ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ФУНКЦІЇ БУХГАЛТЕРІЇ
У Законі України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» (п. 2 ст. 8) встановлено, що питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві відносяться до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органа (посадової особи) відповідно до законодавства й установчих документів. Підприємство обирає форми організації бухгалтерського обліку, у тому числі включення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером (п. 4).
Бухгалтерія (у тому числі централізована бухгалтерія)— це структурний підрозділ апарата управління, що здійснює бухгалтерський облік господарської діяльності підприємства.
Вона тісно співпрацює з іншими структурними підрозділами управління підприємством (плановим відділом, відділом матеріально-технічного постачання і збуту, виробничим, торгівельним відділами та ін.). Бухгалтерія отримує від них необхідні для обліку і контролю документи і надає їм обліково-економічну інформацію.
Основні функції бухгалтерії випливають з функцій бухгалтерського обліку: інформаційна; контрольна; аналітична.
Як правило, очолює бухгалтерію головний бухгалтер. Він особисто відповідає за стан обліку і контролю в бухгалтерії, діє від імені підприємства, разом з керівником підписує грошові й інші документи, бухгалтерський баланс та інші форми фінансової звітності. Саме головний бухгалтер визначає обов'язки, права і відповідальність підлеглих йому облікових працівників, разом з керівником підприємства визначає структуру бухгалтерської служби, її місце в системі управління підприємством, взаємодію з іншими структурними підрозділами і т.п.
Головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства:
— забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені терміни фінансової звітності;
— організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;
— бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів
підприємства;
— забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.
Головний бухгалтер забезпечує не лише організацію збору й обробки облікової інформації, але і її систематизацію в облікових регістрах, збереження бухгалтерських документів, оформлення і передачу їх у встановлений термін в архів. З ним погоджують призначення, звільнення і переміщення не тільки працівників бухгалтерської служби, але і матеріально відповідальних осіб. На більшості підприємств головний бухгалтер не має права виконувати обов'язки касира, але на малих підприємствах поєднувати обов'язки бухгалтера і касира йому не заборонено.
Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 2251;