Види підприємств в залежності від форми власності та об’єднання.

Предметом підприємницької діяльностіяк учбового курсу виступають принципи і методи економічних відносин в конкретному діловому просторі, направленому на отримання прибутку. У зв'язку з цим, об'єктом підприємницької діяльностівиступає товар, продукт, послуга, тобто те, що може задовольняти чию - або потреба і що пропонується на ринку для придбання, використовування і споживання. А основними суб'єктами підприємницької діяльності виступає як сам підприємець, так і його можливі контрагенти - держава, наймані працівники, партнери по бізнесу і, звичайно ж, споживачі.

Будь-яка підприємницька діяльність повинна здійснюватися в рамках певної організаційної форми. Ухвалюючи рішення про вибір тієї або іншої організаційно-правової форми, підприємець визначає:

• що вимагається йому рівень і об'єм можливих прав і обов'язків, що залежить від профілю і змісту майбутньої діяльності, можливого кола партнерів;

• вирішує питання про форму утворення статутної фонду і форми власності, що залежить від наявності засобів, масштабів, профілю майбутньої діяльності;

• статут підприємства, а саме - об'єм прав, межі обов'язків і рівень відповідальності, тобто вибирає чи бути йому приватним ( індивідуальним ) підприємцем або юридичною особою.

В законі "Про підприємства в Україні" сказано, що відповідно до форм власності, встановлених законом України "Про власність", можуть діяти підприємства наступних видів:

  • індивідуальні, засновані на особистій власності фізичної особи і виключно його праці;

· сімейні, засновані на власності і праці членів однієї сім'ї, що проживає разом;

· приватні, засновані на власності окремого громадянина з правом найму робочої сили;

  • колективні, засновані на власності трудового колективу підприємства, кооперативу, іншого статутного об'єднання;

· державні комунальні, засновані на власності адміністративно-територіальних одиниць;

· державні, засновані на загальнодержавній власності;

· спільні підприємства, засновані на базі об'єднання майна різних власників ( змішана форма власності ). В числі засновників спільного підприємства можуть бути юридичні особи і громадяни як України так і інших держав.

В цьому ж законі визначені основні види об'єднань підприємств. Вони можуть об'єднуватися в такі форми:

· асоціації - договірні об'єднання, створені з метою постійної координації господарської діяльності, не мали права втручатися у виробничу і комерційну діяльність кого-небудь з її учасників;

· корпорації - договірні об'єднання, створені на основі поєднання виробничих, наукових і комерційних інтересів з делегуванням окремих повноважень централізованого регулювання діяльності кожного з учасників;

· консорціуми - тимчасові статутні об'єднання виробничого і банківського капіталу, для досягнення загальної мети;

  • концерни - установчі об'єднання, підприємств промисловості, наукових організацій, транспорту, банків, торгівлі і т.д. на основі повної фінансової залежності від одного або групи підприємців;

· • інші об'єднання по галузевому, територіальному і іншим принципам

Відповідно до об'ємів господарського обороту підприємства і чисельності його працівників підприємство може бути віднесено до категорії малих підприємств.

З погляду організаційно-правової форми підприємства можна розділити на індивідуальні і колективні.

Індивідуальне підприємництвоприпускає здійснення діяльності від свого імені і під особисту відповідальність, яка в даному випадку потрактує як повна і необмежена, тобто індивідуальний: підприємець відповідає за невиконаними борговими зобов'язаннями не тільки майном підприємства, але і особистим майном, яке може бути конфіскований на основі присудження.

Колективнимими називаємо таку форму підприємницької діяльності, яка здійснюється через об'єднання осіб або капіталів і ведеться від імені підприємства, тобто юридичної особи, має на увазі колективну відповідальність і колективний дохід.

З погляду Закону України " Про господарські товариства " колективні підприємства можуть організовуватися формі суспільств: акціонерного, з обмеженою відповідальністю, з додатковою відповідальністю, повного і командитного.

