Організація дослідно-конструкторських та проектно-конструкторських робіт

На третьому етапі інноваційного процесу виконуються дослід­но-конструкторські та проектно-конструкторські роботи (ДКПКР).

Дослідно-конструкторські та проектно-конструкторські ро­боти— це сукупність взаємопов'язаних процесів зі створення нових або удосконалення діючих конструкцій виробів згідно з вимогами замовника-споживача. Це розробка аванпроектів, ескізно-технічне проектування, випуск робочої конструкторської документації, виго­товлення й випробування експериментальних зразків. Ці роботи проводяться в спеціалізованих лабораторіях наукових установ, у конструкторських бюро та на експериментальних підприємствах ве­ликих корпорацій.

Фінансування ДКПКР здійснюється за рахунок державних або власних коштів. На промислових підприємствах роботи цього етапу виконує відділ головного конструктора, у розпорядженні якого — технічна база для виробництва експериментальних зразків та їх ви­пробування. Зміст ДКПКР залежить від характеру об'єкта розробки, його призначення, способу виготовлення тощо. Етапи конструктор­ських робіт регламентує Єдина система конструкторської документа­ції (ЄСКД), яка діє в усіх галузях промисловості. Осяг конструктор­ських робіт залежить від виду виробу, його складності, прогнозного об­сягу продажів, тривалості життєвого циклу товару та інших факторів.

Проектування нового виробу складається з таких етапів:

1) складання технічного завдання;

2) розрахунок технічної пропозиції (аванпроект);

3) розробка ескізного проекту;

4) розробка технічного проекту;

5) підготовка робочої конструкторської документації, проведення
нормоконтролю, патентної та метрологічної експертизи;

6) виготовлення й випробування експериментального зразка;

7) коригування робочого проекту й випуск встановленого осягу
виробів;

8) перевірка, узгодження, внесення змін, затвердження робочого
проекту;

9) передача документації у відділ головного технолога.

Технічне завданняскладається спільно з представниками за­
мовника й підприємства. У ньому відображаються тактико-технічні
вимоги замовника, які містять умови й режим експлуатації товару,
необхідні технічні параметри й характеристики, розміри, строк служби, передбачуваний обсяг випуску, техніку безпеки, санітарно-гігіє­нічні норми, патентну чистоту, строки та умови зберігання, дизайн,
транспортабельність, спеціальні та інші вимоги. Керівник підприємства затверджує підготовлене технічне завдання.

Технічна пропозиціямістить розрахунки технічних параметрів та економічної ефективності, які обґрунтовують можливість і до­цільність розробки нового виробу. Розрахунки виконують у декіль­кох варіантах, аналізується й обирається оптимальний варіант, у якого найбільший очікуваний економічний ефект. Після узгодження й затвердження технічна пропозиція є основою для виконання на­ступних стадій конструкторських робіт.

Ескізний проектвиконується з дотриманням необхідних про­порцій у розмірах виробу. Виготовляється модель (макет) виробу. Спеціальна комісія за участю дизайнера обговорює його й затверд­жує прийнятий варіант. Для нього виконуються креслення, а також інші конструкторські документи. Ескізний проект є базою для роз­робки технічного проекту.

Технічний проектрозробляється в масштабі, з дотриманням стандартів і нормалей; у ньому виконуються всі види проекції з на­несенням відповідних розмірів. У технічному проекті уточнюються креслення загального вигляду виробу, виконуються креслення основ­них агрегатів і вузлів, їх специфікація, монтажні схеми з розрахун­ками на міцність, стійкість матеріалів.

Робоча конструкторська документаціярозробляється після І затвердження технічного проекту і на його основі. Вона являє собою робочі креслення всіх деталей виробу з необхідними розмірами.

На основі робочих креслень виготовляються експериментальні І зразки й провадяться їх попередні випробування. На етапі випробу­вання зразка уточнюються конструкції окремих деталей. За резуль­татами випробування коригується робочий проект у цілому.

На цьому етапі обов'язковими процедурами є проведення екс­пертизи на патентну чистоту, складання патентного формуляра, ви­пробування на надійність, експертиза виробу на відповідність сучас­ному рівню стандартизації, державні випробування, внесення змін у документацію за результатами випробувань. Після завершення цих робіт документація передається заводу-виробникові (при подальшо­му серійному випуску). Часто разом із документацією передається також і зразок виробу.

Розмноження, зберігання та облік конструкторської документа­ції здійснює спеціальне бюро технічної документації або архів.








Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 914;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.