Драматургія і театр італійського Просвітительства
«Щоб створити націю, спочатку потрібно створити театр». Для Просвітительства, особливо італійського, цей вислів Гете був не лише характерним, а і дуже актуальним. Жодна галузь італійського мистецтва у ХУІІІ століття не сприяла так становленню національної самосвідомості, як театр. Стара італійська література і театр були не в змозі відповісти на нові хоч ще і не чітко виражені, духовні запроси самих різних прошарків населення.
Намагання реформувати театр робилися на основі попередньої італійської традиції літературної комедії, яка к початку ХУІІІ століття зовсім захиріла, і на основі французької класицистської комедії, головним чином Мольєра. Однак одиничні спроби навіть обдарованих драматургів, помітних результатів не дали. В Італії як і раніше панувала комедія дель арте, що ввібрала багато місцевих, провінційних елементів. У свій час їй вдалося поєднати низовий буффонний елемент з романтичним світом літературної комедії ХУІ століття. Імпровізаційна комедія залишалась єдиним живим театром, але к початку ХУІІІ століття вона вичерпала себе і у попередньому вигляді вже не відповідала світоглядним потребам Просвітительства і була не в змозі задовольнити смаки ХУІІІ століття.
Для ідейного розпуття, на якому знаходився тоді італійський театр, вельми показовою була фігура венеціанського драматурга Пьєтро Кьярі. За висловлюванням його сучасників ця людина поєднувала у собі «все найекстравагантніше, що було у новому, і найвульгарніше, що було у старому». У його творах вигадливо перепліталися фантастичні велетені, таємничі жінки, нічні сутички, мотузкові сходи, неймовірні характери, поверхова філософія і риторика.
Як талановитий ремісник, Кьярі зумів використати віяння часу. Його успіх був величезним, але короткочасним. Для сцени він пропав безслідно, і згадують його лише при вивченні творчості Карло Гольдоні і Карло Гоцці.
Саме на долю Карло Гольдоні, Карло Гоцці і їх молодшого сучасника Вітторіо Альф’єрі випала честь представляти своє століття у провідних його тенденціях: станова рівність, національне начало, власна свобода. Цей успіх був обумовленим їх реформаторською діяльністю в галузі театру, яка була співзвучна часові.
Карло Гольдоні (1707-1793). У творчості Карло Гольдоні втілено просвітительську ідеологію буржуазної інтелігенції ХУІІІ століття.
Гольдоні створив більше 300 драматургічних творів. З часів Лопе де Вега світова драматургія не знала такої творчої продуктивності. Але в першу чергу його ім’я увійшло в історію світового театру як ім’я великого комедіографа і реформатора італійського театру, засновника італійської національної літературної комедії.
Він написав 137 комедій, серед яких «Слуга двох панів», «Комічний театр», «Трактирниця» (або «Хазяйка заїзду»), «Кофейня», «Родина антикварія», «Жіночі плітки», «Віяло», «Кьоджинські пересуди», «Кампьєлло» та багато багато інших.
За професією він був адвокат і йому багато прийшлось їздити по справах по різних містах Італії, де Гольдоні мав можливість знайомитись з виступами різних театральних трупп, мистецтвом акторів-імпровізаторів. Згодом Гольдоні розпочав регулярно співробітничати з однією італійською труппою, допомагаючи її акторам долати штампи: оновлював сценарії, вводив сучасні теми і вивільнював діалоги від чергових реплік. Тут він зробив свою першу спробу як драматург.
У 1745 році відбулася зустріч Гольдоні з одним з кращих імпровізаторів того часу Антоніо Саккі, у співпраці з яким була створена його комедія «Слуга двох панів».
З кінця 40-х років Гольдоні починає займатися театром професійно з однією з кращих в Італії трупп – антрепренера Джироламо Медебака в театрі Сант Анджело - і за п’ять років створив принципово новий репертуар. За один театральний сезон Гольдоні писав по шість-вісім п’єс. У цей час були написані кращі його шедеври.
Один з них – комедія «Комічний театр»(1750), де на зразок Шекспіра у «Гамлеті» і Мольєра у «Версальському експромті» Гольдоні висловив свої вимоги до акторського мистецтва і виклав своє кредо комічного театру. Цю п’єсу на думку одного з дослідників його творчості (Ф.Флор) можна розглядати як ідеальну передмову і післямову до всієї театральної діяльності Гольдоні.
