Класифікація БЕС

Основні поняття про біомедичні електронні системи

 

Призначення біомедичних електронних систем

Біомедичні електронні системи (БЕС) призначені для автоматизованої обробки біомедичної інформації, а саме, для ії реєстрації, перетворення, зберігання, передачі, відображення та розпізнавання.

Сучасна концепція побудови БЕС передбачає об'єднання електронних записів про пацієнтів з архівами медичних зображень і фінансовою інформацією, даними моніторингу з медичних приладів, результатами роботи автоматизованих лабораторій, наявність сучасних засобів обміну інформацією (електронної пошти, Інтернету, відеоконференцій).

Головна відміна БЕС від інших електронних систем полягає в тому, що в БЕС джерелом сигналу є жива біологічна тканина або енергія перетвореного випромінювання, яке прикладено до тканини.

 

Класифікація БЕС

Відомі різні види класифікації БЕС.

Може бути класифікація БЕСв залежності від рівнів управління та організації:

‒ державний;

‒ територіальний;

‒ установський.

Існує класифікація БЕС, обумовлена специфікою предметної області:

‒ офісні БЕС;

‒ БЕС для діагностики;

‒ БЕС для лікування;

‒ експертні БЕС;

‒ інформаційно-керуючі БЕС;

‒ БЕС, побудовані на принципах інтегрованих рішень.

Основне завдання офісних БЕС ─ забезпечення інформаційною підтримкою лікувального закладу (автоматизація адміністративних, фінансових та виконавчих функцій клінічного персоналу).

Призначення БЕС для діагностики ─ автоматизоване введення і збереження результатів лабораторних досліджень. До них відносяться БЕС мікробіології, радіології, рентгенографії, комп'ютерної томографії, ультразвукового дослідження, лабораторій функціонального дослідження БЕС Прикладами БЕС для діагностики є 12-канальний електрокардіограф “UCARD-200” та реанімаційно-хірургічний монітор “UM-300”.

Експертні БЕС, або системи, засновані на знаннях, які аналізують інформацію на основі подання знань про предметну область і логічний висновок. В них є взаємодія з базами даних та базами знань. Прикладом експертної БЕС є діагностичний комплекс “Кардіо +”.

БЕС, побудовані на принципах інтегрованих рішень, об’єднують клінічні дані для використання у всій медичній установі (або установах). В цих БЕС вирішуються завдання: формування та ведення єдиного інформаційного банку даних; автоматизоване ведення амбулаторної карти пацієнта; отримання і розподіл результатів функціональних, лабораторних та рентгенівських досліджень; статистична обробка даних діяльності медичного закладу; забезпечення захисту інформації від несанкціонованого доступу.

БЕС для лікування обладнані засобами впливу на пацієнта (наприклад, імплантовані електрокардіостимулятори ─ рис.1.1, системи для радіочастотної абляції та системи для стентування судин), а інформаційно-керуючі БЕС ─ БЕС, що мають контури біологічного зворотнього зв’язку (наприклад, системи магнітної терапії).

 

а) б)

Рис. 1.1. Імплантований електрокардіостимулятор:

а) схема розташування; б) зовнішній вигляд.

 

Ще один вид класифікації БЕС ─ залежно від габаритних розмірів і масштабів обміну інформацією.БЕС охоплюють широкий спектр виробів (рис. 1.2), масштаби функціонування яких простягаються від атомно-молекулярного рівня (лабораторії на чипі, системи доставки ліків) до планетного масштабу (телемедичні системи).

Існує класифікація БЕС в залежності від біофізичних величин, які системи вимірюють. Найбільш важливі величини можна згрупувати по наступним категоріям: біопотенціали, тиск, поток, швидкість, сила, імпеданс, розміри, температура, концентрація. Кожну величину можна зв’язати з певним органом або анатомічною структурою.

 

 

Рис.1.2. Класифікація БЕС залежно від габаритних розмірів і масштабів обміну інформацією

 








Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 650;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.