тони можна прослухати за допомогою фонендоскопа.
ІІІ тон – утворюється внаслідок коливання стінок шлуночків під час їх швидкого наповнення кров’ю.
ІV тон - утворюється внаслідок коливання стінок шлуночків, зумовлених переходом крові під час сис- толи передсердь.
Електрокардіограма
При збудженні серця в ньому виникає різниця потенціалів між збудженими (на поверхні мають негати- вний потенціал) й не збудженими (на поверхні мають позитивний потенціал) ділянками міокарда. Така різниця потенціалів, може бути зареєстрована за допомогою електрокардіографа (приладу для запису біострумів серця). Тіло людини є добрим провідником струму, тому біопотенціали, які виникають в серці, можна зареєструвати на поверхні тіла людини. Біопотенціали серця, записані за допомогою електрокар- діографа, називаються електрокардіограмою.
Для реєстрації біострумів серця користуються стандартними відведеннями, при яких реєструючі елек- троди розташовуються:
І відведення: права рука й ліва рука; ІІ відведення: права рука й ліва нога; ІІІ відведення: ліва рука й ліва нога.
Нормальна електрокардіограма (ЕКГ) складається з зубців, сегментів між ними та інтервалів (рис.7.6).
Рис. 7.6. Нормальна електрокардіограма в II
Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 2119;