Принципи автономності та тлумачення третейської угоди.
Цивільне право виходить з того, що захист суб'єктивних цивільних прав та охоронюваних інтересів здійснюється в передбаченому законом порядку, тобто за допомогою застосування певних форм та способів. Традиційно розрізняють дві основні форми захисту: юрисдикційну та неюрисдикційну. Неюрисдикційна форма реалізується суб'єктами самостійно без звернення до компетентного органу і уявляє собою самозахист (ст. 19 ЦК України). В свою чергу, в межах юрисдикційної форми виокремлюють загальний та спеціальний порядок захисту. Спеціальний порядок реалізується через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ст. 17 ЦК України), а також нотаріусами (ст. 18 ЦК України). В межах загального порядку захист цивільних прав здійснюється судами, спеціалізованими (господарськими, адміністративними) та третейськими судами.
Третейський суд являє собою недержавний незалежний орган, покликаний вирішувати передані на його розгляд за згодою сторін спори та правомочний винести обов'язкове для сторін рішення.
Третейський суд як юрисдикційний орган не входить до судової системи, яка покликана здійснювати правосуддя в Україні, розглядає спори, що виникають між суб'єктами цивільних та господарських правовідносин виключно за наявності їх згоди, що об'єктивується в третейській угоді. Конституційний принцип ст. 124 Конституції України, відповідно до якого правосуддя в Україні здійснюється виключно судами, поширюється виключно на суди, що входять до судової системи України, а розгляд спорів третейськими судами не означає здійснення правосуддя.
Конституційним підґрунтям здійснення третейського розгляду є положення ст. 55 Конституції України, відповідно до якої кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Різновидом третейського суду є міжнародний комерційний арбітраж, до компетенції якого належить вирішення спорів, що виникають при здійсненні зовнішньоторговельних та інших видів міжнародних економічних зв'язків.
Головною особливістю третейського суду та міжнародного комерційного арбітражу є те, що їх компетенція ( правомочність вирішувати певний спір) виникає із дійсної третейської (арбітражної) угоди, яка спрямована на обрання певної процедури захисту цивільних прав.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 597;