У короткому викладенні основні її положення мають наступний вигляд:
Глядач втомився від імпровізованої комедії, де з вистави у виставу кочують ті ж самі слова і жарти. Не встигає Арлекін відкрити рота, як глядач готов вже підказати, що буде далі.
Гольдоні ставить перед акторами нові завдання.Тепер актору потрібно не лише знати текст, але і вчитися його розуміти, оскільки комедії характерів витягаються з океану життя. Неграмотний актор не може осягнути жодного характеру. Сьогодні потрібен актор «освічений». Декламація по старинці, сповнена антитез і риторики, вже не годиться для виконання комедій нового типу. «Французи будували свої комедії навколо одного характеру (роблячи це з великим мистецтвом), але італійці бажають бачити у комедії багато характерів. Вони хочуть, щоб центральний характер був чітко окресленим … і щоб інші епізодичні персонажі також були наділені характерами».
Замість того, щоб виходити на сцену і розповідати глядачам, - як це робили всі коміки імпровізаційної комедії, актор повинен виступати з текстом, здатним «розбудити найпотаємніші сердечні почуття, допомогти глядачу усвідомити власний характер».
Дію не потрібно перевантажувати випадковостями і несподіванками. Мораль повинна бути посипана сіллю жартів і присмачена комічними епізодами. Кінцівку бажано робити несподіваною, але добре підготовленою. Геть характери, що ображають звичаї! Геть всілякі алегорії і натяки!
Комедії не можна створювати«без тривалого вивчення, постійної практики і пильного споглядання сцени, звичаїв і народної психології». Актори повинні проголошувати сценічний текст з тією природністю, з якою розмовляють у житті. Жести повинні відповідати змісту того, що вимовляється. На сцені можуть з’являтися одночасно не три персонажі, як повелося з часів Горація, «але вісім і десять, аби вони були розумно введені».
Великий французький просвітитель ХУІІІ століття - Вольтер розглядав творчість Гольдоні у дусі практичної і раціоналістичної філософії Просвітительства. Такі ідеологічні основи театру Гольдоні приваблюють Вольтера більш за все. Він ще заздалегідь оцінив успішність реформи Гольдоні, яка була спрямована на створення дієвого сучасного театру шляхом подолання обмежувальних змістовних і сценічних принципів комедії дель арте, яку Гольдоні і його однодумці вважали, у деякій мірі, перешкодою для розвитку сучасного літературного італійського театру. Оцінюючи комедії Гольдоні Вольтер підкреслював: «Ви вирвали свою вітчизну з рук Арлекінів».
Комедія дель арте, дійсно, к початку ХУІІІ століття, нерідко уявляла собою беззмістовне, чисто розважальне видовище. Карло Гольдоні, розумно і обачливо, розпочав реформу італійської комедії, привносячи незнайомі їй якості. Перш за все потрібно було відучити акторів від імпровізації. Спочатку він включав у свої п’єси-сценарії написаний літературний текст: сперш в межах однієї ролі, як це відбулося в одному з перших драматургічних опусів Гольдоні – комедії «Мололо – душа товариства» (або «Світська людина»); потім більше, таким чином поступово, витісняючи імпровізацію. Так само вчинив він і з масками, обмежуючи їх кількість і надаючи їм все більш і більш конкретний побутовий зміст.
Запорукою успіху зусиль Гольдоні було те, що його драматургічні пошуки йшли паралельно з пошуками нових прийомів акторського виконання, сценічної виразності, опануванням нової сценічної мови, максимально наближеної до живої розмовної мови. Простоти і природності – ось що вимагав він від актора. Ці ж принципи лежали в основі його драматургії.
Комедія дель арте опинилася непомітно для себе самої «в полоні» нової театральної системи. По суті, ставши її основою, вона в ній розчинилася.
Тим самим Гольдоні ввівнову манеру акторського виконання і нові вимоги до композиційної організації комедій. Це стало першим етапом його реформи. Як він сам писав пізніше у своїх «Мемуарах», це було пов’язано з перетворенням імпровізаційного театру у літературний. Йому вдалося замінити фарси справжніми комедіями, а маску-тип повнокровним характером.
