Життєвий цикл і режими функціонування операційної системи
Теорія життєвого циклу ґрунтується на уявленні про те, що кожний об’єкт (продукт, система тощо) проходять у своєму розвитку ряд етапів, при чому деякі з них повторюються неодноразово. Склад і послідовність етапів життєвого циклу визначається особливостями самого об’єкту та характером зовнішніх умов. У загальному вигляді виділяються такі стадії життєвого циклу:
Ø зародження;
Ø зростання;
Ø зрілість;
Ø занепад.
Склад етапів життєвого циклу операційної системи має деякі особливості, що викликані специфікою функціонування операційних систем (табл. 2.3.).
На етапі проектування та створення операційної системи здійснюється аналіз ринку, визначаються технологічні можливості, приймаються рішення відносно того, що буде вироблятись операційною системою, як буде здійснюватись операційна діяльність і розробляється деталізований проект майбутнього виробництва, який впроваджується у життя – тобто відбувається створення операційної системи (будівництво або оренда приміщень, придбання та розміщення устаткування, найом працівників тощо). Цільовим орієнтиром операційного менеджменту на цьому етапі є мінімізація його тривалості, оскільки витрати коштів, необхідних для здійснення робіт зростають прямо пропорційно його довжині - чим більше триває період, тим дорожче це обходиться. Найбільш ефективним є застосування методів проектного менеджменту.
Таблиця 2.3.
Етапи життєвого циклу операційної системи
№№ | Найменування | Режим функціонування операційної системи |
I. | Етап проектування та створення операційної системи | операційна система не функціонує, оскільки лише тільки створюється |
II. | Етап запуску функціонування операційної системи та виходу на проектну потужність | перехідний |
III. | Етап стабільного функціонування операційної системи | нормативний |
IV. | Етап виникнення та прояву суперечностей у функціонуванні операційної системи | нормативний з відхиленнями |
V. | Етап усунення суперечностей у функціонуванні операційної системи та поновлення стабільності її функціонування | перехідний |
VI. | Етап кризи операційної системи | як правило операційна система не функціонує |
VII. | Етап ліквідації операційної системи | - |
Етап запуску функціонування операційної системи та виходу на проектну потужність характеризується початком роботи операційної системи та освоєння нею проектних показників. Режим функціонування є перехідним, а цільовими орієнтирами для системи управління є максимальне зниження часу засвоєння проектних показників та виходу на проектну потужність операційної системи.
На етапі стабільного функціонування операційної системи. який характеризується функціонуванням операційної системи в нормативному режимі, основним цільовим орієнтиром для системи операційного менеджменту є максимізація часу функціонування у нормативному режимі завдяки прогнозуванню і своєчасному прийняттю заходів щодо невиникнення кризових ситуацій і утриманню під контролем усіх імовірних збурюючих чинників.
Етап виникнення та прояву суперечностей у функціонуванні операційної системи – на цьому етапі функціонування операційної системи відбувається з відхиленнями та збоями; ці проблеми можуть бути викликаними причинами як внутрішньовиробничого, так і зовнішнього по відношенню до операційної системи походження. Своєчасний вияв цих проблем, якщо вже відвернути їх появу не вдалося, складає цільовий орієнтир для менеджменту. При застосуванні на підприємстві ефективного менеджменту, операційна система може ніколи не виходити за рамки етапу стабільного функціонування.
Етап усунення суперечностей у функціонуванні операційної системи та поновлення стабільності її функціонування передбачає активні дії з боку менеджменту по регулюванню операційної діяльності шляхом розробки та реалізації програм оновлення техніко-технологічної бази, зняття з виробництва старих видів продукції та освоєння виробництва нових, перепідготовки персоналу тощо. Цей етап характеризується функціонуванням операційної системи в перехідному режимі. В залежності від масштабу перетворень та успіху їх здійснення операційна система переходить або до 3-го етапу – стабільного функціонування – або до етапу кризи.
Етап кризи– характеризується, як правило, зупинкою функціонування операційної системи. Цільовим орієнтиром операційного менеджменту є мінімізація часу перебування у кризовому стані та реорганізації операційної системи задля виводу її з кризи та відновлення стабільності функціонування. В разі якщо антикризові заходи були здійснені успішно (режим функціонування при цьому є перехідним), то операційна система повертається до стабільного функціонування у нормативному режимі на якісно новому рівні. В разі ж, коли антикризові заходи не здійснювалися, або при неможливості усунення кризових явищ чи при наявності невиправдано великих витрат на їх усунення цілком імовірною стає ліквідація операційної системи.
У функціонуванні операційної системи виділяють нормативний та перехідний режими.
Нормативний режим функціонування є характерним для етапу стабільного (усталеного) функціонування операційної системи на етапі зрілості. Цільовою орієнтацією системи управління при нормативному режимі функціонування є забезпечення усталеності функціонування максимально тривалий час. Основними характеристиками нормативного режиму функціонування є наступні:
- ступінь ризику і невизначеності є мінімальною;
- розподіл повноважень у структурі управління є жорстким;
- результативність управлінських рішень, що приймаються, відчувається у реальному часі;
- операційні процеси мають стабільний і гармонійний характер.
Перехідний режим функціонування є характерним для етапів росту та освоєння проектних показників, та перетворень операційної системи. Цільовою орієнтацією системи управління при перехідному режимі функціонування є забезпечення переводу операційної системи у новий якісний стан з мінімальними витратами коштів та часу. Основними характеристиками перехідного режиму функціонування є наступні:
- ступінь ризику є пропорційною масштабам перетворень;
- розподіл повноважень у структурі управління є гнучким;
- результативність управлінських рішень, що приймаються, відчувається через деякий проміжок часу;
- операційні процеси мають динамічний характер.
Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 3639;