Класифікація сурдотехнічних засобів.
До сурдотехнічних засобів відносяться кілька груп приладів і апаратів:
1. Звукопідсилююча апаратура (ЗПА) - технічні засоби, призначені для посилення звуку. Застосовуються для слабочуючих і глухих, що мають залишки слуху. Розрізняють такі типи ЗПА:
- Портативний слуховий апарат.
- Стаціонарний слуховий апарат індивідуального користування, призначений для слуховий роботи з одним учнем. Складається з підсилювача, одного або двох мікрофонів і головних телефонів. Підсилювач забезпечується регуляторами посилення і тембру.
- ЗПА колективного користування - мікрофонний клас, призначений для обладнання слухових кабінетів та навчальних класів. Кожне місце учня забезпечується мікрофоном, головними телефонами і регуляторами посилення. Підсилювач - загальний, а необхідна комутація зосереджена у педагога.
- Індукційна петля. Спосіб заснований на передачі електромагнітних коливань, прийом яких здійснюється спец. портативними слуховими апаратами. В якості передавача використовується звичайний підсилювач, навантажений на випромінювач як дротяної петлі, прокладеної по периметру приміщення.
- Гучномовна підсилююча апаратура. У цьому випадку приміщення обладнується гучномовцями по системі, прийнятій при звукопісиленні залів засідань, концертних залів та ін. Небезпека виникнення акустичного зворотного зв'язку не дозволяє в подібній системі отримати значне посилення.
2. Слухові апарати.
Слухові апарат, у тому числі з вушними вкладишами індивідуального виготовлення, - електроакустичний пристрій, який носить людина і призначений для компенсації ослабленого слуху. Його основне призначення - перетворення сигналу, створюваного джерелом звукової інформації, таким чином, щоб цей сигнал зміг бути сприйнятий слабочуючою людиною з досить високим ступенем слухового відчуття.
Програмований слуховий апарат - пристрій, призначений для компенсації обмежень життєдіяльності людини, пов'язаної з порушенням слуху; пристрій будь-якого типу, програмована електронна настройка оперативних параметрів якого забезпечується пристроєм інтерфейсу і пристроєм управління.
Існуючі види слухових апаратів:
- аналогові слухові апарати - завушні надпотужні різних модифікацій; завушні потужні різних модифікацій; завушні середньої і слабкої потужності різних модифікацій; внутрішньовушні середньої і слабкої потужності різних модифікацій; кишенькові надпотужні різних модифікацій; кишенькові потужні різних модифікацій;
- цифрові слухові апарати - завушні надпотужні різних модифікацій; завушні потужні різних модифікацій; завушні середньої і слабкої потужності різних модифікацій.
Заходи щодо слухопротезування проводять після попереднього визначення характеру і ступеня туговухості із застосуванням сучасних методик і обгрунтованою інтерпретацією аудіометричних даних. Слуховий апарат підбирається індивідуально, не тільки з урахуванням втрати слуху по частотах, але й за рівнем дискомфорту. Кваліфіковане слухопротезування хворого включає не тільки організацію заходів по правильному підбору слухового апарату, а й слухомовну корекційну роботу, заходи щодо закріплення набутих слухомовних навичок, постійний контроль за станом слуху.
Слухові апарати різних модифікацій видаються інвалідам по слуху для відновлення здатності до спілкування за наявності наступних показань: захворювання, наслідки травм органа слуху, що призвели до зниження слуху (порушення слухових функцій III, IV ступеня).
3. Сигналізатори звуку світлові та вібраційні.
До сигналізаторів звуку відносяться пристрої різного типу та виду:
- сигналізуючі пристрої, призначені для підключення до телефону (факсу), дверному дзвінку, будильнику для дублювання звукового сигналу світловим;
- сигналізуючі пристрої, призначені для підключення до будильнику для дублювання звукового сигналу вібраційним; - індикатор телефонного виклику (телефонний сигналізатор) з можливістю підключення кімнатного світильника; світловий сигналізатор дитячого плачу з вбудованим передавачем; світловий сигналізатор дверного дзвінка; будильник зі світловою, вібраційної індикацією; детектор диму зі світловою індикацією.
Сигналізатори звуку світлові та вібраційні видаються інвалідам по слуху з обмеженням здатності до спілкування, орієнтації при наявності захворювань, наслідків травм органа слуху, що призвели до зниження слуху (порушення слухових функцій III, IV ступеня).
4. Телевізори з телетекстом для прийому програм з прихованими субтитрами, носії відеоінформації з субтитрами - видаються інвалідам з порушенням слухових функцій IV ступеня за відсутності слухового апарату або неможливості слухопротезування.
5. Телефонний пристрій з текстовим виходом - видається інвалідам для відновлення здатності до спілкування, орієнтації при наявності захворювань, наслідків травм органа слуху, що призвели до порушення слухових функцій IV ступеня.
6. Голосоутворюючі апарати.
Голосоутворюючий апарат (різних модифікацій); переговорний пристрій для осіб з порушенням функції голосоутворення; пристрій синтезованої мови (різних модифікацій) видаються при захворюваннях, вроджених аномаліях, наслідках травм органів мови для відновлення функції голосоутворення.
7. Різні апарати для дослідження слуху (тональні і мовні аудіометри та ін.).
Аудіометрія (синонім акуметрія) - дослідження гостроти слуху.
Дата добавления: 2015-11-26; просмотров: 1097;