В основі комедійної системи Гольдоні лежать: природа («природна» людина, якою керує розум і природне почуття), саме життя і сценічні закони, а її суть – розуміння комедії як на сукупності характерів, як «оркестр, а не соліста».
Суть його театру – у разючій злитості театральної гри з життєвим різноманіттям і багатобарвністю. У передмові до першого видання його творів у 1750 році було зазначено: «Єдність Театру і Світу».
На зміну маски комедії дель-арте Гольдоні вивів на сцену певний соціальний типаж. Він відкинув штампи традиційної італійської комедії і розпочав писати сучасною мовою на сучасні теми з використанням кращого досвіду комедії дель арте, взявши від неї майстерність інтриги і гостроти положень.
Свої комедії Гольдоні називав комедіями середовища, або колективними комедіями (інколи їх називають «комедіями звичаїв»). На його думку у виставі не повинно бути головних героїв – кожен, хто виходить на сцену повинен мати свою вдачу, як у реальному світі кожна людина має свій характер і життя.Він виступає у ролі дослідника життя, який вивчає характер людських відносин у всій їх складності.
Тому завданням драматурга повинно стати правдиве змалювання загальної соціальної картини, що з великою майстерністю і зробив Гольдоні у своїх комедіях, створивши картини міського побуту, життя і звичаї різних станів. До нього ніхто у світовій драматургії не намагався зображувати настільки низькі прошарки суспільства. Серед його героїв рибалки, гондольєри, селяни, солдати, кухарки, рукодільниці. У цьому сенсі особливо знамениті його комедії «Кьоджинські пересуди» і «Кампьєлло».
Будучи представником просвітительської ідеології, Гольдоні прагнув зображення і критики пануючої моралі – його комедія повинна була стати школою моралі. У комедії «Комічний театр» він говорить, що «якщо центральний персонаж порочний, то він або повинен виправитися, або сама комедія дурна» і далі продовжує: Коли бажаєш вивести характер порочний, то зроби його епізодичним, щоб відтінити характер доброчинний і тим сильніше вихвалити доброчинність і посоромити порок».
У абсолютній більшості випадків Гольдоні воліє робити головними героями комедій позитивні персонажі. Виводячи негативних героїв, драматург не доводить їх до потрібного покарання, а по ходу дії приводить до каяття і наставляє на шлях виправлення. Гольдоні застосовує моральні норми не лише до головних героїв, але і до більшості решти своїх персонажів. Він не міг вчинити інакше, будуючи комедії на великій чисельності персонажів. Наприклад, у «Трактирниці» він створює два найточнішим чином розроблених характери (Мірандоліна і Ріпафратта) і два ескізно, але точно намічених (маркіз і граф). У «Феодалі» - ціла серія (маркіз Флоріндо, маркіза Беатріче, Розаура, депутати комуни).
Для створення у комедії достовірного життєвого середовища з чисельним населенням Гольдоні застосовує цікавий принцип їх композиційного структурування. У більшості його зрілих п’єс сюжет або самий банальний, з короткою архетиповою інтригою, або інтриги, як такої немає зовсім, случаються якісь малозначні події.
Як правило, його комедії починаються без будь якої підготовки – наче театральна завіса піднялася у момент продовження якоїсь дії між персонажами або розмови. Відбувається миттєве знайомство, як це трапляється у повсякденному житті. Гольдоні вводить своїх персонажів не поступово, а відразу і з першої репліки вони починають говорити лише їм притаманною мовою. Комедіограф не заплутує глядача поступовим їх відкриттям.
Величезне значення Гольдоні надає змалюванню обстановки і середовища, у якому живуть його герої. Він розуміє, що обстановка, у якій герої проводять більшу частину життя, інколи говорить про них більше, ніж самі б вони могли сказати про себе.
Він створює середовище, що складається з різних характерів, а не окрему яскраво індивідуалізовану особистість. В комедіях Гольдоні характери не є чимось самоцінним - інтерес вони викликають не кожен окремо, а у своїй сукупності. Їх соціальні зв’язки цікавіше, ніж їх індивідуальні особливості.
