Поняття та види доказів
Важливим інститутом адміністративного судочинства є інститут доказів та доказування. Докази слугують засобом для встановлення судом обставин в адміністративній справі, без них здійснення правосуддя в адміністративній справі було б неможливим.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ч. 1 ст. 69 КАС України).
Доказом є не факт, обставина, а фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Факт – це явище об'єктивної соціальної дійсності. Факти існують незалежно від того, чи знають про них особи, що здійснюють судовий розгляд. Фактичні дані,тобто відомості про факт – це інформація, за допомогою якої можна пізнати факт. За допомогою доказів відбувається пізнання фактів, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, основним способом пізнання обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, є встановлення їх за допомогою доказів, тобто доказування. Доказування у адміністративному судочинстві – це врегульована правовими нормами діяльність адміністративного суду та учасників адміністративного процесу по збиранню і закріпленню, перевірці і оцінці доказів. Доказування, як пізнавальна діяльність, має свій предмет.
Предмет доказування – це те, що необхідно доказувати щодо кожної адміністративної справи. Факти, що входять до предмета доказування вказані у ст. 138 КАС України – це обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі. Предмет доказування конкретизується з урахуванням особливостей кожної адміністративної справи.
В адміністративному судочинстві України кожний доказ відіграє особливу роль у процесі встановлення істини у справі. Для визначення місця того чи іншого доказу у системі створена їх класифікація.
Докази у адміністративному судочинстві можна класифікувати за різними підставами, основними з яких є:
а) за способом формування докази поділяються на первісні і похідні (первісними називають докази-першоджерела, похідними називають докази, що відтворюють зміст іншого доказу);
б) за характером зв'язку змісту доказів з тими фактами, які необхідно встановити, докази поділяються на прямі (вказують на наявність чи відсутність факту) і непрямі (дозволяють зробити не один, а кілька імовірних висновків про факт);
в) за джерелом одержання докази поділяються на особисті і речові, залежно від того, є джерелом доказу людина чи матеріальний об'єкт (до особистих доказів відносять пояснення сторін, третіх осіб, висновки експертів, до речових письмові і речові докази).
Докази суду надаються особами, які беруть участь у справі. Ґрунтуючись на принципі офіційного з'ясування всіх обставин у справі, адміністративний суд повинен вживати передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі витребовувати з власної ініціативи докази яких, на думку суду, не вистачає.
Джерелами доказів в адміністративному процесі можуть бути:
1) пояснення сторін, третіх осіб та їхніх представників (ст. 76 КАС України);
2) показання свідків (ст. 77 КАС України);
3) письмові докази (ст. 79 КАС України);
4) речові докази (ст. 80 КАС України);
5) висновки експертів (ст. 82 КАС України).
М. Мельник, вживаючи термін засоби доказування, зазначає, що в адміністративному процесі, незважаючи на широке коло засобів доказування, на практиці переважно застосовують письмові засоби. Показання свідків, висновки експертів, речові докази в адміністративному судочинстві використовуються не так часто, як у цивільному судочинстві, бо значна частина адміністративних справ пов’язана з оскарженням правових актів. Основними засобами доказування в них будуть зазвичай письмові докази, зокрема текст рішення і різні додаткові матеріали, які були підставою для його прийняття; пояснення сторін, третіх осіб та їхніх представників з приводу змісту рішення та його обґрунтування. Такі сучасні засоби доказування, як електронні документи, віднесено до письмових доказів, а магнітні, електронні та інші носії інформації (наприклад, аудіо-, відео-, фото- чи кіноплівка, дискета, компакт-диск, чіп, фотографія тощо), що містять аудіовізуальну інформацію про обставини, які мають значення для справи, є речовими доказами[13].
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 1273;