Загальні положення. Для більшості зобов'язань цивільного права характерна двосторонність: з одного боку учасником виступає креди­тор

Для більшості зобов'язань цивільного права характерна двосторонність: з одного боку учасником виступає креди­тор, з іншого — учасник-боржник. Цілі збігаються по зуст­річній протилежній направленості: один передає, другий отримує. Але існує частина зобов'язань, де учасники пере­слідують одну і ту саму мету без протилежної направленос­ті і для досягнення якої вони об'єднують свої зусилля і вклади. Наприклад, для будівництва певного об'єкта учас­ники об'єднують свої зусилля і вклади. Усі вони діють ра­зом для досягнення певної мети. У відносинах між ними (учасниками) всі вони є кредиторами і боржниками одно­часно по відношенню один до одного.

Така взаємність у правах і обов'язках, а також наявність внутрішніх відносин (між учасниками) і зовнішніх відно­син (учасників з третіми особами) робить їх схожими до відносин, які складаються в господарських товариствах. Проте законодавець надав вибір суб'єктам і дозволив у тра­диціях римського приватного права вступати в такі відно­сини без створення юридичної особи, виділивши їх в окре­му групу договірних відносин — відносин, які виникають з договору про спільну діяльність. «Товариські об'єднання кількох осіб для спільного досягнення певної господарської мети зустрічаються вже у найглибшій давності. Сама ідея товариської домовленості там, де сил одного не вистачає для вирішення будь-якого життєвого завдання, сама по собі настільки проста і природна, що всюди, де ми зустрічаємо людину в гуртожитку, ми зустрічаємо і договір товариства. Немає такого цивільного законодавства в минулому, яке б не знало товариства»1. Інститут спільної діяльності бере витоки з основних положень договору товариства, які були викладені ще в Інституціях Гая. До нас перейшли основні ознаки та певні конструкції: внесення вкладів, правовий режим майна, порядок поділу прибутків тощо. «Проте, якщо в римському праві основна увага приділялася майновим аспектам внутріш­ніх взаємовідносин між самими товаришами, то наприкінці XIX і на по­чатку XX ст. стало активно розвиватися регулювання зовнішньої сторони буття товариства — відносин його учасників з третіми особами»2.

Спільну діяльність регулює глава 77 ЦК України, а ст. 1130 дає ви­значення і самого договору про спільну діяльність як договору, де сто­рони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.

Відносини, які виникають з указаного договору за своїм характером носять корреальний характер. «...Встановлено зовсім інше юридичне правовідношення, в якому одне і те саме зобов'язання повністю і не­роздільно відноситиметься до кожного із багатьох вірителей чи боржни­ків... Віритель і боржник пов'язані в одне штучне ціле, називаються duo rei»3. Цей термін — це назва тітула Дігест XLV. Reus — спільна назва для кредитора і боржника. А самі відносини за участю осіб з таким статусом називали correus, «із нього новітні письменники і утворили термін, дуже часто вживаний: корреальні зобов'язання і корреальність»4. За цією ж точкою зору, а саме з встановлення характеру розподілення прав і обов'язків між сторонами, ці договори відносять до групи синалагма-тичних договорів (взаємних).

Корреальність може бути як активна, так і пасивна. Зрозуміло, що відносини спільної діяльності є активними корреальними відносинами, оскільки із самого визначення передбачається необхідність вчинення активних дій. Відсутність чіткого визначення статусу кредитора і борж­ника у відносинах між сторонами договору дає можливість вивести на перший план спільну мету і визначити, що «їх взаємні права і обов'язки слугують тільки засобом її досягнення. Тому суб'єкти даного договору, як правило, не іменуються кредиторами і боржникми, а позначаються терміном «учасники»5. Вищезазначена активність стосується відносин, які виникають між учасниками по відношенню до третіх осіб (тобто у зовнішніх відносинах). Щодо внутрішніх відносин, то «багаточисленні члени товариського договору не розподілені на дві сторони, активну і пасивну, але всі знаходяться в однаковому юридичному становищі. Ко­жен учасник договору по відношенню до всіх учасників має права і несе обов'язки, будучи одночасно активним і пасивним суб'єктом»6.

Як правило, об'єднання вкладів, а також подальша діяльність за договором про спільну діяльність передбачає створення спільної влас­ності. «Ця обставина іноді давала привід для твердження, нібито в до­говорі про спільну діяльність немає практичної необхідності, оскільки відповідні питання сповна можуть бути вирішені за допомогою норм про спільну власність»1.

Проте режим спільної власності встановлює правила лише щодо ко­ристування, володіння і розпорядження самою річчю, але не встанов­лює правила її використання в режимі спільної діяльності, «спільної діяльності в загальних цілях. У цьому і полягає її відмінність від спіль­ної діяльності, яка так чи інакше пов'язана зі спільною власністю»2.

Питання про оплатність чи безоплатність договору є дискусійним. Перша група вчених (наприклад, О. С. Йоффе) вважають, що учасники не отримають зустрічного майнового задоволення, а разом створюють один матеріальний об'єкт для досягнення певної спільної мети. Тому такий характер взаємовідносин між учасниками відносить цей договір до групи безоплатних3. Проте зустрічний характер прав і обов'язків за дого­вором дав ряду авторів взагалі заперечувати їх конкретне віднесення до тієї чи іншої групи4. І третя група науковців (їх більшість, зокрема А. І. Масляєв, Є. А. Суханов) вбачають притаманність договору оплатно-го характеру. «Навіть якщо в договорі немає мети отримання прибутку, то і в цьому випадку можна розглядати його як оплатний, оскільки за такої діяльності результатом буде задоволення будь-якого інтересу сто­рони. У будь-якому договорі кожен учасник вправі вимагати від інших (іншого) його учасників (учасника) виконання по здійсненню обов'язків майнового характеру, тобто кожен зобов'язаний їх здійснити на користь інших»5. Така позиція авторів, на наш погляд, стосується, насамперед, договору простого товариства, де обов'язковим є об'єднання вкладів. Важко знати оплатність у договорах про спільну діяльність без об'єднання вкладів і без мети отримання прибутку, оскільки зустрічні дії не носити­муть майнового характеру. Тому залежно від виду договору про спільну діяльність треба визначати його характер, оплатний чи безоплатний.

З огляду на поділ цивільно-правових договорів на консенсуальні та реальні безсумнівною, на наш погляд, є позиція щодо віднесення дого­вору про спільну діяльність до консенсуальних договорів, тобто права і обов'язки за цим договором виникають з моменту досягнення згоди за всіма істотними умовами. Такий порядок дій, а саме — спочатку досяг­нення згоди, а потім реальні дії, наприклад внесення вкладів, випливає зі ст. 1131 ЦК України.








Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 719;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.