Прибуток - це різниця між сумою продажів (валовою виручкою) від реалізації продукції і повною собівартістю продукції.
ПБ = Ц - С / С
Прибуток підприємства - це різниця між грошовою виручкою (оптовою ціною підприємства) від реалізації продукції (робіт, послуг) (Ц) і повною їх собівартістю (С / С).
Прибуток підприємства, отриманий від реалізації продукції (робіт, послуг) та відкоригований залежно від інших доходів (+) і збитків (-) називається балансовим прибутком.
З 1 січня 1991 р. як розрахунковий показник застосовується не товарна продукція, а реалізована. Тому маса прибутку від реалізації визначається як різниця між обсягом реалізованої продукції (без податку з обороту) і повною собівартістю реалізованої продукції (витрати на виробництво і реалізацію).
З 1993 р замість податку з обороту використовується показник податку на додану вартість, акцизи.
Частина балансового прибутку, яка залишається після сплати податків та інших платежів називається чистим прибутком.
ПЧ = ПБ - податки, обов'язкові платежі
Основні шляхи збільшення прибутку підприємства:
1. Збільшення виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) на основі збільшення виробництва товарної продукції, підвищення її якості та ціни реалізації.
2. Зниження собівартості продукції.
Балансовий і чистий прибуток підприємства в загальному вигляді відображає кінцеві результати господарювання, є головними показниками господарської та фінансової діяльності підприємства.
Валовий дохід підприємства - різниця між виручкою від реалізації продукції (В) і фондом відшкодування витрачених засобів виробництва (ФВ):
ВДП = В - ФВ, або сума фонду заробітної плати та балансового прибутку підприємства:
ВДП = ФЗП + ПБ
Сукупність фонду заробітної плати та чистого прибутку підприємства утворює комерційний дохід підприємства, який знаходиться в повному його розпорядженні.
З погляду фінансових можливостей підприємства у розширеному відтворенні необхідно враховувати відтворювальну ефективність підприємства. В якості пального відтворювального ефекту виступає показник валового доходу підприємства (ВДП), в якості кінцевого відтворювального ефекту - показник чистого продукту (ПЧ).
Таким чином, валовий дохід і чистий прибуток є джерелами формування фондів нагромадження і споживання та їх величина, динаміка, структура розподілу і використання обумовлюють темпи і ефективність розширеного відтворення підприємства.
Тому для підприємства (фірми) важливим є питання розміру прибутку, проте слід розрізняти абсолютний і відносний показники прибутку.
Відносним показником прибутку є норма прибутку (рентабельності), яка показує ступінь віддачі виробничих факторів, що застосовуються у виробництві.
Для визначення ефективності (окупність прибутком) поточних витрат підприємства на виробництво продукції (робіт, послуг) застосовують показник норми прибутку ( ), тобто ставлення балансового прибутку до повної собівартості реалізованої продукції у відсотках. Її формула має наступний вигляд:
ПБ - маса прибутку від реалізації продукції (балансовий прибуток),
С / С - повна собівартість.
Однак про ефективність виробництва, тільки за масою і нормі прибутку судити не можна.
На рух прибутку також впливають інтенсивні фактори:
- Зростання продуктивності праці як результат економії живої і уречевленої праці;
- Зниження собівартості;
- Якість продукції (роботи, послуг);
- Фондовіддача, тобто ефективність використання виробничих фондів.
Тому ефективність роботи підприємства у більшій мірі характеризує узагальнюючий показник - рівень рентабельності, який є одним з базових показників ефективності виробництва на макро- і мікрорівні.
Рентабельність - це кількісне визначення відносини балансового прибутку до середньорічної вартості основних виробничих фондів і нормованих оборотних коштів у відсотках. У практиці господарської діяльності підприємства норма (рівень) рентабельності визначається за формулою:
- Норма рентабельності,
- Балансовий прибуток,
- Середньорічна вартість основних виробничих фондів,
- вартість оборотних нормованих фондів.
Отже, норма рентабельності показує ступінь ефективності (окупності прибутком) використовуваних виробничих ресурсів. Рентабельність характеризує рівень віддачі і ступінь використання коштів у процесі виробництва і реалізації продукції (робіт і послуг).
Основні шляхи підвищення рентабельності:
- Здешевлення елементів авансованого капіталу;
- Зниження поточних витрат на виробництво продукції.
Зрештою умовою і того, і іншого є широке застосування у виробництві результатів НТП, що веде до зростання продуктивності суспільної праці та зниження на цій основі вартості одиниці ресурсів, використовуваних у виробництві.
У ринковій економіці прибуток - основа розвитку підприємницької фірми. У західній економічній літературі пропонується кілька теорій оптимізації діяльності фірми, але в їх основу принцип максимізації прибутку не закладений. Так, згідно з однією з теорій, метою фірми повинна бути не максимізація прибутку, а обсяг продажів. Перед фірмою ставиться завдання досягнення та утримання на можливо більшому часовому інтервалі певного рівня прибутку. У цьому випадку фірма буде орієнтуватися на середньогалузеву норму прибутку, що є результатом внутрішньогалузевої конкуренції.
Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 2118;