Це пояснює композиційні особливості розв’язки у його комедіях: Гольдоні любить збирати у фінальній сцені всіх діючих осіб (за винятком суто епізодичних).
Реформа Гольдоні мала своїх прихильників і лютих противників. Одним з прихильників творчості Гольдоні є Вольтер, який собливо підкреслював виховне значення гольдонієвських комедій. За його словами, Гольдоні був не безпристрасним регістратором зовнішнього світу, а творцем, що вмішувався у життя, прагнув до його виправлення, тому що світ цього потребував.
Якщо Вольтер цінував Гольдоні за просвітительський дух його комедій, вбачаючи в них заклик до станового рівняння і перемогу нової, буржуазної у своїй основі, моральності, вільної від теологічних і ідеалістичних підстав (основ), то другий сучасник Гольдоні – Карло Гоцці – саме за це його і звинувачував. Гоцці роздратовано писав, що Гольдоні у своїх комедіях виводив справжніх дворян, як зразок пороку, і у противагу їм виставляв всіляких плебеїв, як приклад серйозності, доброчинності і статечності. Слідом за цим Гоцці з подивом запитував: «…чи може письменник настільки принизитись, щоб описувати вонючих покидьків суспільства? Як вистачає у нього рішучості вивести їх на театральні підмостки? І особливо, як він дерзає віддавати подібні твори у друк?»
По суті зусиллями Гоцці, який, крім відкритих дискримінаційних нападів на творчість Гольдоні, методично створював пародії на кожну з його п’єс, Гольдоні був змушений покинути Італію і знайти собі притулок у Парижі. У Парижі Гольдоні прожив тридцять років (з 1762), але нічого рівного італійським творам він так більше і не написав. У паризький період творчості він написав декілька п’єс французькою і три томи «Мемуарів». Позбавлений під час революції пенсії, Гольдоні помер залишений всіма у повній убогості.
Театр Гольдоні мав величезне значення для подальшого розвитку театру. Реалістичний напрямок в італійській літературі і театрі мав своїм попередником саме Гольдоні. Він заповів своїм нащадкам інтерес до «маленької» людини, зовнішньо невигадливим темам, непоказним подіям буденного життя. В творчості Гольдоні простий народ, до якого він ставився з доброзичливою посмішкою, бажанням зрозуміти і полюбити, вперше «входить» у велике мистецтво. Ці якості робили його драматургію етично привабливою і для наступних поколінь. Автор кращого італіського роману ХІХ століття «Заручені» Алессандро Мандзоні писав: «А Гольдоні?! Який комічний талант! Мольєр змушує сміятися, але інколи і ненавидіти своїх персонажів; Гольдоні змушує посміхатися і любити».
Активне втручання Гоцці у реформу Гольдоні нічого не змінило. Реформа Гольдоні, не зважаючи на незадоволення її противників, перемогла і створена ним система лягла в основу національної італійської комедії. Гольдоні проклав нові шляхи своєму театрові, завоювавши прибічників в інших європейських країнах.
Карло Гоцці (1720-1806). Гоцці написав десять казок для театру та двадцять три п’єси в манері іспанської «комедії плаща і шпаги». В першу чергу його ім’я уславили казки, які прийнято називати «фьябами». Це «Любов до трьох апельсинів», «Ворон», «Король-олень», «Принцеса Турандот», «Жінка-змія», «Зобеїда», «Щасливі жебраки», «Синє чудовисько», «Зелена пташка», «Дзеім, цар джинів, або Вірна раба».
Крім першої пародійно-полемічної фьяби «Любов до трьох апельсинів», яка залишились у вигляді сценарію, решта – віршовані повномірні літературні тексти. Казки Гоцці написані піднесеною літературною мовою доби Відродження і чергуються з прозою венеціанського діалекту.
Декларативні заяви Гоцці висловлені у полемічному протистоянні з «недопустимо вульгарними» комедіями Гольдоні, нерідко не підтверджувалися його драматургічною практикою. Тому при аналізі його творчості необхідно розрізняти суб’єктивні наміри і художню об’єктивність Гоцці. Свій шлях в драматургії Карло Гоцці знаходить через італійський фольклор, але якби вороже він не ставився до нововведень раціонального століття, зокрема реформи Гольдоні, все ж таки він залишається сином свого часу і багато в чому відображає ідеали Просвітительства.
