Час кругообігу крові.
Час кругообігу крові – необхідний час для проходження крові по двох колах кровообігу. У дорослої здорової людини при 70-80 скороченнях за хвилину, повний кругообіг крові відбувається за 20-23 с. Із цього часу 1/5 припадає на мале коло кровообігу, а 4/5 - на велике.
Рух крові в різних частинах системи кровообігу характеризується об’ємною та лінійною швидкістю кровотоку.
Об’ємна швидкість кровотоку однакова в поперечному розрізі будь-якої ділянки серцево-судинної сис- теми. Об’ємна швидкість дорівнює кількості крові, яка викидається серцем за одиницю часу, тобто хви- линному об’ємові крові – 5 літрів. Така ж кількість крові потрапляє до серця порожнистими венами за 1 хв. Однакова об’ємна швидкість крові, що потрапляє або витікає з органів. На об’ємну швидкість кровотоку здійснюють вплив різниця тиску в артеріальній та венозній системах й опір судин. На величину опору судин впливає радіус судин, їх довжина та в’язкість крові.
Лінійна швидкість кровотоку – це шлях, пройдений за одиницю часу часточкою крові. Лінійна шви- дкість кровотоку неоднакова в різних судинних регіонах. Лінійна швидкість руху крові у венах менша, ніж в артеріях. Лінійна швидкість кровотоку найбільша в артеріях, а найменша в капілярах (рис. 7.14).
Рис. 7.14. Лінійна, об'ємна швидкість кровотоку та площа поперечного перетину в різних відділах
серцево-судинної системи.
Суцільна лінія – лінійна швидкість крові. Пунктирна – сумарна площа поперечного перерізу різних частин судинно- го русла. Q – хвилинний об’єм крові.
Лінійна швидкість кровотоку має обернену залежність від сумарної площі поперечного перерізу судин.
У стані спокою організму лінійна швидкість кровотоку в аорті складає 0,5 м/с.
По мірі розгалуження судин їх сумарна площа поперечного перерізу зростає, тому плин крові в кожній гілочці уповільнюється. У капілярах (сумарна площа зростає у 1000 разів у порівнянні з площею попереч- ного перерізу аорти) плин крові складає 0,5 мм/с, що в 1000 разів менше, ніж в аорті. Уповільнення кро- вотоку в капілярах полегшує обмін речовин між тканинами та кров’ю. У великих венах лінійна швидкість току крові збільшується, оскільки зменшується площа судинного розрізу. Але вона ніколи не досягає шви- дкості току крові в аорті.
Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 1611;