Інші договори щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності

Перелічені вище види договорів не охоплюють усіх випад­ків і можливостей щодо розпорядження майновими правами. Зокрема, з автором твору може бути укладено змішаний договір про створення твору на замовлення та передачу виключних майнових прав на твір, а такий вид договору в переліку не конкретизується. Крім того, в ч. З ст. 424 ЦК України наголошено, що майнові права інтелектуальної власності можуть бути вкладом до статутного капіталу юридичної особи (ч. 2 ст. 115 ЦК України), предметом договору застави (ст. 576 ЦК Ук­раїни) та інших зобов'язань, а також використовуватися в інших цивільних відносинах. Мабуть, тому законодавець і запровадив п'ятий за ра­хунком вид договору і назвав його «інший договір», тобто відмінний від попередніх.

Проаналізувавши відповідні норми ЦК України та інших законів і нормативних актів, можна дійти висновку, що майнові права на твір можуть бути предметом укладення договору купівлі-продажу (ч. 2 ст. 656 ЦК України), договору міни (ст. 716 ЦК України), договору да­рування (ч. 2 ст. 718 ЦК України) тощо; для вчинення юридично зна­чимих дій або правочинів щодо майнових прав може укладатись договір доручення чи договір комісії.

Законодавець зазначає, що перехід права власності на матеріальний об'єкт із втіленим у ньому твором не означає переходу майнових прав на твір. Тому матеріальний об'єкт, в якому автор утілив твір (рукопис­ний оригінал чи примірник твору), може бути окремим об'єктом дого­вору купівлі-продажу (ст. 177, ч. 1 ст. 178 ЦК України). Щоправда, в цьому разі з автором може укладатись змішаний договір, другою скла­довою якого будуть умови ліцензійного договору або договору про пе­редачу виключних майнових прав. Відповідно до ч. 1 ст. 448 ЦК Украї­ни, автор має невідчужуване право на одержання грошової суми у роз­мірі 5% суми кожного продажу оригіналу рукопису літературного твору, наступного після відчуження оригіналу, здійсненого автором; зазначену суму продавець сплачує автору оригіналу твору. Отже, в договорі з ав­тором слід прописати умови і порядок виплати згаданої винагороди, а також зазначити всі істотні умови договору.

Створення службових творів автором-працівником відбувається від­повідно до службового завдання (бажано доведеного до відома праців­ника в письмовій формі) чи трудового договору, укладеного для вико­нання певних службових обов'язків, і (або) може містити службове за­вдання. Саме трудовий договір, укладений у письмовій формі, мав би містити норми, кому належать майнові авторські права на створений службовий твір: працівнику чи роботодавцю. Проте у випадку, коли трудовий договір у письмовій формі не укладається або укладений у письмовій формі договір не містить умов щодо розподілу майнових прав (якщо за згодою між автором і роботодавцем майнові права на твір не належать сторонам спільно), доцільно після створення твору додатково укласти ліцензійний договір або договір про передачу виключних май­нових прав. Саме згідно з цим договором і має відбуватися розпоря­дження майновими правами на службовий твір.

Службовий твір — це твір, створений автором у порядку виконання службових обов'язків відповідно до службового завдання чи трудового договору (контракту) між ним і роботодавцем.

Ліцензійний договір, договір про створення на замовлення і вико­ристання об'єкта права інтелектуальної власності, договір про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності та ліцензія на використання об'єкта інтелектуальної власності не підлягають обов'яз­ковій державній реєстрації.

Відсутність державної реєстрації не впливає на чинність прав, нада­них за ліцензією або договором, та інших прав на відповідний об'єкт інтелектуальної власності, зокрема на право ліцензіата на звернення до суду з метою захисту свого права.

Однак на вимогу обох або однієї зі сторін може здійснюватися де­ржавна реєстрація ліцензійного договору, договору про створення на замовлення і використання об'єкта права інтелектуальної власності, до­говору про передання виключних прав інтелектуальної власності.

Обов'язковій державній реєстрації підлягає факт передання виключ­них майнових прав інтелектуальної власності, передбачений договором про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності.

Державний реєстр патентів України на винаходи або корисні моделі веде Держдепартамент.

Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» реєстрація патенту відбувається одночасно з публікацією відо­мостей про видачу патенту на винахід (корисну модель), для чого до реєстру вносяться відповідні відомості. Форму реєстру та порядок його ведення визначає Держдепартамент. Після внесення до реєстру відо­мостей будь-яка особа має право ознайомитися з ними.

Патент має бути видано впродовж місяця після державної реєстра­ції. Патент видається особі, яка має право на його одержання. Якщо таке право мають кілька осіб, їм видається один патент. Форму патенту і зміст зазначених у ньому відомостей визначає Держдепартамент.








Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 829;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.