Гоцці вбачав у театралізовані казці великі можливості для контрастного суміщення казкового, реально-побутового і буфонного елементів. Це стосується стилістичного зовнішнього боку нового жанру. Але, на думку Гоцці, ніяка новизна, ніяка «закрученість» сюжету, ніякі чудеса і чарівна таємничість самі по собі не зможуть задовольнити глядачів. Щоб справити враження на публіку, казки повинні містити у собі «філософські думки», «дотепну критику», «діалоги, що виходять з самої душі», і «перш за все ту чарівність, завдяки якій для глядачів неможливе стає реальним» («Марні мемуари», Гоцці).
Обравши для своїх драматургічних опусів жанр театральної казки, Гоцці підкреслював, що цей жанр найтрудніший серед усіх драматургічних жанрів.
Реальним людям Гоцці нерідко надає перевагу маскам, але скоріше він використовує їх узагальнюючі, подеколи навіть символічні можливості. Натомість, використовуючи цю спадщину комедії дель арте, Гоцці йде шляхом ненависного йому Гольдоні: він наповнює маски певним змістом, а не просто змальовує їх у «музейному» традиційному вигляді.
У своїй драматургії Гоцці зберіг чотири маски – Труффальдіно, Панталоне, Бригелли і Тартальї, але у його п’єсах вони, як правило, не пов’язані з розвитком магістральної лінії сюжету і суттєво переосмислені драматургом.
Для його казок особливо характерним є контрастні сполучення – світлого і темного начал, високої патетики героїчних персонажів і побутової буфонади, носіями якої є скоректовані з урахуванням сучасних вимог сцени образи комедії масок.
Гоцці у своїх казках у алегоричній формі дає зразки високої моральності, приклади героїчного кохання і величної доблесті: мужності, почуття обов’язку, безстрашшя і ідеальної стійкості. Він втілив тут, поряд із філософською і літературно-театральною полемікою, свої власні релігійні і моральні почуття. Оточуюча реальність увійшла у чудесний світ казок Гоцці, стала там предметом сатири, пародії, фантазії, але це не заважало глядачам впізнавати конкретних осіб і персоніфіковані ідеї.
Форма, обрана Гоцці, виявилась достатньо ємною і гнучкою, для того щоб відповідати завданням часу і самого автора.
Першою написаною Гоцці казкою була «Любов до трьох апельсинів».Він її задумав як пародію на твори Гольдоні і Кьярі. У пролозі до цієї казки Гоцці пише, що у «виборі першого сюжету, який було взято з пустої казки, що розповідають дітям, у грубості діалогів, дії і характерів, навмисно споганених, я хотів висміяти «Перехрестя», «Кухарок», «Кьоджинські пересуди» і багато інших плебейських і тривіальних творів сеньйора Гольдоні». Літературно-пародійне завдання у казці «Любов до трьох апельсинів» виступає найбільш виразно.
В образі мага Челіо Гоцці виводить Гольдоні, а феї Моргани – Кьярі. Ці «чарівники- драматурги» марно намагаються вилікувати принца Тарталью від нудьги. В образі Тартальї Гоцці дає алегоричне зображення венеціанського глядача.
У створенні характерів велике значення у Гоцці має мовна характеристика персонажів. Маг Челіо висловлюється суконною адвокатською мовою, що було конкретним натяком на колишню професію Гольдоні. Фея Моргана говорить надзвичайно пихато, що пародіювало мову абата Кьярі.
Театральна казка віднині стає для Гоцці засобом перетворення пристрастей і ідей у чуттєві алегорії.
У написаних після «Любові до трьох апельсинів» казках літературно-пародійний момент помітно скорочується, а інколи і зовсім відсутній.
У казці «Зелена пташка» зовсім відсутня будь яка літературна полеміка з Гольдоні. Вона присвячена викриттю «себелюбства» і теорії «розумного егоїзму» Гельвеція (в особі Ренцо і Барбаріни). Один з її героїв ковбасник Труффальдино уособлює повстання розуму і буржуазного практицизму проти віри і традиційної моральності.