Акціонерне товариство, товариство з обмежену відповідальністю і товариство з додатковою відповідальністюстворюються і діють на підставі засновницького договору і статуту, а повне і командитне товариство - на підставі засновницького договору.

Повним признається таке товариство, всі учасники якого займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном.

Товариство з обмеженою відповідальністю- це товариство, що має статутний фонд, розділений на частки, розмір яких визначається засновницькими документами. Учасники товариства несуть відповідальність в межах своїх внесків.

Командитним товариствомпризнається товариство, що включає разом з одним або більшістю учасників, несучих відповіді) цінність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном, також одного або більш учасників, відповідальність яких обмежується внеском в майно товариства.

Товариство з додатковою відповідальністю - це товариство, статутних фонд якого розділень на частки, розмір яких визначений в засновницьких документах. Учасники такого суспільства відповідають по його боргах своїми внесками в статутний фонд а при недостатності цих сум - додатково, що належить їм майном в однаковому для всіх учасників розмірі. Граничний розмір відповідальності учасників передбачається в засновницьких документах.

Акціонернимпризнається товариство, що має статутний фонд, розділений на певну кількість акцій, рівну номінальній вартості, і учасники якого несуть відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства.

Товариства можуть займатися будь-якою підприємницькою діяльністю, що не суперечить законодавству України. Товариства є юридичними особами.

При висновку міжнародних торгових контрактів необхідно мати свій в розпорядженні достатньо повну інформацію про надійність партнера. Вибираючи іноземну фірму як партнера для укладення контракту на якийсь вид діяльності, необхідно знати:

• вид діяльності фірми;

• форму власності;

• приналежність капіталу;

• правовий статус.

По виду господарської діяльності розрізняє фірми:

промислові- це такі фірми, у які більше 50% оберту доводиться на. виробництво продукції;

торгові- що займається здійсненням в основному операцій по купівлі-продажу. Такі фірми, можуть входити або в систему збуту крупних промислових компаній, або здійснювати незалежну політику, і у тому числі посередницьку;

транспортні- здійснюючі перевезення вантажів і пасажирів. Звичайно вони спеціалізуються на окремих видах перевезень, у зв'язку з чим вони діляться на судноплавні, автомобільні, авіаційні, залізничні;

страхові - здійснюючі страхування вантажів при міжнародних морських, авіаційних, автомобільних і інших перевезеннях;

транспортно-експедиторські- що спеціалізуються на здійсненні операцій по доставці товарів покупцю, виконуючи доручення промислових, торгових і інших фірм. Функції транспортно-експедиторських фірм дуже різноманітні. Сюди входить перевірка стану тари, упаковки, маркіровки, оформлення товаросупровідних документів, здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт, зберігання, страхування, контроль за дотриманням правил і т.д.

За формою власності фірми діляться на наступні види:

• приватні;

• державні;

• кооперативні фірми або союзи.

По приналежності капіталу розрізняють фірми ;

• національні - це ті фірми, капітал яких належить підприємцям своєї країни. Національна приналежність визначається місцезнаходженням і реєстрацією товариства;

•. іноземні - це ті фірми, капітал яких належить іноземним підприємцям повністю або в певній частині, що забезпечує ним контроль. Організація і діяльність іноземних компанія в країні місцезнаходження визначається законодавством кожної країни, яке встановлює порядок реєстрації компаній, їх правове положення, розмір оподаткування і др.;

• змішані - це такі фірми, капітал яких належить підприємцям двох або декількох країн.

Найважливіша характеристика фірми - її правовий статус. Він визначає:

• в чиєму веденні знаходиться рішення питань, що стосуються висновку операції;

• хто має право підписання контракту від імені фірми, оскільки якщо були перевищені повноваження, то фірма може відмовитися від виконання контракту;

• хто і в якому розмірі несе відповідальність за зобов'язаннями фірми, тобто хто оплачуватиме борги фірми, якщо вона збанкрутить.

