Математичне моделювання інформаційного процесу в БЕС
На основі етапів інформаційного процесу в БЕС можна побудувати узагальнену схему (рис 1.3).
Рис.1.3. Узагальнена схема інформаційного процесу в одноканальній БЕС
Обмін інформацією в БЕС рогдядається як випадковий процес, і тому для вирішення завдань теорії обміну інформації використовуються імовірнісні моделі та методи. Статистичний підхід необхідний при передачі і прийомі сукупності всіх можливих повідомлень, які представляють випадковий процес.
З математичної точки зору теорію обміну інформацією можна розглядати як теорію операторів над множинами. Вигляд цих перетворень буде залежати від завдання, що розв'язується під час передачі та прийому інформації, умов, в яких відбувається обмін інформацією і технічних засобів та методів передачі і прийому.
Основними завданнями теорії обміну інформацією є:
- виявлення сигналів;
- оцінювання сигналів;
- синтез структур систем обміну інформацією, які вирішують дані завдання оптимальним чином.
Процеси, що відбуваються в одноканальній БЕС (рис.1.3), можна охарактеризувати співвідношенням:
(1.1)
де U- представляє сукупність можливих повідомлень джерела інформації на передавальній стороні системи, з яких виходить V - сукупність прийнятих повідомлень. Символи T представляють перетворення, відповідні операції кодування передавача - TT(N), операції впливу каналу або середовища - TM(N) і операції TR(N)), що виконуються приймачем для перетворення прийнятих сигналів в повідомлення (або рішення). Індекс N зверху вказує на можливість введення в систему шуму на даному етапі.
Головне завдання, що стоїть перед БЕС в процесі обміну інформацією, полягає в досягненні тотожності між прийнятою V і початковою U сукупністю повідомлень. Це досягається шляхом відповідного вибору операцій TR(N) і TT(N) або обох разом. Перетворення TM(N), яке представляє вплив середовища, вносить істотне обмеження на якість системи.
Структура системи залежить від виду обміну інформацією. Розрізнюють наступнівиди:
1) Обмін інформацією, при якому виноситься певне рішення.
2) Обмін інформацією, при якому не виноситься рішення.
БЕС першого виду містять операції вироблення рішень, прийняті з урахуванням невизначеності, що виникає через наявність шуму.
У загальному випадку, перетворювачі необхідні для узгодження джерела інформації, каналу обміну і приймача інформації, а також для здійснення ефективного обміну інформацією і включають кілька етапів перетворень (кодування-декодування, модуляція-демодуляція, мультиплексування, біосенсори, електроди і т.д.).
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 642;