Так суб’єктивний намір Гоцці – нападки на просвітителів – майже повністю поступився місцем художній об’єктивності Гоцці. І, таким чином, заміть памфлету на просвітителів створив чудову, побудовану на власній логіці казка про невдячних, розпещених дітей, яких життєві випробування навчили чуйності, благородству і вдячності.
Антибуржуазна сутність «Зеленої пташки» і пафос розвінчання егоїзму будуть високо оцінені у ХІХ столітті.
У казці «Ворон» імпровізаційні сцени з масками зведені до мінімуму. Стилістично «Ворон» тяжіє до трагікомедії. Доречи, сам автор більшість своїх п’єс називав «трагіко-комічна казка». «Благородні» герої тут говорять віршами «високого стилю», а маски – побутовою прозою.Особливої уваги заслуговує образ благородного юнака, для створення характеру якого Гоцці, серед іншого, використовує і мовний аспект.
«Король-олень». У цій казці Гоцці продовжує пошуки трагікомічного казкового стилю. Літературно-полемічний елемент тут зовсім відсутній, а роль масок звужується ще більше. Текст реплік масок у своїй більшості написаний Гоцці. «Король-олень» мав доволі ускладнений сюжет, а для розв’язання закручених колізій і перипетій драматург використовував прийоми чарівних перетворень, що не завжди було вмотивоване. Незважаючи на все це фьяба мала у публіки величезний успіх.
У першу чергу успіх був пов'язаний з позитивними образами фьяби – Андіани і короля Дерамо. Андіана уособлювала собою образ вірної, люблячої дружини, яка була обрана королем Дерамо у дружини і продовжувала його кохати і тоді, коли його душа втілилася у тіло жебрака.
По суті ця фьяба була гімном високій духовності і відданому, безкорисливому коханню. Вона звучала як заклик до вірності кращим традиціям народної моралі. Її строга мораль і сильні почуття зближували драматургічні пошуки Гоцці з просвітительськими ідеями, принаймні актуальною у ХУІІІ столітті системою моралі.
«Принцеса Турандот» по праву вважається найкращим драматургічним твором Гоцці.
Зваживши на критику надмірності чудес у його п’єсах, Гоцці у фьябі «Принцеса Турандот» відмовляється від «чудесного», але звертається до східної екзотики, на яку у літераторів появляється мода. Дія «Турандот» відбувається у фантастичному Пекіні. Фабула п’єси сходить до дуже давнього фольклорного мотиву (три загадки, які потрібно розв’язати під страхом смертної кари), а сюжет розгортається через безліч різких сюжетних здвигів і несподіваних поворотів.
Східний колорит гармонує з фантастичністю дії і незвичайністю характерів. Вся фьяба просякнута настроєм чутливості, який нагнітається до крайньої межі. У центрі фьяби – образ Турандот - розумної, свободолюбної принцеси, яка мужньо виступає проти сімейного рабства. Він навіть виступив проти тієї моралі покірливості, яку пропагував: принцеса Турандот відстоює право самою розпоряджатися своєю долею.
Успіх «Турандот», прем’єра якої відбулася 24 жовтня 1762 року, був грандіозним. Саме він поставив крапку у багаторічній полеміці Гоцці з Гольдоні і примусив Гольдоні визнати себе переможеним та покинути Італію.
Фьяба «Щасливі жебраки» стилістично дуже близька «Турандот». Її сюжет побудовано на розповсюдженій темі багатьох казок: добрий король, щоб бути невпізнаним, переодягається жебраком і проникає у середовище своїх підданих з метою узнати їх нужди і правду про своїх міністрів.
Ілюзійність казкової форми не завадила Карло Гоцці створити високо поетичні і глибоко людяні образи і характери. Незважаючи на екзотичність та фантастичність загального строю фьяб, в першу чергу, їх відрізняє і зближує з сучасністю високе гуманістичне звучання і віра в розум і чисті почуття людини.
Не зважаючи на те, що, з одного боку Гоцці проголошує себе захисником і реставратором комедії дель арте, принциповим консерватором, який не сприймає «нові віяння», а з іншого – практично вносить свою лепту у реформування італійського театру і виступає як один з творців нового літературного репертуару.
Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 2567;