ВИМОГИ ДО КВАЛІФІКАЦІЇ БУХГАЛТЕРА ТА ЙОГО ПРОФЕСІЙНА ЕТИКА

Бухгалтер — це працівник підприємства, який приймає та об­робляє первинні документи, веде поточний облік господарських операцій та складає і надає фінансову та інші види звітності.

До бухгалтерів висуваються наступні вимоги: професійна ком­петентність, порядність, чесність, справедливість, об'єктивність, конфіденційність, патріотичне відношення до своєї професії. Він повинен дотримуватись етичних і професійних вимог до працівни­ка бухгалтерії.

Кваліфікаційні вимоги пов'язані із виконанням професійних за­вдань, а етичні — з вмінням працювати у колективі, вести перего­вори з діловими партнерами та нести відповідальність за свої дії.

Кваліфікаційні вимоги бухгалтерів характеризуються фаховими знаннями та вміннями. Так, висококваліфікований бухгалтер пови­нен знати:

— законодавчі та нормативні документи з бухгалтерського об­ліку, чинні на підприємстві регламентні документи;

— організацію облікової роботи на підприємстві та облікову документацію;

— методологію і техніку поточного обліку, а також складання фінансової та іншої звітності підприємства;

— способи економічного аналізу та порядок здійснення внутрі­шньогосподарського контролю;

— економіку і організацію виробництва та праці;

— основи трудового законодавства;

— правила експлуатації обчислювальної техніки.

У бухгалтерії працюють фахівці з вищою та середньою освітою. Як правило, на відповідальних посадах працюють особи з вищою освітою рівня фахівець або магістр, стажем бухгалтерської роботи не менш 2—3 років, у т.ч. головний бухгалтер, його заступник, за­відувач відділом, сектором, групи бухгалтерії. Бухгалтери І, II кате­горій, а також інші працівники (касир, рахівник) можуть бути при­йняті на роботу з повною загальною середньою чи професійно-технічною фаховою освітою, мати певний досвід роботи або без та­кого досвіду, але з іспитовим терміном.

Підбираючи кадри бухгалтерії, необхідно керуватись Довідни­ком кваліфікаційних характеристик професій працівників бухгал­терського обліку, затвердженими Міністерством праці України від 28.12.2001 р.

У порівнянні з представниками інших професій для бухгалтерів особливо важливим є поняття професійної етики. Етика бухгалтера покликана забезпечити узгодження його особистої поведінки і тієї міри відповідальності, яка об'єктивно притаманна представникам цієї професії. Етичні норми встановлюють моральні критерії, якими повинен керуватися і яких зобов'язаний дотримуватися кожен бух­галтер під час здійснення своєї професійної діяльності.

Бухгалтерська етика— це норми поведінки бухгалтерських працівників. Вперше положення професійної бухгалтерської етики розроблені в США. В 1987 р. Американська асоціація бухгалтерів (ААА) прийняла етичний кодекс бухгалтера. Основні положення етичних норм поведінки бухгалтера-аналітика складаються в на­ступному: 1) бухгалтер, перш ніж зайняти місце, повинен ретельно вивчити роботу попередника; 2) якщо попередник вже не працює, до нього варто звернутися з письмовим запитом. Професійний обов'язок зобов'язує дати вичерпну відповідь на цей запит; 3) якщо з попереднього ознайомлення зі справами роботодавець порушує або може порушити чинне законодавство, бухгалтер повинен від­мовитися від роботи; 4) бухгалтер не повинен жадати від адмініст­рації знання і розуміння того, що він робить; 5) бухгалтер не може сам вимагати підвищення по службі; 6) прибуток роботодавця не може включати частку для головного бухгалтера, тобто бухгалтер не може «одержувати премію або доплату за фінансові результати, які він сам провів; 7) бухгалтер не повинен радити роботодавцеві, як зробити й сховати сліди свого злочину; 8) за перекручування звітності роботодавець і бухгалтер несуть солідарну відповідаль­ність; 9) бухгалтер зобов'язаний регулярно підвищувати свою про­фесійну кваліфікацію, і т.д.

На сьогодні професійна діяльність бухгалтерів регулюється Ко­дексом етики бухгалтерів, розробленим Міжнародною федерацією бухгалтерів (МФБ). Він потребує дотримання чотирьох основних вимог:

1. Надійність — у суспільстві є потреба в надійній інформації

та в інформаційних системах, що забезпечують її.

2. Професіоналізм — є потреба в особах, що їх клієнти, робо­тодавці чи інші зацікавлені сторони можуть без сумнівів визначити як професіоналів у сфері бухгалтерського обліку.

3. Якість послуг — є потреба щодо впевненості в тому, що всі послуги, надані професійним бухгалтером, виконуються згідно з найвищими стандартами якості.

4. Довіра - користувачі послуг професійних бухгалтерів мають бути впевнені в дотриманні основ професійної етики, що регулю­ють надання цих послуг.

Для досягнення цілей бухгалтерської професії професійні бух­галтери повинні дотримуватися ряду засадних принципів:

1 Доброчесність — професійний бухгалтер повинен бути відве­ртим та чесним при наданні професійних послуг.

2. Об'єктивність — професійному бухгалтерові слід бути спра­ведливим і не дозволяти собі необ'єктивності або упередженості, конфлікту інтересів та впливу інших осіб, які шкодитимуть його об'єктивності.

3. Професійна компетентність та належна ретельність — професійний бухгалтер має надавати професійні послуги з належною ретельністю, компетентністю та старанністю; він зобов'язаний по­стійно підтримувати високий рівень своїх професійних знань і вмінь, щоб забезпечити отримання клієнтом чи роботодавцем переваг про­фесійних послуг, наданих компетентною особою, яка спирається на сучасні тенденції у практиці, законодавстві та методах роботи.

4. Конфіденційність — професійний бухгалтер повинен збері­гати конфіденційність інформації, одержаної в процесі надання професійних послуг, і не повинен використовувати чи розголошу­вати таку інформацію без належних та визначених повноважень, окрім випадків, коли є юридичне чи професійне право або обов'язок розкривати цю інформацію.

5. Професійна поведінка — професійний бухгалтер повинен діяти так, щоб це відповідало добрій репутації професії, і утриму­ватися від будь-якої поведінки, яка могла б дискредитувати профе­сію. Обов'язок утримуватися від будь-якої поведінки, яка могла б дискредитувати професію, вимагає, щоб організації — члени МФБ, розробляючи стандарти етики, враховували відповідальність про­фесійного бухгалтера перед клієнтами, третіми сторонами, іншими бухгалтерами, працівниками, роботодавцями та громадськістю в цілому.

6. Технічні стандарти — професійний бухгалтер повинен нада­вати професійні послуги згідно з відповідними технічними і профе­сійними стандартами. Професійні бухгалтери зобов'язані ретельно і кваліфіковано виконувати інструкції клієнта або роботодавця тією мірою,якою вони сумісні з вимогами доброчесності, об'єктивності, а у випадку професійних бухгалтерів-практиків, — незалежності. Крім того, вони повинні дотримуватися технічних та професійних стандартів, що їх поширюють:

— МФБ;

— Рада з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку;

— професійна організація — член МФБ або інший регулюваль­ний орган;

— відповідне законодавство.

 








Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 3006;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.