Відповідно до норм Цивільного і підприємницького права того йди іншої держави правові форми фірм в різних країнах відрізняються один від одного. Проте існує декілька самих загальноприйнятих правових форм, передбачених законодавством більшості країн світу.

Всі фірми в зарубіжних країнах можна розділити по правовому статусу на два вигляди;

• одноосібні підприємства;

• об'єднання підприємців.

Індивідуальний підприємець - фізична особа, що здійснює комерційну діяльність. Він повинен мати відповідне свідоцтво на право займатися певним видом діяльності. Укладає контракти від свого імені і несе повну відповідальність своїм майном за зобов'язаннями своєї фірми.

В більшості країн Європи прийнятий розподіл об'єднань підприємців на наступні види: повне товариство, командитне товариства, товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство. Необхідно відзначити, що під суспільствами розуміють об’єднання осіб, а під товариствами - об'єднання капіталів

Об'єднання підприємців і одноосібні підприємства в зарубіжних країнах можуть складатися з однієї фірми, а можуть включати значне число компаній, з'єднаних так званою системою участі, тобто шляхом участі в акціонерному капіталі інших фірм. Прикладом можуть бути холдингові компанії, створювані з метою володіння контрольними пакетами цінних паперів, головним чином промислових фірм.

Холдингова компанія - це різновид акціонерного суспільства з складнішою організаційною структурою, ніж звичайне акціонерне суспільство. Холдинг ставить свою за мету здійснення контрольних, управлінських, фінансово- кредитних і інших функцій по відношенню до тих підприємств, контрольними пакетами акцій яких володіє.

2.2 Поняття та зміст бізнес-плану підприємства .

Вибравши свою справу, необхідно спланувати, як ви її будете організовувати. Цей план потрібен всім: тим, у кого Ви збираєтеся просити гроші на реалізацію свого проекту, - банкірам і інвесторам; вашим співробітникам, охочим зрозуміти свої перспективи і задачі; а головне - вам самим, щоб ретельно проаналізувати свої ідеї, перевірити їх розумність і реалістичність. Без бізнес - плану взагалі не можна братися за комерційну діяльність, інакше можливість невдачі буде дуже висока.

Бізнес-план - це документ, який описує всі основні аспекти майбутнього підприємства, аналізує всі проблеми, з якими воно може зіткнутися, а також визначає способи рішення цих проблем.

Бізнес-плани складають звичайно із наступних причин:

1. Для зовнішнього використовування. Щоб представити справу в найбільш вигідному світлі людям ззовні, наприклад, інвесторам.

2. Для внутрішнього користування. Тут справа представляється зі всіма сильними і слабкими сторонами. Цей бізнес-план використовується постійно як інструмент управління

Отже, призначення бізнес плану в тому, що він допомагає підприємцям вирішувати наступні задачі:

1. Вивчити місткість і перспективність розвитку майбутнього ринку збуту;

2. Оцінити витрати для виробництва потрібної ринку продукції зрівняти їх з цінами, по яких можна буде продавати свої товари, щоб визначити потенційну прибутковість справи;

3. Знайти всіляке "підводне каміння", що підстерігає нове справа в перші роки його реалізації;

4. Визначити ті показники, які можна буде регулярно контролювати стан справ.

Варто особливо сказати, що бізнес план звичайно пишеться на перспективу і складати його слід приблизно на 3 роки вперед. при цьому для першого року основні показники слід робити в місячному розбитті , для другого - поквартально і лише починаючи з 3го року слідує

обмежитися річними показниками.

Мета плану:

Потреба у фінансах, їх призначення і для якої мети вони необхідні .

Короткий опис бізнесу і його цільового клієнта

Що робить Ваш бізнес несхожим на бізнес ваших конкурентів

Що саме повинне викликати довір'я до вашого бізнесу (звітні матеріали, кваліфіковані керівника групи і т.д.)

Витяги з основних фінансових пропозицій.








Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 1617;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.023 сек.