Закономірності навчання – це зв’язки, що стійко повторюються, між складовими частинами, компонентами процесу навчання.
Об’єктивні закони і закономірності, які відображають суттєві і необхідні зв’язки між явищами і факторами навчання, дозволяють зрозуміти загальну картину розвитку дидактичних процесів. Проте вони не містять безпосередніх вказівок для практичної діяльності, а являються лише теоретичною основою для розробки і вдосконалення її технології. Практичні рекомендації і вимоги до здійснення навчання знаходять відображення і закріплення в принципах і правилах навчання.
Принципи навчання (дидактичні принципи) – це головні (загальні, керівні) положення, що визначають зміст, організаційні форми і методи навчального процесу відповідно з його цілями і закономірностями.
Принципи навчання характеризують способи використання законів і закономірностей відповідно з наміченими цілями.
Принципи навчання за своїм походженням являються теоретичним узагальненням педагогічної практики. Вони носять об’єктивний характер, виникають із досвіду практичної діяльності. Тому принципи являються керуючими положеннями, які регулюють діяльність в процесі навчання людей. Вони охоплюють усі сторони процесу навчання.
В цей же час принципи носять суб’єктивний характер, так як відображаються в свідомості педагога по різному, з різною ступінню повноти і точності.
Неправильне розуміння принципів навчання або їх незнання, невміння слідувати їх вимогам не відміняють їх існування, але роблять процес навчання не науковим, малоефективним, суперечним.
Дотримання принципів навчання – найважливіша умова ефективності процесу навчання – показник педагогічної культури викладача.
Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 1142;