Встановлення ціни на світовому ринку

При аналізі ціноутворення на світовому ринку враховується пропозиція та динаміка попиту. Якщо виходити із передумови балансу попиту та пропозиції,

то графічно поняття експорту та імпорту можна представити так, як показано на рис. 2.1.

 
 

 


Рис. 2.1. Графічне зображення експорту та імпорту

Припустимо, що країни І та ІІ відокремлено одна від одної виробляють та споживають один і той самий товар. Попит та пропозиція товару у країні І становлять DI та SI, а у країні ІІ - відповідно DII та SII. По горизонтальній осі показано обсяги виробництва товару QI, QII, по вертикальній - його внутрішня ціна РІ, РІІ відповідно у країнах І та ІІ. Ринкова рівновага попиту та пропозиції на товар досягається у точці Е1 у країні І, де ціна товару становить Р1, та точці Е2 у країні ІІ, де ціна товару - Р2. Оскільки Р12, даний товар дешевший у країні І, ніж у країні ІІ, і отже, країні І вигідно його експортувати у країну ІІ та одержати від цього який-небудь прибуток, а країні ІІ вигідно його імпортувати з країни І і тим самим зекономити та знизити його закупки на внутрішньому ринку. Через відмінності у внутрішніх цінах між країнами І та ІІ у країні І за будь-якої ціни на товар більше, ніж Р1, виникає його надлишкова пропозиція. У країні ІІ за будь-якої ціни на товар менше, ніж Р2, виникає надлишковий попит на нього.

Країни починають торгувати. Рівноважна ціна Р1 у країні І показує, що у точці Е1 попит на товар точно дорівнює пропозиції і у країни І немає товару для експорту. Тим самим визначається точка Р1 на кривій пропозиції на світовому ринку, яка показує мінімальну ціну, після досягнення якої експорту з країни І не буде. Для країни ІІ рівноважна ціна Р2 показує, що у точці Е2, в якій попит дорівнює пропозиції, країні не потрібно ніякого імпортного товару, оскільки їй достатньо своїх власних ресурсів. Тим самим визначається точка Р2 на кривій попиту на світовому ринку, яка показує максимальну ціну, після досягнення якої імпорт товару країною ІІ припиниться.

Оскільки існують тільки дві країни, кількість товару, який експортується країною І, має відповідати кількості товару, який імпортується країною ІІ, або, що теж саме, надлишкова внутрішня пропозиція у країні І повинна дорівнювати надлишковому внутрішньому попиту у країни ІІ, тобто графічно А1В1 = А2В2, де А1В1 - це експорт країни І, а А2В2 - імпорт країни ІІ. Величина експорту А1В1 покаже другу точку, яка визначає криву пропозиції товару на світовому ринку, а величина імпорту А2В2 - другу точку, яка визначає криву попиту на товар на світовому ринку. Але оскільки кількісно експорт дорівнює імпорту, то на графіку світового ринку вони співпадуть на відрізку РЕ, визначивши нову ринкову рівновагу, яка досягається у точці Е при новому рівні світової ціни Р- рівноважній ціні товару на світовому ринку. Світовий попит та пропозиція товару при цій ціні визначається відповідно кривими Dw та Sw.

Якщо виникає ситуація, коли ціна світового ринку з яких-небудь причин підніметься вище рівня Р, розширивши тим самим об’єкт експорту понад А1В1,то обмеженість попиту кількісними рамками А2В2 понизить ціну до рівня Р. Якщо ж ціна світового ринку чомусь впаде нижче рівня Р, то кількісно попит на імпорт товару перебільшить його кількість, яка є для експорту А1В1 і ціна повернеться до світового рівня Р.

Світова ціна — це грошове вираження інтернаціональної вартості товарів і послуг, що реалізуються на зовнішньому ринку. Ключовою особливістю міжнародної ціни на відміну від внутрішньої є множинність, коли на один і той же товар можуть встановлюватися різні ціни.

