Відповідальність бухгалтера
Дисциплінарна відповідальність
Порядок залучення працівників (у тому числі і бухгалтерів) до дисциплінарної відповідальності регламентований ст. 147 КЗпП, відповідно до якої до працівника може бути застосовано стягнення у формі догани або звільнення.
До такої форми відповідальності може бути притягнутий лише бухгалтер, який є штатним працівником підприємства. При цьому СЛІД виділити декілька основних моментів:
— дисциплінарна відповідальність може бути покладена на
бухгалтера за порушення правил внутрішнього трудового розпорядку (або іншого документа, що встановлює правила трудової дисципліни);
— дисциплінарне стягнення не може бути накладене на бухгалтера після закінчення шести місяців із дня здійснення правопорушення (провини);
—дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки тим органом (особою), що прийняв бухгалтера на роботу (керівник підприємства, і при наявності відповідних повноважень, — його заступники).
Матеріальна відповідальність
Матеріальна відповідальність застосовується тільки до штатних ^працівників підприємства. Умови залучення до такого виду відповідальності встановлені гл. 9 КЗпП.
Так, за загальним правилом, визначеним у ст. 132 КЗпП, матеріальна відповідальність працівника (у тому числі головного бухгалтера або бухгалтера) за заподіяний збиток обмежується розміром ' середньомісячного заробітку.
Однак існують ситуації, при яких на бухгалтера може бути покладена повна матеріальна відповідальність, що складається у від-' шкодуванні всього розміру збитку, заподіяного підприємству. Відповідно до норм КЗпП (ст. 134) і інших положень чинного законодавства до таких ситуацій, зокрема, відносяться:
—- невиконання і/чи неналежне виконання обов'язків касира бухгалтером, на якого покладені посадові обов'язки касира і з яким ; був укладений договір про повну матеріальну відповідальність;
— здійснення бухгалтером дій, що підпадають під ознаки карного злочину;
— одержання майна або цінностей за дорученням або на підставі іншого разового документа.
Головний бухгалтер не є матеріально відповідальною особою, тому з ним не можна укласти Договір про повну матеріальну відповідальність. Виключення складають випадки, коли головний бухгалтер виконує обов'язки касира.
Існують три способи відшкодування збитку (збитків):
1) добровільне його відшкодування (це можливо як у випадку з обмеженою відповідальністю, так і з повною);
2) стягнення з працівника коштів на підставі наказу керівника (це допускається тільки при стягненні коштів у межах середнього місячного заробітку);
3) стягнення коштів через суд (у суд звернутися можна завжди (термін задавнення позову — один рік), у тому числі для відшкодування збитків у повному обсязі, якщо кошти в межах середньомісячного заробітку вже були стягнені на підставі наказу).
Адміністративна відповідальність
Перш ніж говорити про даний вид відповідальності, необхідно з'ясувати, чи є головний бухгалтер посадовою особою.
Визначення зазначеного терміна наведено у примітках до ст.364 ККУ, відповідно до якої посадовими особами є особи, що постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також займають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах або організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядницьких чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки на підставі спеціальних повноважень.
Головний бухгалтер (а в деяких випадках і рядовий бухгалтер) може бути віднесений до посадових осіб підприємства і на нього може бути покладена адміністративна відповідальність.
Даний вид відповідальності передбачений положеннями КпАП, Відповідно до яких при виявленні порушення складається протокол про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 38 КпАП адміністративне стягнення (у тому числі і штраф) може бути накладено не пізніше чим через два місяці з дня здійснення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — через два місяці з дня його виявлення. У випадку відмовлення в порушенні кримінальної справи або закриття кримінальної справи, але при наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше чим через місяць із дня ухвалення рішення про відмовлення в порушенні кримінальної справи або про його закриття.
Дуже важливо, щоб бухгалтер надав свої пояснення і заперечення за змістом протоколу про адміністративне правопорушення. Це необхідно для більш повного і всебічного розгляду справи про адміністративне правопорушення (з урахуванням доводів бухгалтера) і, в остаточному підсумку, для винесення обгрунтованого рішення.
Складений протокол із прикладеними до нього матеріалами направляється в орган, уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення. У відношенні правопорушень, передбачених ст. 41 КпАП, таким органом є суд. За всіма іншими статтями КпАП Справи розглядають органи, уповноважені на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За результатами розгляду справи виноситься постанова про адміністративне правопорушення, що у десятиденний термін може бути оскаржена у вищих органах або в суді. Постанова суду в справі про адміністративне правопорушення, як випливає зі ст. 287 КпАП, є остаточним і оскарженню не підлягає. Однак на нього може бути принесений протест прокурора. Для цього бухгалтер повинен звернутися в прокуратуру з заявою, в якій вказуються порушення, допущені судом при прийнятті постанови.
Кримінальна відповідальність
Головний бухгалтер (у тому числі і рядовий) може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за трьома статтями ККУ:
ст. 212 — «Ухиляння від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів»;
ст. 364 — «Зловживання владою чи службовим становищем»;
ст. 367 — «Службова недбалість».
Перераховані статті ККУ встановлюють міру кримінальної відповідальності в залежності від розміру несплачених сум податків, зборів (інших обов'язкових платежів) або заподіяного збитку. Дана величина визначена в ККУ в неоподатковуваних податком мінімумах доходів громадян.
Цивільно-правова відповідальність
До даного виду відповідальності можуть бути притягнуті фахівці, що здійснюють ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірній основі. Для зазначених суб'єктів ринку цивільно-правова відповідальність виражається у формі відшкодування заподіяних збитків.
Отже, згідно ст. 22 ЦКУ під збитками розуміють, зокрема, втрати, понесені особами у зв'язку з знищенням або ушкодженням речі, а також витрати, що особа зробила або повинна зробити для відновлення свого порушеного права. Стосовно до розглянутої проблеми збитками, понесеними підприємством у зв'язку з неналежним виконанням договору про ведення бухгалтерського обліку, можуть бути суми податкових зобов'язань, пені і штрафних санкцій, донарахованих у результаті перевірок. У зв'язку з цим у договорі між підприємством і притягнутими фахівцями умова про порядок відшкодування заподіяних збитків рекомендується виділити окремим пунктом. Сама ж процедура стягнення збитків здійснюється в* судовому порядку шляхом пред'явлення позову до винної сторони.
Контрольні питання за темою
1. Розкрийте основні функції бухгалтерії підприємства.
2. Які фактори впливають на структуру і чисельність бухгалтерської служби на підприємстві?
3. Назвіть основні функції головного бухгалтера.
4. Охарактеризуйте способи розподілу функцій між працівниками бухгалтерії.
5. Які вимоги висуваються до працівників бухгалтерії?
6. Які норми професійної етики висуваються до бухгалтерів?
7. Які вимоги висуваються до змісту регламентних документів з організації обліку на підприємстві?
8.3 якою метою складають Положення про бухгалтерію?
9. Які основні питання відбиваються в Положенні про бухгалтерію?
10. Охарактеризуйте структуру посадових інструкцій працівників бухгалтерії.
11. Хто розробляє і затверджує посадові інструкції працівників бухгалтерії?
12. Назвіть обов'язки головного бухгалтера.
13. Які права має головний бухгалтер підприємства?
14. Яка існує відповідальність бухгалтерів та якими нормативними документами її визначено?
15. Б яких випадках бухгалтер несе карну відповідальність?
Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 2203;