Класифікація світових цін:

1. За напрямком товарних потоків:

Експортна ціна — ціна, за якою товар реалізується зарубіжному контрагенту.

Імпортна ціна — ціна, за якою товар купується у зарубіжного контрагента.

2. За умовами розрахунків:

Ціна комерційних угод — відображає інтернаціональну ціну виробництва при звичайному порядку здійснення угоди купівлі-продажу.

Ціна клірингових розрахунків — ціна товару, в якій враховані умови й особливості клірингу (кліринг — це система безготівкових розрахунків за товари та послуги, що ґрунтується на заліку взаємних вимог та обов’язків).

Ціна програм допомоги — ціна товару, в якій враховані умови і особливості реалізації програм допомоги.

Трансфертна ціна — ціна товару, за якою здійснюються внутрішньокорпораційні операції.

3. За повнотою врахування витрат:

Ціна нетто — чиста ціна товару на місці його купівлі-продажу.

Ціна споживання — сума витрат покупця, враховуючи витрати на придбання та використання товару в нормативний термін.

4. За мірою фіксації:

Контрактна ціна — ціна, яка встановлюється в контракті і виражається у валюті країни експортера, імпортера або третьої країни.

Тверда ціна — встановлюється в момент підписання контракту та не підлягає ніякому коригуванню впродовж терміну його дії.

Рухома ціна — фіксується в момент укладання контракту і може бути переглянута в подальшому, якщо ринкова ціна певного товару до моменту його поставки зміниться.

Змінна ціна — ціна, що встановлюється в момент виконання контракту шляхом перегляду договірної ціни з урахуванням змін у виробництві, в період виконання тривалого термінового контракту.

Ціна з наступною фіксацією — ціна, за якою в контракті обговорюються умови фіксації та принципи визначення її рівня.

Ціна, яка публікується, — ціна, що повідомляється в спеціальних та фірмових джерелах інформації. Вона, як правило, відображає рівень світових

Базуючись на викладеному вище, можна зробити такі висновки:

· світовий ринок - це сфера міжнародного балансу попиту та пропозиції на товари, які експортуються та імпортуються країнами;

· обсяги експорту визначаються обсягами надлишкової пропозиції товару, обсяги імпорту - обсягами надлишкового попиту на товари;

· факт наявності надлишкової пропозиції та надлишкового попиту встановлюється у процесі порівняння внутрішніх рівноважних цін на однакові товари у різних країнах, який має місце на міжнародному ринку;

· ціна, за якою здійснюється міжнародна торгівля, знаходиться між мінімальною та максимальною внутрішніми цінами рівноваги, які існують у країнах до початку торгівлі;

· з одного боку, зміна світової ціни веде до зміни кількості товарів, які експортуються та імпортуються на світовому ринку, з іншого - зміна кількості експортованих та імпортованих товарів призводить до зміни світової ціни.

Таким чином світовий ринок - це сфера сталих товарно-грошових відносин між країнами, які базуються на міжнародному поділі праці та інших факторів виробництва. Світовий ринок виявляється через міжнародну торгівлю, яка є сукупністю зовнішньої торгівлі усіх країн світу та складається із двох зустрічних потоків товарів - експорту та імпорту. Найпростіша модель світового ринку, яка називається моделлю часткової рівноваги, показує основні функціональні взаємозв’язки між внутрішнім попитом і пропозицією та попитом і пропозицією товарів на світовому ринку, визначає кількісні обсяги експорту та імпорту, а також рівноважну ціну, за якою здійснюється торгівля.

 

Контрольні запитання

 

1. Назвіть основні фактори та тенденції розвитку міжнародного поділу праці.

2. Опишіть види та форми міжнародного поділу праці та міжнародного виробничого співробітництва.

3. Світовий ринок. Риси, притаманні світовому ринку.

4. Світове господарство в системі МЕВ.

5. Опишіть механізм встановлення ціни на світовому ринку.









Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 2324;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.009 сек.